kicsi

Full text search

kicsi melléknév és főnév
I. melléknév (középfokban és felső fokban a kis melléknév középfokát és felső fokát használjuk)
1. Rendsz. tetszetősen, kedvesen, rokonszenvesen v. feltűnően kis <személy, állat, dolog>; kicsiny. Kicsi ember, falu, házak.  A zajra … a kicsi kutyák is talpra állottak. (Tolnai Lajos) Egy … mándlis polgár kicsi borháza előtt … nyársra tűzött foglyot sütött. (Mikszáth Kálmán) Zsuzsi néném kicsi görbe … asszony volt. (Móricz Zsigmond) || a. (tájszó és bizalmas) Kis. Kicsi híja ¬, hogy … nem …; kicsi híján ¬. Abból a kicsi fizetéséből kellett megélnie.  Kicsi híja, hogy a dolgot meg nem bánta … (Arany János) Hogy van az, édös apám, hogy nem jár ez az óra? – Hát hiszen majd jár … Te se tudtál járni kicsi korodba. (Tömörkény István) || b. (bizalmas) Kicsi kis: nagyon kis. Kicsi kis kert; kicsi kis szoba.  Az öreg … elővett egy kicsi kis könyvet. (Jókai Mór)
2. (bizalmas) <Kedveskedő megszólításban v. becéző jelzőként:> szeretett, kedves. Kicsi angyalom, fiam, párom, szívem.  Meg van elégedve a maga kis kunyhójával és kicsi feleségével. (Jókai Mór) Kicsi virág, szegény virág, Úgyis eldoblak, beszélgessünk. (Ady Endre) Képedet … | hadd viszem csak, szép, kicsi lány, magammal. (József Attila)
3. <Ragos alakban és állítmányként a kis melléknév valamennyi jelentésében csak kicsi haszn.> Kicsi a ® rakás. Kicsi neki a cipő. Azt mondja a gyerekeiről: az egyik kicsi, a másik pici. Én a nagy pohárból iszom, te a kicsiből.  A nagy erősek kicsik lettek s összeomlottak. (Móricz Zsigmond) Temetőnek is kicsi lett világunk. (József Attila)
4. (bizalmas) Nem eléggé jelentős v. vmire nem képes <személy>. Kicsibe vesz vkit. Kicsinek érzi magát vminek az elvégzésére. Kicsi vagy te ahhoz! Kicsibe veszi a társait.  Orvosból [e vidék népe] nem csinál képviselőt. Kicsire nézi a doktort. (Mikszáth Kálmán)
II. főnév -t, -je [e]
1. (bizalmas) Kisgyermek, csecsemő. A kicsi nagyon nyugtalan. Alusznak, játszanak a kicsik. Adj a kicsinek is!  November 10-én … a kicsi kiszenvedett. (Kuncz Aladár) A kicsik folyton sírtak, hogy éhesek. (Móricz Zsigmond) Nincs az udvaron már csak két gyerek; | … A kicsi szétnéz, csillan a szeme. (Szabó Lőrinc)
2. (gyak. birtokos személyraggal) (kedveskedő) <Szeretett személy, családtag, főként feleség gyermek becéző megszólításaként:> kicsike. Jőjjön csak, kicsi! Hallgass ide, kicsim!
3. Kis dolog, kis rész, kis darab, mennyiség (vmiből); egy kevés. Kicsire nem ® néz. Adj egy kicsit nekem is! Ittunk egy kicsit. Menjünk még egy kicsit. Kicsivel beéri.  És csak kicsi tartá, hogy megmaradt nyergén. (Arany János) || a. (Egy) kicsivel: <középfokú melléknév v. határozó előtt:> kis mértékben, fokban; egy kicsit, egy kissé. Egy kicsivel jobb(an), rosszabb(ul), szebb(en), több; egy kicsivel előbb, feljebb, hátrább, később.  [Az ilyen] ember kicsivel föllebb való … mint az, akit a hóhér kezébe lök az … igazságszolgáltatás. (Tolnai Lajos) || b. <Állandósult szókapcsolatokban:> kicsibe(n) v. (ritka) kicsin múlt, hogy … nem: kis híja volt, hogy … nem; (régies) kicsibe(n) v. kicsin múlt vmi: csaknem bekövetkezett.  Ki midőn Etelét istenekhez mérte, Kicsibe’ hogy máglyán nem lakola érte. (Arany János) Kicsin múlt … halála. (Arany János–Arisztophanész-fordítás) Kicsibe múlt, hogy pofon nem ütötték. (Jókai Mór) || c. (ritka) Kicsit ad vmire: nem sokra becsül vmit.  A szívre ő kicsit adott. (Arany János)
4. Kicsiben: a) az eredetinél, a természetesnél v. a megszokottnál kisebb méretben; Kossuth szobra kicsiben; b) kis mennyiségben, tételekben, kisüzemi termelő eszközökkel. Kicsiben állít elő, termel vmit. Egyelőre csak kicsiben termesztjük a földi mogyorót. c) (kereskedelem) Kis tételekben, közvetlenül a fogyasztók részére. Nagy tételekben vette, és kicsiben adja el. d) (ritka) Kis tétekre, kis összegben. Kicsiben játszik. Kicsiben kártyáznak.
5. Kicsibe: kicsiben (a, d).  Mikor ilyen kicsibe megy [a tarokk], az ember nem vigyáz oda. (Jókai Mór) István bátyám … pompásan megtermett pici ember volt. Minden arányos volt nála, csak kicsibe. (Móricz Zsigmond)
Vö.: kicsit. Közmondás(ok): Sok kicsi sokra megy: kevés pénzzel, anyaggal, értékekkel való gazdálkodásban, vmely anyag felhasználásában, a fogyasztásban v. a takarékosságban a csekély, jelentéktelen összeget, mennyiséget is meg kell becsülni, mert sok ilyen (idővel) számottevő összegre, mennyiségre rúg. Ki a kicsit nem becsüli, az a sokat nem érdemli: a kevés pénzt, a kis értéket is meg kell becsülni.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi