Uszkár

Full text search

Uszkár
(Caniche). Származása eléggé homályos; a legrégebbi dokumentumok a fajta létezéséről Franciaországból, Németországból és Oroszországból kerültek elő. A fenti három ország tenyésztői különböző színű ~okat kedveltek: a franciák a fehér, a németek a barna, az oroszok a fekete változatot hozták létre. Egy 1595-ből származó festmény több színű ~t ábrázol, ma már azonban ritka az ilyen eb - az egységes szín jellemző rá. Az eredeti három szín mellett most már van krém-, barack-, ezüst-, szürke, kék, tejeskávé-, pezsgőszínű ~ is.
Ma már nehezen hihető, hogy az ~ eredetileg vadászkutya volt és kiváló munkakutyának bizonyult. Természetes adottságai, intelligenciája, kedvessége, tanulékonysága, valamint az a körülmény, hogy szeret az ember kedvében járni és bohóckodni, a porond mestereinek figyelmét is felkeltették. Sokáig cirkuszi mutatványosként szolgált; napjainkban kedvencként tartják.
Külön említést érdemel az ~ szőrzetének nyírása. A hagyományos fazon az ún. oroszlánnyírás, amely nem véletlenül alakult ki. Amikor még az ~ vadászott, különösen hasznos munkát végzett azzal, hogy kihalászta a vadkacsákat a mocsaras, iszapos vizekből, tavakból; azért, hogy könnyebben mozoghasson a vízben, hátulsó részén leborotválták a szőrzetet. Később már úgy nyírták meg ezeket a kutyákat, hogy szőrcsomókat hagytak az érzékeny ízületek védelmére, szemükből pedig hátratűzték a szőrt - eleinte csupán vékony drótdarabbal, később különböző színű szalagokkal -, hogy a vadászok az iszapban könnyebben megismerjék saját kutyáikat. Azok a kutyabarátok, akik olykor megmosolyogják az ~ok furcsa fazonját, sőt - néha csaknem undorodva szemlélik az így megnyírt maskarákat, talán más szemmel néznének ezekre az ebecskékre, ha tudnák, milyen hasznos célt szolgált valaha szőrzetüknek különleges nyírása.
A másik, napjainkban inkább kedvelt és elterjedt, az ún. holland nyírás, amit a standardkönyvek újabban 1960-nyírásnak, ill. szabályos nyírásnak hívnak. Ennek a lényege, hogy az állat testén a szőrzet viszonylag egyenletesen rövid, a háton moarészerű és fokozatosan növekedik az oldalak és a végtagok felső vége felé. Ennek az a vitathatatlan előnye, hogy jobban megmarad a kutya formája, hátránya, hogy ott hagyja a kutyán a legtöbb szőrt, ahol a legjobban piszkolódik.
A holland nyírást egyébként Amerikában nem fogadják el a kiállításokon. Ott az egészen fiatal ~ok ún. kölyöknyírást kapnak, a felnőtt állatok pedig oroszlán- v. angol fazonnal jelennek meg az ebszépségversenyeken. Bárhogyan nyírják is azonban az ~t, az a lényeges, hogy rendszeresen ápolják (keféljék, fésüljék) a szőrzetét.
Feje a törzséhez viszonyítva arányos, kissé elhegyesedő. A stop (» Arcorri hajlás) kevéssé kifejezett, az orrhát egyenes vonalú. Az orrtükör a barna színű példányokon barna, a többin fekete. Fogazata ollós záródású. Szeme ovális metszésű, kissé ferde, fekete v. barna, értelmes, csillogó. Füle hosszú, mélyen lelógó, lekerekített végű. Testének hossza kissé meghaladja a magasságát, mellkasa közepes mélységű, háta egyenes, a far- és a marmagassága egyforma, ágyéka izmos. Végtagjai párhuzamosak, szabályos állásúak. Farkát a felére csonkolják; ha figyel, fölemelve tartja. Két szőrtípusban (zsinóros v. fürtös) tenyésztik; színe fehér, fekete, ezüst, aprikot, barna. A foltok súlyos hibák.
Ezeket a kedves, bohókás, játékos, vidám, büszke, elegáns kutyákat négy típusban tenyésztik: óriás ~ (Caniche, grand) 45-55 cm-ig; a közép~ (Caniche moyen) 35-45 cm-ig; a törpe~ (Caniche nain) 35 cm alatt; a fah~ 26 cm alatt (l. 140., 141. és 142. színes fénykép).
Fekete uszkár
Fehér uszkár
Apricot törpeuszkár
Ezüst törpeuszkár
Fekete törpeuszkár

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi