derék [1]

Full text search

derék [1] [ë] főnév derekat [ë-ë], dereka [ë-ë]
1. Az emberi testnek a mellkas és az alsótest közé eső, oldalt elkeskenyedő, hajlékony része. Karcsú, vastag derék. Nem ® hajlik a dereka. Derékig ér (a fejtől v. a lábtól számítva); derékig ér a haja, a hó; derékig meztelen: deréktól felfelé m.; derékon ® csíp vkit; derékon fog, kap, ragad vkit; derekára köti a kardot, az övet; derekára ® övez vmit; vkinek ® betöri a derekát; ® felövezi a derekát; ® leüti vkinek a derekát; meghajlítja, meghajtja a derekát: törzsét derékban meghajlítja; ® megtöri vkinek a derekát; ölelgeti vkinek a derekát; vmivel ® övezi derekát; letöröm a derekadat!: rendsz. túlzó v. tréfás fenyegetésként> majd ellátom a bajodat, majd adok én neked!  Bálint úr a török derekának irányozta a kópját. (Gárdonyi Géza) Félkilenckor már ágyban feküdt Bettina, hidegvizes keresztkötéssel a derekán. (Hunyady Sándor) || a. Ennek az ágyéki része a hátgerinc végével, ill. a farcsonttal együtt. Fáj, fázik a dereka; majd leszakad a dereka; ropog a dereka; megropogtatja a derekát.  Van csömöröm, nagy irtózásom S egy beteg, fonnyadt derekam. (Ady Endre) Még reggel is olyan sárga volt, mint a kikerics s nagyon fájlalta a derekát. (Móra Ferenc) || b. E testrész kerületének vmely mértékben kifejezett hossza. Mennyi a dereka? Két arasz a dereka.
2. (ritka) Az állat törzsének középső része.  [A medve] egy tenyércsapással letörte a [farkas] derekát. (Jókai Mór)
3. (átvitt értelemben) Fa törzse, (ritk.) növény szára, ill. annak középső része. A vihar derékba törte a fákat: törzsük közepe táján ketté törte. Nem tudta átfogni a vén fa derekát.  Légy tölgyfa, mit a fergeteg Ki képes dönteni, De méltóságos derekát Meg nem görbítheti. (Petőfi Sándor) A derékban megtörött virágszál Alácsüggeszti … szirmait. (Arany János) || a. (átvitt értelemben) Derékba tör: <életet, pályát> teljes kibontakozása előtt v. közben végérvényesen tönkretesz; derékba törik: így tönkremegy.
4. (átvitt értelemben) Némely magas építmény, hosszú eszköz, tárgy középső része. A hajó, a kémény dereka.  De nem hogy a cipó válna el derékon, Hanem a kés tört el, pedig nem volt vékony. (Arany János) Az ágyúkat a torony derekának irányozza. (Gárdonyi Géza) || a. (régies) Vmely rendezett egységet alkotó csoport középső fő része.  Mélyen belevág a had derekába, És oda vágy, hol legszörnyebb veszedelme. (Vörösmarty Mihály)
5. (átvitt értelemben) (személyragos alakban, főleg -n raggal) Vmely időbeli folyamatnak, időszaknak a közepe. A múlt hónap, a század, a tél, az aratás derekán. A huszas évek derekán történt.  Nyár derekán indultak, s őszkor tértek vissza. (Mikszáth Kálmán)
6. A törzsön viselt ruhának a derekat (1) fedő része. Derékban bő, szűk a ruha, szoknya.  Rojt s a paszamánt veres nadrágját drágítja, Magyaros derekát arany öv szorítja. (Csokonai Vitéz Mihály)
7. A válltól a törzs legvékonyabb részéig terjedő, rendsz. szoros, testhezálló női ruhadarab. Csipkés derék.  Sima, fehér szoknya, kivágott ráncos derék … ennyi az egész. (Herczeg Ferenc)
Szólás(ok): beadja a derekát: felhagy az ellenállással, megadja magát, megalkuszik a helyzettel; nem törik le a dereka: azt a munkát, feladatot ő is elvégezheti, nem hal bele.
Szóösszetétel(ek): 1. derékdarab; derékfa; derékfájás; derékfájdalom; derékhossz; derékizom; derékkötés; derékkötő; derékmagasság; derékméret; deréköv; derékpánt; derékrándulás; derékrész; deréksereg; deréktáj; derékvastagság; derékvonal; 2. darázsderék; faderék; hajóderék; kocsiderék; szekérderék.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi