kiír

Full text search

kiír tárgyas ige
1. <Vmely írásból, könyvből bizonyos rész(eke)t> kiválaszt és leír; kimásol. Kiír vmit vmiből; kiír egy könyvből néhány idézetet. Kiírta a régi oklevelekből a magyar szavakat. Kiírja a névsorból ismerősei nevét.  Most már tisztábban lehet belelátni a dolgokba …, kiírtam az összes szükséges adatokat. (Móricz Zsigmond) || a. (ritka, régies) Kiír vkit: vkinek az írásművéből saját művébe szóról szóra átvesz egyes részleteket.  Virgil a hellének nyomán képezte magát … A Jeruzsálem dallója egy képet is alig mer használni, mely nem Virgilé … A mi Zrínyink e kettőt nemcsak nyomon követi, de néhol éppen kiírja. (Arany János)
2. <Rövidíthető szót v. szavakat> teljes egészében, betűk kihagyása nélkül leír. Nem rövidít, hanem kiír minden szót. Kiírja vmely intézmény teljes nevét. || a. Írásban megad; odaír. Nem írta ki nevét és lakcímét.  Két sor … betű: … szép világosan kiírva. (Jókai Mór) || b. <Számot> betűkkel – nem pedig számjegyekkel – leír. Irodalmi szövegben a rövidebb számokat kiírjuk.
3. <Vmit, kül. személynevet> olyan helyre ír, v. úgy jelentet meg nyomtatott szövegben, főleg újságban, hogy sokan olvashassák. Kiírják a nevét a faliújságba, a szégyentáblára. Téged is kiírtak már kollokviumra? || a. Kiír vkit: vkinek a nevét, rendsz. a megszégyenítés szándékával, nyomtatásban közzéteszi.  Fél …, hogy holnap kiírják a Lloyd nyílt terébe. (Jókai Mór) Nem nevezem meg, mert még kiírná valaki … (Mikszáth Kálmán)
4. <Kül. sok ember számára fennálló lehetőséget> újságban v. hirdetményeken közzétesz, nyilvánosságra hoz; meghirdet. Pályázatot, versenyt ír ki; a választásokat kiírják: kitűzik a választások időpontját.
5. (bizalmas) <Vhova bejegyzett, vmely csoportba, testületbe felvett személyt> írásban töröl, kiiktat onnan, ahová beírták, s ezzel odatartozását megszünteti. Kiír vkit vhonnan; kiírják az egyesületből, az iskolából. || a. (bizalmas) <Táppénzre jogosult dolgozót> betegsége miatt munkaképtelennek nyilvánít. Táppénzre ír ki vkit. Lázas volt, és egy hétre kiírta az orvos. || b. (bizalmas) <A vizsgálat időpontjáig táppénzben részesülő, betegsége miatt nem dolgozó személyt> munkaképesnek nyilvánít. Holnap már bejön dolgozni, mert kiírták. Hétfőre kiírta az orvos.
6. (ritka, népies, régies) Kiírják katonának: besorozzák katonának.  Érted vagyok, kedves rózsám, Katonának kiírva. (népköltés)
7. (ritka, irodalmi nyelvben) Kiír magából vmit: azáltal, hogy vmit művészi formában előad, megír, megszabadul tőle.  Talán most, hogy végre kiírtam magamból ezt a szörnyű „gátlást”, s az egész világgal közlöm, mi történt velem tízéves koromban, feloldódik valami valahol. (Móricz Zsigmond)
8. (választékos) Kiírta magát: <író, költő> már nem tud jelentőset alkotni, nincs új, jelentős mondanivalója a közönség számára. Ötvenéves korára már kiírta magát.  A halhatatlan költőnek egy kis téma kellene, mert már egy kicsit kiírta magát. (Karinthy Frigyes)
kiírat; kiírható; kiíró.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi