át

Full text search

át határozószó, igekötő és névutó
I. határozószó
1. Jobbra át! balra át!: <vezényszó:> negyed fordulattal fordulj jobbra, ill. balra!
2. (tájszó) Vmely elválasztó határon túl levő helyen; odaát. A fuvaros át van a szomszéd községben. || a. (tájszó) Amoda át: a) ott <vmely határon> túl; odaát; b) a túlvilágon.  Az ostoba emberek … ragaszkodnak a világi jókhoz, holott amodaát … a paradicsom várakozik rájuk. (Jókai Mór)
II. igekötő
A. <Az ige jelentését módosító szerepére nézve ld. az át- igekötős címszavakat, kül. igéket.>
B. <Önállósítva, át- igekötős igét tartalmazó eldöntendő kérdésre adott igenlő feleletként v. át- igekötős ige nyomósításaként a szóban forgó igével egyértékű.> [Ugye átfáztál?] – Át [= átfáztam] bizony. [Biztosan nagyon átfáztál.] – Át bizony.
III. névutó (főleg -n ragos szóval v. rajta személyragos határozószóval, azzal együtt értve).
1. A vele kapcs. szóval jelölt hely, tárgy egyik oldalától a másikig, főleg a szemben levőig, rajta végighaladva. Futva jön a réten át; a hídon át.  Megindul ingón át a téren. (József Attila) || a. A szóban forgó test, tárgy v. földrajzi hely fölött el, tova. A repülőgép az Alföldön át repült keletre. Csak a ® testemen át.  Holttestemen át Fújó paripák Száguldjanak a kivivott diadalra. (Petőfi Sándor) || b. A szóban forgó helyet, térbeli tárgy hosszirányát keresztezve. A Tiszán át hidat rögtönöznek. Ne kiabálj így utcán át: az utca egyik oldaláról a másikra.
2. A szóban forgó tömeg, tárgy egyik oldalától a másikig, főként a szemben levőig, benne végighaladva, rendsz. meghatározott irányban, az utat rövidítve. Alagutat fúrnak a hegyen át. Utat tör a tömegen át.  Szél kel az erdőn át. (Babits Mihály) || a. A levegőn át: a látóhatár egyik széle felől a másik felé; a levegőben végig.  Őszi légen át Vándor darúid V betűje szállt. (Petőfi Sándor)
3. A szóban forgó nyílást mint áteresztő v. kivezető lehetőséget felhasználva. A kulcslyukon át hallgatózik, les. A füst az ablakon át kihúzódott. A rácson át lefolyt a víz. Az ® orrán át beszél.  Nyisd ki füledet, Nyisd ki ezt a kis kaput; Majd meglátod, hogy mi fut Rajta át fejedbe. (Petőfi Sándor) Gyertyafényt látott a szomszéd szobából a nyitott ajtón át. (Babits Mihály)
4. A szóban forgó elválasztó vonalon v. tárgyon túl haladva, másik oldalára. A határokon át kevés vonat közlekedik.
5. Úgy, hogy a szóban forgó tárgy közbe van iktatva. Üvegen át néz vmit. A ruhán át érzem, hogy forró a teste. A fátyolon át láthatók vonásai. Hallatszik a falon át.  Rám merengve néztek Ködön át a mármarosi bércek. (Petőfi Sándor)
6. A szóban forgó földrajzi hely érintésével. Budapesten át utazik Miskolcról Kecskemétre. Menjünk azon a falun át.
7. Vmely sorozat tagjai közül a szóban forgót is érintve, számba véve, azt sem kivéve, egészen … Csokonaitól Petőfin át Adyig.
8. A szóban forgó idő egész tartama alatt. Éveken át; egész télen át; egész életén át.  Ezer évig élek én | s mindig, mindig sírok én | az egész időn át. (Babits Mihály) –81 (elavult) <-t ragos szóval, ugyanilyen értelemben>.  Esztendőt át asztal alatt Hevertek a könyvek. (Petőfi Sándor) || a. A szóban forgó eseményen, jelenségen, folyamaton túljutva. Sok szenvedésen át elérte lelki nyugalmát.
9. <Állandósult kifejezésekben, a névutó saját jelentésének háttérbe szorulásával>. ® Árkon-bokron át; tűzön-vízen át; ® ungon-berken át; ® utcán át.
Szóösszetétel(ek): ideát; odaát.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi