különbség

Full text search

különbség [külömpség] főnév -et, -e [ë, e]
1. Általában az a tulajdonság, sajátság, jellegzetesség, amelyben két v. több összehasonlított személy v. dolog egymástól különbözik, v. amelynek alapján egymástól különbözik, v. amelynek alapján egymástól megkülönböztetik őket; eltérés, különbözőség. Csekély, jelentéktelen, nagy, óriási különbség; ® ég és föld a különbség v. ég és föld különbség van köztük. Mi a különbség a kutya és a róka közt? Az a különbség a kettő közt, hogy … Nincs köztük semmi különbség. Alig van köztük valami különbség. Micsoda v. mekkora különbség van a múlt és a jelen közt! Nem látja a különbséget.  Nem úgy mentem, amint jöttem; Nagy különbség volt közöttem, Aki valék azelőtt, S aki lettem, látván őt. (Kisfaludy Sándor) Lássa meg ő is, mi a különbség a kökény meg a cseresznye között. (Tolnai Lajos) || a. Az a mennyiségbeli eltérés, amely az összehasonlított dolgok (ritk. személyek) mennyisége, mértéke, foka között van. Értékbeli, hőmérsékleti, magasságbeli, súlybeli különbség; (régies) nem tesz különbséget: nem számít (II. 2), nem fontos, nem lényeges. Nagy a különbség az első és a többi helyezett között. Tíz centi a különbség a két testvér közt. Csak öt kiló köztünk a különbség. Csekély különbséggel győzött.  A cél itt van; a vár ugyan rossz vár lesz, dehát az nem tesz különbséget. (Jókai Mór)
2. Az egyik fél javára, előnyére, ill. a másik hátrányára történő megkülönböztetés. Különbséget tesz vkik, vmik közt: a) megállapítja köztük az eltérést, megkülönbözteti őket; b) az egyik fél előnyére, ill. a másik hátrányára cselekszik; kedvez vmelyiknek. Nem tesz különbséget gyerek és gyerek közt. A magyar alkotmány nem ismer el jogi különbséget férfiak és nők között.  Az új törvény a magyar és egyéb lakos közt semmi különbséget sem tesz. (Arany János) Nem tudott ember és ember közt különbséget tenni, legkevésbé az iskolában. (Kosztolányi Dezső)
3. (kissé bizalmas) Személyek, csoportok magatartása, felfogása, vélekedése közötti eltérés; nézeteltérés. Éles különbség volt köztük irodalmi érdeklődés tekintetében. A különbség köztünk az, hogy én jónak tartom ezt a könyvet, te meg nem. Minden rendbe jött, nincs már köztünk semmi különbség.
Szóösszetétel(ek): 1. különbségtétel; különbségtevés; 2. korkülönbség; osztálykülönbség; pártkülönbség; szintkülönbség; valláskülönbség; véleménykülönbség.
különbségi.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi