lecke

Full text search

lecke [e-e] főnév leckét, leckéje [e-e]
1. (iskolai, kissé bizalmas) Vmely tantárgyból az iskolai oktatás idején kívül végzendő, megírandó v. kül. otthoni megtanulásra kijelölt szóbeli feladat. Írásbeli, szóbeli lecke; feladja, felhagyja a leckét; felmondja a leckét; tanulja, nem tudja a leckét. Mára nincs lecke.  Makacsul elmondom újra mondókámat, mint egy betanult leckét. (Karinthy Frigyes) Zsuzsival baj van. Nem jár rendesen az iskolába, a leckéit immel-ámmal végzi. (Nagy Lajos) || a. (iskolai, kissé bizalmas) Vmely tantárgyból otthon elvégzendő feladat v. más elkészítendő munka, gyakorlandó anyag (rajz, kézimunka, kottázás, zenegyakorlás stb.). Mértanból a lecke egy gúla készítése. A levelek kifestését kaptuk otthoni leckének. A jövő zongoraórára sok leckét adott a tanárnő. || b. (átvitt értelemben, bizalmas) Általában feladat. Az élet feladta neki a leckét.  Eszébe jutott, hogy ma különös a lecke; a török császárt kell felröpíteni a paradicsomba. (Gárdonyi Géza)
2. (iskolai) <Tankönyvben, kül. nyelvkönyvben> egyszeri tanulásra szánt rész, fejezet. Ismétlésre az első öt lecke van feladva. Holnapra a második leckét kell átvenni.
3. (régies) Rendsz. órákra beosztott, magánúton folytatott tanítás, ill. tanulás. Vmilyen leckét ® vesz.  Az úrfiból, akinek mentort tartottak, leckét adó diák lesz. (Mikszáth Kálmán) A leckét megszakítva, udvarlással tölti a hátralevő időt. (Krúdy Gyula)
4. (iskolai, régies) Iskolai óra.  A chemiai leckén azt vette észre nagytiszteletű Szabó Gerzson uram, hogy tanítványai … felfegyverkezve jelennek meg a hallgató teremben. (Jókai Mór)
5. (átvitt értelemben) Korholás, kioktatás, leckéztetés. Köszönöm a leckét.  Leckéket nem fogadunk el senkitől, főképp … ily falusi jegyzőtől nem. (Eötvös József) Odahaza … majd kijár a lecke Sárikának. (Mikszáth Kálmán) || a. (ritka) Oktató beszéd, feddő prédikáció.  Egyszóval, unalmas, mint a böjti lecke [az ének], Többet ér a jó bor, meg a szép menyecske. (Arany János)
6. (átvitt értelemben) Olyan, rendsz. az illetőre nézve kellemetlen esemény, fájdalmas tapasztalat, amelyből tanulságot meríthet a jövőre nézve. Jó leckét ® ad vkinek. Ez jó lecke volt neki. Tanultak a (történelmi) leckéből.  Szeretem, mikor a hitvány emberek csúfot vallanak, jó leckét kapnak. (Tolnai Lajos) A legcsúnyább, ha valakinek nincs ennivalója. Istvándiban már ebből leckét kaptam. (Móricz Zsigmond)
7. (átvitt értelemben, gúnyos) <Csak néhány szókapcsolatban:> gondolkodás, egyéni feldolgozás nélkül, gépiesen elsajátított s elismételt mondanivaló. Jól ® megtanulta a leckét; tudja a leckét.
8. (vallásügy) Lecke v. (hivatalos) szent lecke: <a misében> az a rész, amely a szentírás aznapra kijelölt, nem evangéliumi részletének olvasásából áll, ill. az erre az alkalomra kijelölt szöveg. || a. (vallásügy) Szent lecke: <protestánsoknál> az istentisztelet elején a lelkipásztor által felolvasott, de meg nem magyarázott hosszabb bibliai rész. || b. (vallásügy, népies) Textus (2).
Szóösszetétel(ek): 1. leckefelmondás; 2. nyelvlecke; tánclecke.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi