Tévhitek.

Full text search

Tévhitek.
A kutyatartás mindennapi gyakorlatában meglepően sok a téves nézet. Szájról szájra járnak az olykor szinte teljesen elképesztő kutyás babonák, amelyeket többnyire jó tanácsként, az ún. tapasztalt gazdák adják át a gyakorlatlan kezdőknek.
Az egyik ilyen széles körben elterjedt, helytelen nézet a kölyök étrendjében a tehéntej szerepével kapcsolatos. Ált. minden kezdő kutyatartó úgy véli, hogy a kölyök számára a tehéntej az egyedüli értékes, sőt szükséges eledel, holott lényegében nem alkalmas arra, hogy a kiskutya egyedüli tápláléka legyen. Egyrészt azért nem, mert az » ásványi anyagokban jóval szegényebb, mint a kutyatej, így a főként tehéntejen tartott kölyök rendszerint » angolkóros lesz; másrészt azért nem, mert a tehéntej kizárólagos etetése súlyos, nehezen gyógyítható hasmenéssel járhat.
Egy másik, ugyancsak táplálással kapcsolatos az a tévhit, hogy az a kutya, amely sok nyers húst kap, rosszindulatú lesz, megvadul, mert a nyers hús erősíti ragadozó hajlamait. Az igaz, hogy a kutya ragadozó, tehát a nyers hús a legfontosabb tápláléka, de a ragadozó hajlamot semmiféle étellel nem lehet sem kiváltani, sem elfojtani.
Azt is gyakran említik, hogy sajtot sem szabad adni a kutyának, mert az rontja a szaglását. Ez természetesen nem igaz, a sajt a legtöbb kutya kedvenc eledele, és a bélflórát is szabályozza, nincs hatással a kutya szaglására.
Meglehetősen elterjedt hiedelem a » távolbanemzés is; ez minden bizonnyal onnan származik, hogy a szuka egy-egy tüzelési periódus alatt többször pározhat és több kantól is megtermékenyülhet, vagyis az alom kialakításában több apának is szerepe lehet. De fedezésnek, ill. a kölykezésnek nincs semmi befolyása a későbbi utódokra.
Az sem igaz, hogy a szülők és az ősök a nevelés és az idomítás hatását átörökítik az utódokra; az viszont igaz, hogy a hajlamok öröklődnek, és ezek - tudatos » tenyészkiválasztással - valóban irányíthatók.
Végül nem árt leszámolni azzal a mind a mai napig igen erőteljesen élő kutyás hiedelemmel sem, hogy a keverék (korcs) kutyák sokkal egészségesebbek és intelligensebbek, mint a fajtatiszta, ún. degenerált ebek. Számos fajta tenyésztésének gyakorlata ennek inkább az ellenkezőjét bizonyítja; az átlagon felüli képességekkel rendelkező kimagasló teljesítményekre képes kutyák pároztatásakor ált. még intelligensebb, még jobb tulajdonságokkal rendelkező utódok születnek.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi