hallgat

Full text search

hallgat ige -tam, -ott, ..asson
I. Hallószervével figyel.
1. tárgyas Vmit, vkit hallgat: odafigyel vmely hangra, hallható jelenségre v. vkinek, vminek a hangjára, szavára, hogy jól felfogja, megértse v. élvezze. Beszédet, előadást, zenét hallgat; hallgatja a rádiót, a szónokot, a zenekart; áhítattal, figyelmesen hallgat vmit; lélegzet-visszafojtva, szájtátva hallgatják.  Ölébe vesz dajkám, Az altató nóta hangzik ajkán, Hallgatom s félálomban vagyok már. (Petőfi Sándor) Egyedül hallgatom tenger mormolását, Tenger habja felett futó szél zúgását. (Lévay József) A pácienst … megkérte, hogy sóhajtson, hallgatta a tüdejét. (Kosztolányi Dezső) Jólesik | hallgatnom a kert nyüzsgő férgeit. (Szabó Lőrinc) || a. tárgyatlan Csendben figyel vmire. Ide hallgass (ne oda)! Hallgass csak! A gyermekek figyelmesen hallgatnak a mesére. Áhítattal hallgatott minden szavára.  Most hallgass szavamra, jámbor szolga Bence. (Arany János) || b. tárgyas (vallásügy) Misét hallgat: elmegy a misére, és azon (a szertartást figyelve) részt vesz. || c. tárgyatlan Vmilyen névre hallgat: állatnak v. (ritka, tréfás) embernek vmi a neve; vmilyen néven szokták szólítani. A kutya Bodri névre hallgat.
2. tárgyas (iskolai) Vmit hallgat: <egyetemen, főiskolán, tanfolyamon> vmely tárgy v. tárgykör előadásaira jár, annak előadásait látogatja. Történelmet hallgat az egyetemen. Mit hallgattál ebben a félévben? || a. tárgyas (iskolai) Vkit hallgat: vkinek az egyetemi, főiskolai v. más hasonló, sorozatos előadását látogatja. Kit hallgatsz a főiskolán, az egyetemen? Irodalomból melyik tanárt hallgatod?  Hallgattam a tudós professzorokat. (Gárdonyi Géza) Berlinben tanult, Helmholtzot hallgatta. (Kosztolányi Dezső)
3. tárgyatlan Hallgat vkire, vmire: hajlik vkinek a szavára, vmely szóra, tanácsra, és aszerint cselekszik; szót fogad vkinek. Hallgat a szüleire; hallgat a jó tanácsra. Hallgass rá! Ha rám hallgattál volna, jobban jártál volna.  Őrültségedbe már addig jutál, hogy ily eszeveszett emberekre hallgatsz? (Arany JánosArisztophanész-fordítás) Hallgasson arra, aki okosabb …, aki tapasztaltabb. (Kosztolányi Dezső)
4. tárgyas (tárgy nélkül is) <Kellemetlen közlést v. fordulatot, eseményeket> szó v. megjegyzés nélkül tudomásul vesz; eltűr, lenyel. Volt mit hallgatnia: alapos dorgálást kapott. Hallgatnom kellett a szemrehányásait. Tűrni és hallgatni kellett. Ezért majd hallgathatsz eleget. Egy darabig hallgattam, de aztán kijöttem a béketűrésből. Nem bírtam tovább hallgatni ízetlenkedéseit.  No, hisz volt mit hallgatnia Lacinak! (Vas Gereben)
II. tárgyatlan Nem beszél.
1. Csendben van, egy szót sem szól. Hallgass! Nem hallgatsz?: ne beszélj!; fogd be a szád! Egyik nem ® szól, a másik hallgat. Egész idő alatt mélyen hallgatott. Szóláshasonlat(ok): hallgat, mint a ® csuka; hallgat, mint a ® sír; hallgat, mint a ® dinnye v. mint ® szar a fűben; hallgat, mint a ® tetű a var alatt; hallgat, mint (a) süket ® disznó a búzában.  És ti elkésett dalnokok, Hallgassatok! (Petőfi Sándor) Hallgattak sokáig; végre a fenséges Király így töré meg a nagy csendességet … (Arany János) Igy szólt az Ur, és Jónás hallgatott. (Babits Mihály) || a. Nem mond véleményt vmiről, nem szól hozzá vmihez, ill. nem foglal állást vmely kérdésben.  S te, Lucifer, hallgatsz, önhitten állsz, … vagy nem tetszik tán, amit alkoték? (Madách Imre)
2. Sem szóban, sem írásban nem nyilatkozik vmiről; nem árul el vmit v. nem dicsekszik vele; nem beszél róla. Hallgat vmiről. Erről a dologról hallgatni kell. Ne félj, hallgatni fogok.  Reménylem, lesz annyi eszed, hogy hallgatni fogsz. (Vörösmarty Mihály) Építs vagy ronts, mint a vihar, S hallgass, ha műved kész. (Petőfi Sándor) A fiúk annyi bajt próbáltak végig, hogy tudtak hallgatni. (Gelléri Andor Endre) || a. Nem ad hírt magáról; nem ír (levelet). Évekig hallgatott.  Feddő kérdésem nem fogja zavarni nyugalmad Hogy mi okért hallgatsz? mért késel szólni levélben? (Petőfi Sándor) || b. (átvitt értelemben) Politikai ok(ok)ból a közélettől visszahúzódva, nyilvános szerepléstől tartózkodva él; <író> nem ír, nem közöl semmit.  Erdélyi, Kazinczy, Gyulai hallgat. (Arany János) Oly korban éltem én e földön, | mikor a költő is csak hallgatott. (Radnóti Miklós) || c. (átvitt értelemben) Hallgat vmiről: <könyv, elbeszélés, történeti forrás> vmiről nem ad tájékoztatást, vmire vonatkozóan nincs benne adat. Erről hallgat az írás, a krónika, a mese, a történet.
3. (átvitt értelemben, költői) <Dolog, tárgy> nem ad hangot; csendes, zajtalan, néma.  Oh dicső természet! … Mily nagy vagy te! mentül inkább hallgatsz, Annál többet, annál szebbet mondasz. (Petőfi Sándor) Sötéten hallgat a tó. (Juhász Gyula) A rakodópart alsó kövén ültem | … Alig hallottam, sorsomba merülten, | hogy fecseg a felszín, hallgat a mély. (József Attila)
Igekötős igék: agyonhallgat; elhallgat; idehallgat; kihallgat; lehallgat; meghallgat; odahallgat; végighallgat.
hallgatható; hallgatott; hallgattat.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi