bukás

Full text search

bukás főnév -t, -ok, -a
Általában a bukik (1) igével kifejezett történés; az a tény, hogy vki, vmi bukik.
1. (ritka, kissé választékos) (El)esés, nem nagy erővel történő zuhanás. Árokba, gödörbe, vízbe bukás. A járás tanulása sok bukással jár.  Sebes bukással földre hullván Csak csupa por, … lett belőlem. (Csokonai Vitéz Mihály) Leverték szépen a port, eltagadták a bukást, És birokra mentek ismét. (Arany JánosArisztophanész-fordítás)
2. (átvitt értelemben) Politikai, társadalmi hatalom, állás, befolyás v. népszerűség hirtelen elvesztése. Csúfos, szégyenteljes bukás; a cárizmus, az ellenzék, a kapitalizmus, egy klikk, a kormány, a miniszter bukása.  A nagyok bukását a világ látja, előneszét [= előszelét] ezerek érzik. (Kemény Zsigmond) Anglia főnemesei úgy örvendeznek, amint örvendeznének Petur és társai a meráni herceg bukásán. (Ambrus Zoltán)
3. (átvitt értelemben) Vmely mozgalom, harc, küzdelem gyors összeomlása, hirtelen felbomlás. A forradalom, az összeesküvés, a szabadságharc bukása.  Nem dicstelen a lap, melyet a magyar nemzet … a történelem könyvébe iktatott … a hősiességet … csodálattal kísérte a világ, nem érdemlett bukásának rokonszenvvel adózott. (Kossuth Lajos) Egyszer volt itt a Sors kegyes, | Bukásban is nagy és kegyes. (Ady Endre)
4. (átvitt értelemben, választékos) Erkölcsi szempontból súlyos ballépés, főként nőé. Bukása mindenkit meglepett.  Oh Hamlet, ez volt a bukás! | Tőlem, kinek érzelme oly nemes volt, | … egy cudarhoz esni. (Arany JánosShakespeare-fordítás)
5. (átvitt értelemben, kereskedelem, 1945 előtt) Kereskedőnek, vállalkozónak, pénzintézetnek, ipari v. más vállalatnak olyan vagyoni helyzetbe jutása, amelyben hitelezőit nem tudja kielégíteni; csődbe jutás, csőd. ® Csalárd bukás; ® csendes bukás; hamis, vétkes bukás; bukásra spekulál; bukását bejelenti. Csalárd bukás miatt négyévi fegyházat, vétkes bukás miatt egyévi fogházat kapott. || a. (átvitt értelemben, választékos) Anyagi tönkrejutás, eladósodás. Nagy lábon élt, s bukásának maga volt az oka.  Kinek egy garas a jövedelme, S hármat költ: az … bukásra jut egyszer. (Arany János) Szülőfalujában, amint megérte a bukást, az egész falu elfordult tőle. (Móricz Zsigmond)
6. (átvitt értelemben, játék) <Kártyajátékban> annak bekövetkezése, hogy a játékosnak nem sikerül teljesítenie bemondását, v. hogy elveszti a tétet. Hány bukás volt?
7. (átvitt értelemben, film, színház) Színpadi műnek, szerzőjének, előadásnak, színésznek a közönség előtti kudarca. Színházi, színpadi bukás. A darab bukása a szerző bukása is. Bukása miatt a színdarabot levették a műsorról. A színész bukása ebben a szerepben egyáltalán nem volt meglepő. || a. (átvitt értelemben) Tág. ért. vmely szellemi alkotás közömbös fogadtatása v. elutasítása, sikertelensége a közönség körében. A könyv, a kiállítás, a verskötet, a zenemű bukása.
8. (átvitt értelemben, iskolai) Vmely tantárgyból elégtelen érdemjegy v. tanulmányi eredmény a félév v. a tanév végén. A tanuló bukása váratlanul érte a szülőket. Bukásra áll: meg fog bukni. Minden tárgyból megérdemli a bukást.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi