fúj

Full text search

fúj ige -t, -jon, (régies, választékos) -tt
1. tárgyatlan (-t ragos mértékhatározóval is) <Élőlény> tüdejéből orrán v. száján keresztül a szokottnál nagyobb mennyiségű levegőt szorít ki, gyak. fáradtsága v. indulata jeléül, és eközben lihegésre emlékeztető hangot ad. Fúj haragjában; nagyot fúj. Lihegve, fújva ért a hegytetőre. Szóláshasonlat(ok): fúj, mint egy ® gőzgép.  Mint a sértett vadkan, fú veszett dühében. (Arany János) Néhány perc múlva visszajött, loholva, fújva. (Mikszáth Kálmán) Levette sapkáját, megtörölte homlokát, nagyot fújt az izgalom után. (Kosztolányi Dezső) || a. tárgyas Fúj vmit: az így kiáramló levegőt vmire irányítja, rendsz. azért, hogy hűtse v. élessze. Fújja a forró levest; fújja a parazsat, a szikrákat.  Lassan kezdett enni, s fújta az ételt a kanálban. (Tömörkény István) Rárakott a kályhára, fújta, legyezte a kötényével, de a tűz csak pislákolt, fojtó füstöt terjesztett. (Kosztolányi Dezső) Levesem hűtötted, fújtad, kavartad, | mondtad: Egyél, nekem nőssz nagyra, szentem! (József Attila) || b. tárgyas A tüdejéből jövő levegő segítségével szájából v. orrából, olykor vkire irányítva áraszt vmit. Vö.: ráfúj (2). Vmit fúj vkire v. vmire; rám, rád, ránk, rátok, rájuk fúj vmit; füstöt fúj; vizet fúj. A hétfejű sárkány lángot fújt mindenkire. Mindig rám fújja a füstöt.  Egészen arcomba fútta a szivarfüstöt. (Jókai Mór) Jumurdzsák dühében szinte lángot fújva hátrált. (Gárdonyi Géza)
2. tárgyatlan <Gép, készülék> működése közben vmely résen át szabályos időközökben levegőt bocsát ki, és sípoló hangot ad.  S a fúvó …, ha lábbal le- s felnyomintják, kidagasztja tátogó, harmonikás hasát és fúj, fúj. És szuszog. (Móricz Zsigmond) || a. tárgyas <Személy vmely készülékből v. készülékkel vmely anyagot> a levegővel együtt fecskendez. Vö.: ráfúj (2). Vmit fúj vmire v. vkire. Parfümöt fújt ránk. Permetezővel rögzítőoldatot fúj a rajzra.  A fecskendőből kölnivizes permeteget fújt hóna alá. (Kosztolányi Dezső)
3. tárgyatlan Vmibe fúj: a tüdejéből kiszorított, kilökött levegőt a száján keresztül vmibe irányítja. Kürtjébe, sípjába, a trombitába fúj.  A kürtkebelbe [= a kürt öblébe] fú Lehel, | S a kürt riadva énekel. (Petőfi Sándor) || a. tárgyas <Bizonyos fajta hangszert, kül. kürtfélét v. sípot> ilyen módon megszólaltatva játszik rajta. Fújja a furulyát, a klarinétot, a szájharmonikát, a tárogatót, a trombitát.  Gyermek vagyok, gyermek lettem újra, Lovagolok fűzfasípot fújva. (Petőfi Sándor) Van egy semmi kis furulyám, … Azt ha fúvom, hull a makk, | a fák táncra állanak. (József Attila) || b. tárgyas <Dallamot, kül. kürtjelet> ilyen módon játszik, hallat. Gyülekezőt, riadót fúj; ® takarodót fúj.  Szegény Károly, hallod? Még most is fújja flótábán a „Maros vizét.” (Tolnai Lajos) Trombitálás közben … elfelejtette a jelt, amit már, ki tudja, hány századszor fújt. (Kuncz Aladár) A tűzoltóbanda, mely május elsején az ébresztőt játszotta, Chopin gyászindulóját fújta. (Kosztolányi Dezső)
4. tárgyatlan (bizalmas) Kürt v. sziréna megszólaltatásával jelt ad vmire. Már fújtak. Reggel hétkor fúj a gyár. || a. tárgyas <Időpontot> ilyen módon jelez. Most fújják a delet. Hat órát fújtak a gyárban.
5. tárgyas <Buborékot, üveget> úgy készít, hoz létre v. úgy alakít, hogy a szalmaszál v. fúvócső végére tapadt cseppfolyós anyag belső térfogatát szájából v. megfelelő gépi szerkezetből kiáramló levegő segítségével növeli. Szappanbuborékot, üvegcseppet fúj.  Itt a nagy masszából is tudnak apró üveget fúni. (Mikszáth Kálmán) Szappanhabot kevert. Buborékokat fújt egy székre állva. (Kosztolányi Dezső)
6. Orrát fújja v. orrot fúj: levegőnek tüdejéből való kilökésével tisztítja az orrát a benne felgyülemlett v. lerakódott váladéktól. Zsebkendőbe fújd az orrod!
7. tárgyatlan (átvitt értelemben, bizalmas) Fúj vkire: neheztel, haragszik rá.
8. tárgyatlan Szél fúj: egyik helyről a másikra áramlik a levegő. Déli, északi, enyhe, heves szél fúj; ® rossz szél fúj vki felől; erősen, nagyon fúj a szél; nyugat felől fúj a szél.  Felülről fúj az őszi szél, Zörög a fán a falevél. (népköltés) Künn csúnya, zivataros idő berzenkedik. Fúj a szél, mint az ítélet és veri a havat az ablakhoz. (Eötvös Károly) || a. tárgyatlan (alany nélkül) Fúj, havazik. Akár ® esik, akár fúj. || b. tárgyas <Szél> mozgat, (tova)sodor vmit. Fújja a szél a zászlókat. A szél egy porszemet a szemembe fújt.  A kard úgy inogott kezében, mintha … a szél fúná. (Jókai Mór) Amikorj jön a reggel S pernyét fújnak a szelek, A grófi szérün ott zokog Egy egész koldus-sereg. (Ady Endre)
9. tárgyas (bizalmas) <Dalt, nótát> hangosan, nagy hangerővel, de művészi árnyalás nélkül énekel. Vkinek a nótáját fújja: (átvitt értelemben is) vkinek a véleményét ismétli, szajkózza; egészen más nótát fúj: másként vélekedik, beszél; egy nótát fúj vkivel: egy véleményen, állásponton van vele; mindig ugyanazt (a nótát) fújja: mindig ugyanazt ismétli, hajtogatja. A gyerekek lelkesedve fújják a dalt. Tele tüdőből fújják a kedvenc nótájukat.  „Azt a régit, Marci bátya!” | S felkurjant a kedvenc nóta, Ki tudná hanyadszor fúja! (Arany János) A fiúk rágyújtottak a „Hazádnak rendületlenül” dallamára, … a szájuk a fülükig szaladt …, olyan lelkesedéssel fújták. (Mikszáth Kálmán) Nagy kedvvel fújták. Háromszor is megismételték olykor a nóta második felét. (Gárdonyi Géza) || a. tárgyas (átvitt értelemben, bizalmas) Fújja a magáét: szüntelenül a maga mondanivalóját, panaszát hangoztatja anélkül, hogy a másik fél ellenvetéseire, érveire, kérdéseire ügyelne. || b. tárgyas (bizalmas) <Szöveget, tudnivalót> minden fennakadás nélkül, folyékonyan, de egyhangúan mond. Fújja a leckét; fújja a szerepét. Szóláshasonlat(ok): (tájszó) egyet fúj, mint a ® pereces.  Egy szikár … | Pyramus szerepét futta. (Arany JánosShakespeare-fordítás) Mennyiszer nézte, mint mesébe illőket, azokat a fiúkat, akik … csakúgy fújták … az olvasmányt. (Gelléri Andor Endre)
Szólás(ok): ld. kása, kígyókő, kő, száj, szél, táncol. Közmondás(ok): Ne fújd, ami nem éget: ne avatkozzál olyan kellemetlen és kényes ügybe, amely közvetlenül nem érint téged.
Igekötős igék: aláfúj; átfúj; befúj; belefúj; elfúj; felfúj; félrefúj; hátrafúj; hozzáfúj; idefúj; keresztülfúj; kifúj; körülfúj; lefúj; megfúj; nekifúj; odafúj; összefúj; ráfúj; szétfúj; telefúj; továbbfúj; túlfúj; végigfúj; visszafúj.
fújás; fújó.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi