latin

Full text search

latin főnév és melléknév
I. főnév -t, -ok, -ja
1. (történettudomány) A latinok: az ókori Latiumban, a későbbi Róma környékén élt, indoeurópai nyelvű nép. A latinok királya, nyelve, utódai.
2. A latin (II. 2) nyelv. A főnevek neme a latinban. A latinban nincs névelő. || a. Ez a nyelv, ennek nyelvtana és az e nyelven írt irodalom mint iskolai tantárgy. Latinból felel; latint tanít, tanul.  Kegyes atyáknál öreg iskolában Magyart, latint oktattam itten én. (Juhász Gyula) A latin lett kedvenc tárgyam. (Szabó Lőrinc)
II. melléknév -ul, (ritka) -abb
1. (történettudomány) A latinok (I. 1) közé tartozó <személy>, latinokból álló <csoport>. Latin harcos; latin nemzetség.
2. A latinok nyelvéből fejlődött, az ókori római nép által beszélt és a nemzeti nyelvek uralomra jutásáig a tanult emberektől csaknem egész Európában használt <nyelv>. A latin nyelv kifejező ereje.  A latin nyelv híjával volt a görög bájának, hajlékonyságának, nemességének. (Ambrus Zoltán) A latin nyelv, kétségkívül nagyoknak való és férfias tudomány, izgatta fantáziáját. (Babits Mihály) || a. Ebben a nyelvben használatos, ehhez a nyelvhez tartozó. Latin igeragozás; latin nyelvtan.  Kivégzés volt … azon a dombon, amit … latin névvel jelöltek. (Karinthy Frigyes) Hideg víz és latin szavak fogadták a csöppnyi jövevényt. (Babits Mihály) || b. Latinul: latin nyelven.  A múzsák az ő nyelvén szólalnának meg latinul … (Ambrus Zoltán) || c. E nyelvet használó; e nyelven író v. írt, írott. Latin irodalom, költészet; latin költő.  Az asztalon egy könyv hevert szétnyitva a latin auktorok … mellett. (Babits Mihály) || d. Latin betűk: a rómaiak által haszn., ill. az ezekből kialakult b-k. E szótárt latin betűkkel nyomtatták.
3. A latin nyelv és irodalom tanításával kapcsolatos v. ezzel foglalkozó. Latin dolgozat; (régies) latin iskola: olyan (középfokú) i., amelyben latint tanítottak; latin könyv, óra; latin tanár.  Latin iskolákat … járt Besztercén. (Mikszáth Kálmán) A latin tanár úr ölben vitt be az iskolába. (Móra Ferenc)
4. (választékos) A latin, ill. az újlatin nyelvekre jellemző, velük kapcsolatos. Latin könnyedség, erő, világosság.
5. (választékos) Újlatin, román [2] (1, 1a). Latin népek, nyelvek.
6. (vallásügy) Latin (szertartású) egyház: a katolikus egyháznak az a (nyugati) része, mely a római szertartást alkalmazza; római katolikus e. <kül. a görög katolikus egyházzal ellentétben>. || a. (ritka, vallásügy) A római katolikus egyházban használt, szokásos. Latin kereszt: olyan k., amelynek rövidebb, vízszintes szára kb. felső harmadában metszi a függőlegest.
7. (hajózás) Latin vitorla: háromszögletű, hegyes csúcsokban végződő olyan v., amelynek csaknem függőlegesen álló rúdja az árboc ormán túl ér.
Szóösszetétel(ek): 1. latin-amerikai; latintanítás; 2. újlatin.
latinizál.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi