eljár

Full text search

eljár ige
I. Többször elmegy.
1. tárgyatlan <Személy> tartózkodási helyét elhagyva többször v. rendszeresen eltávozik vhonnan. Eljár hazulról. || a. tárgyatlan Vhova többször v. rendszeresen elmegy. Eljárok hozzájuk. Nyáron eljár a temetőbe a férje sírjához. Színházba is alig jár el. Naponta eljár a tanfolyamra. Vidéki orvos volt, autón járt el betegeihez.  Úgy éli … napjait, mint egy herceg, eljár télen át Budapestre vagy a Rivierára. (Mikszáth Kálmán) Az a kis fiú jár el hozzám Mostanában …, Aki voltam. (Ady Endre)
2. tárgyatlan (átvitt értelemben, régies) <Hír> többször eljut vhová.  Hozzá csak a hős diadalainak a híre járt el. (Jókai Mór)
3. tárgyatlan (átvitt értelemben, ritka) <Gondolkozás, figyelem> elkalandozik, vhol másutt jár.  Így eljárt az esze, míg a többiek tomboltak és ordítottak. (Móricz Zsigmond)
4. tárgyatlan (ritka) <Személy vhol v. vmely ügyben> több helyre elmegy és így tevékenykedik v. vmit elintéz. || a. tárgyas (régies) <Több személyt> sorjában felkeres, kül. hogy pártfogásukat kérje.  A jámbor takácsok és szűrszabók … előre eljárták mindezen urakat. (Jókai Mór) Csejthyné … nagy buzgón maga járta el az aláírókat. (Tolnai Lajos) || b. tárgyas (régies) <Vmely ügyet> után(a)járással elintéz.  Ha valamit tett érettem, ezerszeresen ledolgoztatta. Most is, rendezzem a termeket, intézkedjem a vendéglősökkel, … járjam el a szállások ügyét. (Tolnai Lajos)
5. tárgyatlan (átvitt értelemben, választékos) Eljár vhogyan (vmiben): vmilyen módon intéz, végez vmit. Vhogyan eljár vkivel szemben: vhogyan viselkedik vele szemben; vele kapcsolatos cselekvése vmilyen(nek) minősíthető). Így v. úgy kell eljárni; ügyesen, okosan jár el. Méltányosan járt el veled szemben. A tavaszi vetésnél különös gondossággal kell eljárni.  Összesúgnak-búgnak … Mily istentelenség Forog elméjökben, Hogy alattomban kell Eljárniok ebben? (Petőfi Sándor) Munkájában erélyesen járt el. (Jókai Mór) || a. (átvitt értelemben, hivatalos v. választékos) Hivatalosan intézkedik, hivatalos ügyeket elintéz. Eljár vki ellen: <bíróság, rendőrség> vizsgálatot rendel el vki ellen, v. a szükséges, rendsz. büntető jellegű intézkedéseket foganatosítja; eljár vkivel szemben: hivatalos intézkedés(eke)t tesz vki ellen, vkivel szemben. Helyesen járt el. A cári rendőrség nagy kegyetlenkedéssel járt el a munkássággal szemben.
II. Járni képes; bizonyos ideig huzamosan jár.
1. tárgyatlan Eljár vhol: többször elmegy vhol. Eljárhat v. el tud járni: járás közben elfér vhol. Eljártam a házuk mellett. Könnyű ott eljárni. Itt kényelmesen eljárhat az ember.  Megnyíltanak a sorok, és ő, Mint az eső villám, szaporán eljára közöttök. (Vörösmarty Mihály) [A szikla-szoros] itt már oly tág volt …, hogy ketten is eljárhattunk benne egymás mellett. (Jókai Mór) || a. tárgyatlan (átvitt értelemben, ritka) <Vmely eszköz> rendszeresen áthalad vmin, vhol.  A francia temető nagyobb volt, mint a magyar. Most már a szántóvas jár el mind a kettő fölött, s nincs síremlék az útjában, amit kikerülgessen. (Jókai Mór)
2. tárgyatlan Eljár vhogyan: hajlandó v. képes hosszabb ideig is kedvezőtlenebb körülmények közt járni. Eljár vmilyen ruhában: szégyenkezés v. feltűnés nélkül hord vmilyen ruhát. Eljár ő gyalog is. Eljárok én így is. Évekig eljár abban a ruhában. || a. tárgyatlan (ritka) Eljár a maga v. a saját lábán: a) elég erős arra, hogy támogatás nélkül járjon; b) (átvitt értelemben) elég fejlett, alkalmas arra, hogy egymagában is sikerrel szerepeljen, megállja a helyét.  Technicád, költői nyelved saját lábán is eljár, nincs szükség útbaigazításra. (Arany János)
3. tárgyas (népies, régies) <Utat, nagyobb területet> bejár, végigjár.  Eljárta kend az utcákat? (Vas Gereben) El kell járni a jányos házakat. (Móricz Zsigmond)
4. tárgyas <Vmely táncot> eltáncol. Eljárta a csárdást.
5. tárgyas (ritka) Járásban elkoptat. Eljárta a cipőjét. (átvitt értelemben, túlzó) (Majd) eljárja a (két) lábát: nagyon sokat jár, teljesen kifárad a sok járásban.  Mernék fogadni, hogy két lábát térdig eljárja. (Vas Gereben) Majd eljártam a két lábamat. (Jókai Mór)
6. tárgyatlan (átvitt értelemben) <Gépi szerkezet> bizonyos ideig működik. Ez az óra eljár egy hónapig is.  A gép forog, … Év-milliókig eljár tengelyén. (Madách Imre)
III. tárgyatlan Kedvünk ellenére jár, mozog.
1. <Vkinek a keze v. beszélőszerve> nagyon hamar, a kelleténél korábban működik. Eljár a szája v. (ritka) a nyelve: a) titkot kifecseg, felhatalmazás nélkül elmond olyasmit, amit nem kellett volna; b) meggondolatlanul, a kelleténél őszintébben nyilatkozik; könnyen v. hamar eljár a keze: nem sokat gondolkozik, hogy megüssön-e vkit.  Megbocsáss, ha koldus Létemre szóltam és eljárt a szám. (Arany JánosArisztophanész-fordítás) Egy diplomatának mindig józannak kell lennie: különben könnyen eljár a szája. (Herczeg Ferenc)
2. <Idő> elmúlik. Eljárnak az évek; eljár az idő; eljár az idő vki felett: megöregszik vki; eljár az idő vmi felett: régi már, ezért avult, kopott.  Menjünk, mert eljár az idő. (Vörösmarty Mihály) Eljár az idő … a gyerekek fölött is. (Mikszáth Kálmán) Ó, asszonyok, az élet gyorsan eljár. (Juhász Gyula)
eljárogat; eljáró; eljárt.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi