apa

Full text search

apa főnév apát, apja
1. Férfi <a tőle nemzett gyermekhez viszonyítva>. Boldog, fiatal apa; ® természetes apa; ® törvényes apa; az apa kötelességei, örömei; vkinek az apja; két fiúgyermeknek az apja; apja ® fia; apja ® lánya; az apja ® lehetne; az apjára ütött. A fiú szakasztott az apja. Szóláshasonlat(ok): úgy néz rá, mintha apját-anyját megölte volna: dühösen, haragos szemmel néz rá.  A beteg gyermek bölcsője közelében az apa és anya közös aggodalomban tanakodnak. (Ambrus Zoltán) Öreg apa és nagyon fiatal anya gyermekének született. (Kuncz Aladár) || a. Apám: <a gyermek részéről az apa, a vő v. meny részéről az após megszólításaként v. megnevezéseként, és idegen részéről idősebb férfi bizalmaskodó megszólításaként>.  Felelt a fiú: Apám, el kell mennem. (Petőfi Sándor) Az én apám reggeltől estig Izzadva lót-fut, robotol. (Ady Endre) || b. (népies, bizalmas) Apja, apjok, apjuk, apjukom: <a férj megszólítása a feleség részéről>. Nézd meg már apja, miért sír a gyerek?  Vidd ki apja, vidd mezőre. (Arany János)
2. <Családi, vérségi kapcsolatban:> férfielőd.  Bár apái nékie Mindent oly bőven hagyának, Soha sincsen semmije. (Petőfi Sándor) || a. (átvitt értelemben) (többes számban, birtokos személyragos alakokban) <Nem közvetlen családi ágon:> távoli férfiős. Hős apáink. (tréfás) Ádám apánk: az első ember, aki <a Biblia szerint> az emberiség ősapja. Apáink negyvennyolcban a zászlók alá álltak.  Ez a föld, melyen annyiszor Apáid vére folyt … (Vörösmarty Mihály) A politikai jogokat vérrel szerezték apáink. (Vas Gereben) || b. Apáról fiúra száll: az egyik nemzedék átadja a másiknak.
3. <Vmilyen szempontból:> az apa szerepét betöltő személy. Örökbefogadó apa. Szegény árvák, ki lesz már nektek apátok? Apja volt a diákjainak.  Apja helyett apja én akartam lenni. (Arany János) || a. Vmely nagyobb közösségnek szeretett, becsült vezére. Árpád apánk; Kossuth apánk.  Kossuth apánk alatt … kitettem magamért a kardommal. (Mikszáth Kálmán)
4. Idősebb férfi <olyan vkivel szemben, aki életkorát tekintve fia lehetne>. Apáddal beszélsz, fiú! Ne tanítsd apádat!
5. Az a hím állat, amelynek ivadéka van v. volt. A kis fecskék apja; a majomcsaládban az apa. || a. (3. személyű birtokos személyragos alakban: apája) Szaporításra, tenyésztésre tartott apaállat. Van egy apája.
6. (átvitt értelemben) Vminek tervezője, megalkotója, értelmi szerzője. A javaslat, a terv apja.  Hát mit indítványoztam? – kérdi dühödten az indítvány apja. (Vas Gereben)
7. (átvitt értelemben, költői) <Azonos körbe tartozó dolgok közül> az, amelyik nagyságban, erőben, szembetűnően felülmúlja a többit.  Megavult [= elöregedett] az ős ház … Egyszer majd neki vág [a háznak] a zivatar apja, Beleölti [= beledöfi] a szarvát és a földhöz csapja. (Arany János)
8. <Káromkodásként, ill. káromkodásként haszn. v. káromkodásszerű állandó szókapcsolatokban:> Az apád! az apját neki! apád lelke! apja lelke! az apád, az apja teremtését! (népies) Az apám se látott (hallott) ilyet: elképesztő, hihetetlen dolog ez. Az apja lelkének se: semmiért, semmiféle kérésre se <teszi meg>.  Apátok lelke! szörnyedt fel a főtisztelendő úr, minden tekintetről elfeledkezve. (Jókai Mór)
Szólás(ok): (bizalmas) apád-anyád idejöjjön: <áruért v. nyereségként először kapott pénzt megköpködve mondják:> hadd jöjjön még több is hozzá; ld. még üveges.
Szóösszetétel(ek): 1. apaszerep; apaszínész; 2. bérmaapa; családapa; dédapa; édesapa; gyámapa; keresztapa; mostohaapa; nagyapa; nevelőapa; öregapa; örömapa; ősapa; szépapa; ükapa.
apás.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi