átvesz

Full text search

átvesz [ë] tárgyas ige
1. Vmit átvesz (vkitől): kezébe vesz vmit, amit rendsz. más vki fog v. nyújt neki. Átveszi a pénzt. Átveszi a táskát apja kezéből. Átveszi anyjától az ernyőt. Átvesz vmit egyik kezéből a másikba. Az út felén átvette társától a csomagot.  Édesanyám … megremegő kézzel vette át a krajcárt. (Móricz Zsigmond) Átvette a csengő pénzt a paraszttól. (Gelléri Andor Endre) || a. (kereskedelem) <Vállalat, fiók, kereskedő az elosztótól v. nagykereskedelmi vállalattól árut> közvetítésre v. viszonteladásra kapva hivatalos formában átvállal, s rendsz. a saját raktárában, területén elhelyez. A vállalat a termelt árut átveszi. A küldeményt nem veszem át. Az árut a helyszínen veszi át. Vasárut vettek át bizományba. || b. (átvitt értelemben, hivatalos) <Rendelő személy, intézmény, felügyeleti hatóság vmely megrendelt v. elkészített tárgyat> a kívánalmaknak mindenben megfelelőnek találva, saját hatáskörébe tartozónak nyilvánít, és kijelenti, hogy használatát megkezdi, ill. engedélyezi. Holnap kijönnek az igazgatóságról, és átveszik a transzformátort. A tanács nem vette át az új bérházat, mert a villanyvezetékek szerelése szabálytalan volt. || c. (sport) Labdát átvesz: feléje v. hozzá irányított, rúgott l. tovahaladásában megállít, megkap, elfog és maga kezd irányítani. Futtában vette át az előre vágott labdát. Átveszi a labdát a balszélsőtől.
2. (vasútügy) <Külföldről vmely határállomásra érkező vasúti kocsit, szerelvényt> hivatalos jegyzékbe vesz, és továbbküldését vállalja. A Lengyelország felől érkező szerelvényt Szobon vették át.
3. Vmit átvesz (vkitől): <személy> pénzért megvesz vmit, amit vki nem akar magának megtartani. Bolti áron átveszem tőled a könyvet.  Nővérének birtokát … igen jó áron átvette. (Jósika Miklós)
4. <Üzenetet, jelentést> tudomásul vesz; (katonaság) <jelentést> mint illetékes feljebbvaló hivatalosan tudomásul vesz. Átvettem a tegnapi üzenetet.  Jött felkötött karddal a Jancsi rapportját átvenni … (Jókai Mór) || a. Üzenetet, postát, illetményt átvesz: üzenet, posta, illetmény közvetítésére, átadására vállalkozik. Majd én átveszem az üzenetet. Átveszi a postát? || b. Megbízásból, megőrzésre átvesz vmit: vállalja, hogy a rábízott v. átvett tárgyat megőrzi, gondozza és visszaszolgáltatja.
5. (átvitt értelemben) <Tulajdonságot, szokást, gondolatot, cselekvésben követett módot> mástól eltanul, elsajátít és magáévá tesz, felhasznál. Átveszi társainak modorát, munkamódszerét. (sport) A Csepel nem tudta átvenni a Ferencváros nagy iramát. A bolgárok mai nyelvüket szlávoktól vették át. A proletariátus pártja átvette a parasztok pártjának forradalmi követeléseit.  Egymás ízlését örömest átvették. (Jókai Mór) Zsongva ring a rét | s … szíved átveszi ütemét. (Szabó Lőrinc) || a. <Másutt megjelent v. máshova szánt írásművet v. abból egy részletet> saját művében (szó szerint) felhasznál v. lapjában (újra) közöl. A reggeli lap cikkét más lapok is átvették. Átvették a kőnyomatos lap, a távirati iroda jelentését. A regényből egész fejezeteket átvett. Ha nem közlik itt a novelládat, átveszi az esti lap. || b. (nyelvtudomány) <Szót, nyelvi elemet egy nyelv v. azt beszélő nép vmely más nyelvből> érintkezés útján magába olvaszt, ill. eltanul és elsajátít. A magyar nyelv sok szót vett át a szláv nyelvekből.
6. (átvitt értelemben) Átvesz vmit, gyak. vkitől: élére áll vminek, amit eddig más személy irányított. Folyóiratot átvesz; színházat átvesz; (iskolai) osztályt átvesz; (politika) átveszi a kormányt; (sajtónyelvi) átveszi vkinek az íróasztalát: annál az íróasztalnál folytatja vkinek a munkáját, amelynél az abbahagyta; (1945 előtt) Átvette apja üzletét. (régies) Átvette ősei birtokát. Maga vette át a vagyonát.  Ezen viszonyok közt vettük át a kormányt. (Kossuth Lajos) Haza kellett jönnöm, mert meghalt az anyám s át kellett vennem a műhelyt és gazdaságot. (Móricz Zsigmond) || a. (átvitt értelemben) Átvesz vmit (vkitől): vmely cselekvést, állást, hatalmat más vki után, annak a tevékenységét folytatva, gyakorolni kezd, ill. betölt. Átveszi az elnöklést, a vezénylést, a vezényletet; átveszi a szót: a) beszélgetés közben más után beszélni kezd; b) másnak az irányító szerepét folytatva, vmit irányítani kezd. Mihelyt tisztába jött az ügyekkel, átvette a szót. Átveszik a megüresedett állásokat. Átveszi a nagykövetség vezetését. (sport) Átveszi a játék irányítását. A munkáskormány átvette a hatalmat.  Úgy van, vevé át a szót Eliz. (Tolnai Lajos) Nincsen valami ellensége – vette át a kérdezősködést Tereskey. (Mikszáth Kálmán) || b. Átvesz vkit: a) <hivatalos szerv> foglyot, szállítandó személyt további intézkedés, szállítás v. fogvatartás végett a maga hatáskörébe átvállal. A foglyokat a határon átvették a magyar hatóságok. b) (átvitt értelemben) <szervezet, hivatal> vkit régi munkahelyéről a maga kötelékébe felvéve alkalmaz. A megszüntetett intézmény, vállalat dolgozóit más intézmények vették át.
7. (átvitt értelemben, iskolai) <Tanulandó anyagot> az órán megtárgyal. Ezt az anyagot még nem vettük át. Nem veszünk át minden fejezetet. || a. (átvitt értelemben) <Tanulandó anyagot, leckét> tanulás végett átnéz; nagyjából áttanulmányoz; többé v. kevésbé alaposan megtanul. Nem volt időm átvenni a leckét.  Folyton tanul. – Miért? – Hogy el ne felejtse. Átveszi újra a tananyagot. (Kosztolányi Dezső)
átvehető; átvetet v. átvétet; átvett; átvevés.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi