kinéz

Full text search

kinéz ige
1. tárgyatlan <Bentről, vmely zártnak, elhatároltnak tekintett helyről> kifelé, kint levő helyre néz. Kinéz vmi alól, vmi közül; kinéz az ablakon; kinéz a kertbe.  Itt néz ki egy dáma, de irígy fátyola Minden szépségeket tőlünk béburkola. (Csokonai Vitéz Mihály) Aztán kinézett ablakán, Beléje nézett a sötétbe. (Petőfi Sándor) Amikor kinéztek utána, látták, hogy taxiba száll. (Gelléri Andor Endre)
2. tárgyatlan Rövid időre kimegy vhova, és ott körülnéz, v. megnéz vmit. Kinéz az udvarba, a vásárra. Kinéz az előszobába, hogy nem jön-e valaki.  Egy gazdaember jó lelkü felesége … Egyszer kinézett a kukoricaföldre. (Petőfi Sándor) Vacsora után kinéztem a konyhára. (Gárdonyi Géza) A medve is kinéz ma vén odvából: | de visszabuj. (Babits Mihály)
3. tárgyatlan (csak 3. személyben) (átvitt értelemben, ritka) <Lakás, helyiség v. ablaka> nyílik vmerre. Szobája az utcára néz ki. Ablakai a kertre néznek ki.  A jegyző lakása … három ablakkal nézett ki az utcára. (Arany János)
4. tárgyatlan (átvitt értelemben, tréfás) <Tárgy, testrész> vhonnan előtűnve kilátszik, kikandikál.  Rongyos ruhában és csizmában, melyből ujjaim kinéztek, gyalogoltam. (Petőfi Sándor) Mind a két könyöke kinéz a ruhából. (Jókai Mór)
5. tárgyatlan (csak 3. személyben) (átvitt értelemben, bizalmas) <Belső tulajdonság, szándék> vkiből, vmiből látszik, sejthető, gyanítható. Szeméből gonoszság néz ki. Nem néz ki semmi jó belőle.  Inség, gonoszság néz ki vad szeméből. (Berzsenyi Dániel) Nagyon érti a dolgát. – Nem néz ki pedig belőle. (Mikszáth Kálmán) || a. tárgyatlan (átvitt értelemben, bizalmas) Vmi kinéz vkiből: sejthető, gyanítható, hogy vmije van. Ebből a kopottas ruhájú emberből se néz ki sok pénz.
6. tárgyatlan (csak 3. személyben) (átvitt értelemben, bizalmas) Vkinek kinéz vmi: vki várhat, remélhet vmit; számíthat vmire. Kinéz neki egy kis pénz vhonnan. Itt semmi jó sem néz ki nekünk.  Egy kis családi örökség is kinéz rá. (Nagy Lajos)
7.* tárgyatlan Kinéz vhogy: <személy> vmilyen színben, testi állapotban van. Jól néz ki: a) jó színben van; b) (bizalmas, gúnyos) ugyancsak bajban van, benne van a pácban, a csávában. Sokáig volt beteg, azért néz ki ilyen rosszul.  Hát nem voltál beteg? – Nem – mondta Jancsi. – Pedig rém rosszul nézel ki. (Kosztolányi Dezső) || a.* tárgyatlan Vki, vmi kinéz vhogy: vmilyen formája, külső alakja, megjelenése van vkinek, vminek. Jól néz ki ebben a ruhában. Jól néz ki az étel. Úgy néz ki, mint(ha) … : olyan, mint(ha) … || b.* tárgyatlan Úgy néz ki (a dolog), hogy v. mintha … : úgy látszik, olyanformán mutatkozik, hogy v. mintha …
Kerülendő szó vagy kifejezés.
Kerülendő szó vagy kifejezés.
Kerülendő szó vagy kifejezés.
8. tárgyas Könyvbe, írott v. nyomtatott szövegbe titkon, lopva beletekint, s úgy olvas el belőle vmit, vmennyit; kiolvas vmit. Feleléskor a könyvből nézte ki a leckét.
9. tárgyas (átvitt értelemben, bizalmas) (Majd) kinézi vkinek a szájából a falatot: irigykedve, sóvárogva néz vkit, aki éppen eszik, sajnálja v. elkívánja tőle az ételt.
10. tárgyas (átvitt értelemben) (Majd) kinézi a szemét: nagyon erősen, (szinte) szemét megerőltetve néz vmit.  A pásztor ifjú el volt bűvölve a tüneménytől, szemét majd kinézte rajta. (Jókai Mór) Újra csak nézek, mán kinéztem a szemem, mégse látok semmit. (Móricz Zsigmond)
11. tárgyas Vkiből, vmiből kinéz vmit: <főleg külső jelek alapján> gondol, sejt, gyanít róla vmit. Ennyi rosszat nem néztem volna ki belőle. Semmi jót sem nézek ki ebből az emberből.  Az érző szívek versenyében ő a legérzőbb szívű, ha nem is néztük ki belőle. (Ambrus Zoltán) A … sáros, csatakos alakból … aligha nézné ki valaki az urat. (Tömörkény István) És benne sok dal él, … El nem dalolja, rejtegeti mélyen, De én szeméből valahogy kinézem. (Juhász Gyula) || a. (átvitt értelemben, bizalmas) Kinéz vkiből vmennyit: úgy gondolja, hogy vmennyi pénzre számíthat tőle, vmennyit kap majd tőle. Egy húszast kinézek belőle.
12. tárgyas (átvitt értelemben) Vmely célra, vmire kiszemel vkit, vmit. Nősülni akar; már ki is nézett magának egy leányt.  Itt még három tanárt választanak … Hallom, Szilágyi Sándort nézték ki egynek. (Arany János) A nagyságos pasa… kinézte a vár leggyöngébb falait. (Gárdonyi Géza) Feszült s kínos pillanat volt, mert most nézte ki, hogy kit szólítson fel feleletre. (Móricz Zsigmond)
13. tárgyas (átvitt értelemben) Kinéz vkit vhonnan: <hideg, visszautasító magatartásával, főleg lenézést, megvetést kifejező tekintetével> távozásra késztet vkit, ill. azt az érzést kelti benne, hogy távoznia kell vhonnan, vmely társaságból. Mindenünnen kinézték. Nem fogadták be a társaságukba, sőt kinézték maguk közül.  De haragos! Bizony kinézné az embert a szobából. (Jókai Mór)
kinézett; kinézhető; kinéző.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi