én

Full text search

én névmás és főnév
I. személynévmás egyes szám 1. sz.; tárgyként: engem [e-ë] v. (népies) engemet [e-ë-e]; határozói alakjai: általam, belém, belőlem stb. Nyomatékos alakja gyak.: én magam v. magam, (ritka, irodalmi nyelvben) enmagam [e v. ë]; ld. maga.
1. A beszélő v. író személy önmaga szempontjából; aki most beszélek v. írok. Én voltam az első. Ebben a házban én parancsolok. Én elmegyek, te maradj még.  Most én elmegyek, gyerekek, szépen viseljétek magatokat. (Mikszáth Kálmán)
Használata:
a) <Névmással v. főnévvel megjelölt, ill. a szövegkörnyezetből v. a beszédhelyzetből odaérthető személlyel v. személyekkel szemben az egyes számú 1. sz kiemelésére, fő- v. mellékhangsúllyal.> Én voltam az első, nem te. Vagy én, vagy ő, válassz! [Mit szóltatok a dologhoz?] – Én hallgattam … Engem sem a gólya költött.  Nincs a teremtésben vesztes, csak én! (Katona József) –a1 <Ugyanilyen helyzetben, rendsz. az állásfoglalást magyarázó, megokoló értelmezővel v. jelzői mellékmondattal.> Én, a szakértő, nem mondhatok mást. Én, aki egyedül voltam tanúja a dolognak …
b) <Szembeállítás nélkül, a figyelemnek a beszélő személyre irányításával v. érzelmileg erősen színezett mondatban, fő- v. mellékhangsúllyal.> Várok én rá szívesen. Bánom is én! Mit tudom én? Én már csak ® ilyen vagyok. Míg engem látsz, ne félj. Engem ® uccse.  Adok is én a te sértéseidre valamit. (Mikszáth Kálmán) S ő monda néki: Zsidó vagyok én | s az Egek Istenétől futok én. (Babits Mihály) Nem vagyok én dajkája senkinek. (Móricz Zsigmond) –b1 <Magának a beszélőnek nyomatékos jelöléseként, rendsz. utána következő minősítéssel v. megnevezéssel v. jelzői mellékmondattal, fő- v. mellékhangsúllyal.> Jaj én szerencsétlen! Én, ostoba, hittem neki. Én, Nagy János, állítom, hogy …  Istenverte én! (Arany János–Arisztophanész-fordítás) Én, költő, az időre dörgök, | hogy ne rohanjon. (Kosztolányi Dezső)
Megjegyzés: a tárgyul haszn. engem(et) alakot az említett eseteken kívül mindig kitesszük, valahányszor az ige alakjából v. a beszédhelyzetből nem világlik ki a tárgy nyelvtani személye. Engem nem lehet rászedni.
2. (birtokos jelzőként, -m ragos birtokszó előtt, rendsz. megelőző határozott névelővel) A velem <mint beszélővel, íróval> meghatározott kapcsolatban levő; az <a személy, dolog>, aki, ami az enyém, aki, ami hozzám tartozik. Ez az én kalapom. Az én lakásom nagyobb, mint a tied.  Ez az Anna. Az én Annám. (Kosztolányi Dezső) || a. (tréfás) <Elbeszélésben, a már ismerős szereplőről, hősről szólva:> a már említett, a szóban forgó.  Az én szökevényem nem volt köztük. (Gárdonyi Géza) || b. (bizalmas) Az én emberem: a) olyan ember, aki az én érdekeimet képviseli; b) (aki) tetszik nekem, mert hasonlóan gondolkodik, mint én.
Használata:
a) <Birtokos jelzővel, jelű főnévvel, főnévi névmással v. főnévvel szembeállítva v. a beszédhelyzetből odaérthető személlyel szemben, az egyes számú személyű 1. birtokos kiemelésére.> Az én fiam magasabb, mint a szomszéd fia (a szomszédé). Az én apám tovább élt, mint a tied. Jancsi az én lányomat kérte meg, nem a Julist.
A 383. lap első hasábjában, a 2. sz. jelentés a) pontjának negyedik sora így javítandó: az egyes számú 1. sz-ű
b) <Szembeállítás nélkül, a beszélő személynek mint birtokosnak némi kiemelésével, gyak. a birtokszóval jelölt személy iránti szeretet, kedveskedés hangulati értékével, néha fölöslegesen is, különösebb szerep nélkül.> Ó, az én fiam, az én szegény fiam, de szívesen segítene rajtam! –b1 <Határozott névelő nélkül, megszólításban, felkiáltásban.> Én Istenem!; én teremtőm!; én uram!  Én teremtőm! mért is értem E napot? (Petőfi Sándor) –b2 <Határozott névelő nélkül, sajnálkozó megnevezésben.> (régies)  Szárnyaival verte a havat, és odább akart menni én szegény állatom. (Tömörkény István)
II. főnév -t, -je [e]
1. (filozófia) A megismerő és cselekvő alany, aki önmagát más alanyoktól és a tárgyi világtól („nem-én”-től) megkülönbözteti; szubjektum. A szubjektív idealizmus szerint csak az én létezik valóságosan.
2. (lélektan) Vmely lelki tapasztalásnak, élménynek ezt a tapasztalást, élményt önmagára vonatkoztató alanya; személyiség. Énünk az élmények változásában is azonos módon reagál a külső világ hatásaira.
3. (választékos, irodalmi nyelvben) Vkinek egyénisége, személyisége. Vkinek jobbik énje: nemesebb érzelmeinek, hajlamainak összessége.  Oh, e zűr között Hová lesz énem zárt egyénisége. (Madách Imre) A paraszt … elvesztette a régi énjét. (Móricz Zsigmond) || a. Második énje: a) a vele szoros kapcsolatban álló személy. A felesége az ő második énje. b) <a lélekvándorlás tanítása szerint:> vkinek újabb megtestesülése.
Szóösszetétel(ek): énalám; énalólam; énalattam; énáltalam; énbelém; énbelőlem; énbennem; énelém; énellenem; énelőlem; énelőttem; énértem; énfelém; énfelettem; énfelőlem; énfölém; énfölöttem; énhelyettem; énhozzám; énirántam; énkívülem; énkörém; énkörülem; énkörülöttem; énközém; énközöttem; énköztem; énközülem; énmellém; énmellettem; énmellőlem; énmiattam; énmögém; énmögöttem; énmögülem; énnálam; énnekem; énnélkülem; énrajtam; énrám; énreám; énrólam; énszerintem; éntőlem; énutánam; énvégettem; énvelem.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi