dialektika

Full text search

dialektika [ë] főnév ..kát, ..kája (csak egyes számban) (régies írva: dialectica is)
1. (filozófia) <A marxista–leninista felfogás szerint> az a tudományos módszer, amely a természet és társadalom jelenségeit összefüggésükben vizsgálja, örökös mozgásban és változásban levőnek tekinti, s a fejlődést e folyamatban rejlő erők kölcsönhatásából magyarázza. Materialista dialektika. || a. (filozófia) <A marxizmus–leninizmus felfogása szerint> ennek a módszernek a tudománya. || b. (filozófia) <Hegel felfogása szerint> az eszme megismerésének az a módszere, amely a fogalmakban rejlő ellentétek felismerése és magasabb rendű egyesítése, feloldása útján halad célja felé.
2. (filozófia) A mozgásnak és fejlődésnek a valóság természetében rejlő ellentmondáson, ellentétes erők kölcsönhatásán alapuló folyamata. A természet, a történelem dialektikája.
3. (filozófia) <A görög filozófiában> az a módszer, mellyel vki az igazságot az ellenfél érvelésében előforduló ellentmondások felderítése és feloldása útján állapítja meg. || a. (filozófia) A görög filozófia hármas tagolásában a logikának megfelelő rész. A hellénizmus korában a filozófiát etikára, fizikára és dialektikára tagolták.
4. (irodalmi nyelvben) A vitatkozásban való ügyesség. Ragyogó, éles dialektika.  [Eötvösnek] meggyőző az érzelme s … megnyugtató, … őszinte a dialektikája. (Péterfy Jenő)
dialektikai; dialektikájú.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi