letesz

Full text search

letesz ige
I. tárgyas Lejjebb levő v. szilárd, biztos helyre tesz.
1. Vmely lent levő v. szilárd helyre tesz. Leteszi vminek az ® alapkövét; letesz vmit a Ház asztalára: (átvitt értelemben is) vmely javaslatot az országgyűlés elé terjeszt megtárgyalás végett. Leteszi, aztán otthagyja. Leteszi a csomagot a földre. Leteszi a könyvet a polcról az asztalra. Ne hozzák be, tegyék le az előszobában! Ha leteszik a gyereket, mindjárt sír.  „Van még vacsoráról egy darabka sültem.” | S asztala fiából egyben ki is vette, S egy fehér cipóval énelém letette. (Garay János) Az e részbeni javaslatot a tisztelt ház engedelmével fel fogom olvasni és a ház asztalára le fogom tenni. (Deák Ferenc) Megcsókolta a két arcomat, s letett a földre. (Móricz Zsigmond) || a. (régies) <Kincset> elás. || b. <Kezet, lábat, fejet> fenn tartott, fölemelt helyzetéből rendes, ill. nyugvó állapotába helyez. Leteszi a fejét: (átvitt értelemben is) alvásra, nyugvásra, pihenőre hajtja a fejét. Tedd le a kezed, ne emelgesd! Rászóltak, s erre letette keresztbe rakott lábát.  A sírba letenni ohajtja fejét. (Vörösmarty Mihály) Űlj, hitvesem, űlj az ölembe ide! Ki most fejedet kebelemre tevéd le, Holnap nem omolsz-e sirom fölibe? (Petőfi Sándor) A parasztok, … mikor ősszel behordták a termést, megint letehették a fejüket …, s átaludhatták a telet. (Móricz Zsigmond) || c. (ritka) Leteszi magát: a) zökkenve ülő helyzetbe veti magát, magát elengedve leül. Kimerülten letette magát egy székre.  Azt se nézte hová ül le, csak letette magát. (Jókai Mór); b) lefekszik.  Akár úr, akár paraszt, mind letette magát a maga fekvőhelyére. (Móricz Zsigmond)
2. Vki számára, ill. későbbi felhasználás céljára, közvetítés végett vhol, vkinél elhelyez vmit. A díjbeszedő részére a pénzt letettem a házfelügyelőnél. Talált egy táskát, letette a rendőrségnél. Halála előtt kis pénzét távollevő gyermeke számára barátjánál tette le.  Megtörtént a végrendelet lepecsételtetése …, s azt Fertőy úrnak átadák, hogy a megye levéltárába megőrzés végett letegye. (Jókai Mór) || a. (átvitt értelemben, régies) Vkinél, vhol, vhova letesz vmit: vkinek, vmely intézménynek a gondjaira bízza.  Én reám tevé le a | szegény paraszt elfáradt csontjait. (Katona József) Nála tette le panaszát a … halászgazda. (Eötvös Károly)
3. <Óvadékul, biztosítékul, későbbi jog érvényesítése érdekében> lefizet, befizet vmit. Leteszi a kauciót. Te is játszhatsz, de előbb tégy le két forintot.  A … vendéglőben … előre le kell tenni a szálláspénzt. (Jókai Mór) A házáért csak éppen a foglalót tudta letenni. (Móricz Zsigmond) || a. (pénzügy, bankszakma) <Pénzösszeget, értékpapírt, értéket meghatározott célra történő felhasználás végett, ill. óvadékul, biztosítékul> letétbe helyez, lefizet. A vételár fedezetét értékpapírban letette a bankban. || b. (átvitt értelemben, bizalmas, túlzó) Fejemet teszem le v. leteszem a fejem, hogy … : egészen bizonyos vagyok, hogy …; fejemet teszem rá. || c. (átvitt értelemben, választékos) Vkinek a kezébe tesz le: <hatalmat, életet, sorsot> vkinek kiszolgáltat, úgy, hogy ezentúl csak attól függ; vkire rábíz. Vkinek a ® kezébe teszi le a döntést.  Nagy volt az a hatalom, melyet kezembe | tettél le. (Katona József) Tiéd az ország, | kezedbe tette le sorsát. (Babits Mihály)
4. (átvitt értelemben, régies) <Szóval> leír v. <rajzban> lefest, lemásol.  Van itt egy ügyes kéziratmásoló, aki az aláírásokat igen híven le tudja tenni. … üres papirra. (Jókai Mór) [Jókainak] szivárványban fürdött a lelke … Annak a színeit tette le papírra. (Mikszáth Kálmán)
5. (átvitt értelemben, zene, bizalmas) Letesz vmire: <zeneművet> vmely más formában, rendsz. egyszerűbb hangszerelésben v. egyetlen hangszerre átdolgozva leír; átír (6a) vmire. A nagy vegyeskari művet leteszi négy szólamra. Ki tette le zongorára ezt a nyitányt?
6. (átvitt értelemben, bizalmas) <Személyt> vmely alacsonyabb hivatali beosztásba helyez, délebben fekvő v. jelentéktelenebb helyre oszt be. Leteszik Szegedre; leteszik vidékre. Büntetésből letették kisegítőnek.
7. (átvitt értelemben, bizalmas) Leszid, leszól. Alaposan letették.  Saját jobbágyát is leteszi egy idegen miatt … (Mikszáth Kálmán)
8. (átvitt értelemben, népies) <Próba, erőfeszítés> levesz vkit, vmit lábáról; legyőz, legyengít. Az a kis munka így letette.  Kérges büszke fát Letesznek századoknak súlyai. (Vörösmarty Mihály) Egy pár kupa [bor] úgy letesz holmi vékonypénzű legényt, hogy egyik szélitől a másikig méri az utcát. (Jókai Mór)
II. tárgyas Nem tart, nem fog, nem visel tovább.
1. <Vmely munka, feladat végzésére való, haszn. s kezében tartott eszközt, tárgyat> helyére v. nyugvó helyzetbe tesz, helyez, s így a vele való foglalkozást, munkát megszünteti. Letesz vmely szerszámot. Leteszi a ® fegyvert; leteszi a kagylót, a könyvet, a telefont; leteszi a ® lantot; leteszi a ® tollat; leteszi a ® (vakoló)kanalat; leteszi a ® vándorbotot. A könyvet nem lehet v. vki nem tudja letenni: a könyv olyan érdekes, hogy alig lehet v. vki alig tudja félbeszakítani az olvasását. Tedd le azt a kést és azt az ollót!  Letészem a lantot. Nyugodjék. | Tőlem ne várjon senki dalt. (Arany János) Baczonyi … letette a poharat, anélkül, hogy ivott volna. (Gárdonyi Géza) Ez a makacs igézet annyira felizgatta …, hogy letette a könyvet, s többet nem merte kezébe venni. (Kuncz Aladár) Rongy ceruzámat inkább leteszem | s köszörülöm a kasza élit, | mert földünkön az idő érik. (József Attila)
2. <Ruhafélét, kül. kalapot, felsőkabátot> levet. Leteszi a ® reverendát. Letette a kalapját, letette az utcai ruháját, és fölvette a munkaruhát.  Letette tüll boáját, kinyitotta bundáját. (Kosztolányi Dezső) No vetkezz le. Tedd le azt a kabátot. (Móricz Zsigmond) || a. (bizalmas) <Tárgyat, testrészt> vhonnan levesz, és máshová tesz v. elvisz. Tedd le innen a könyököd!  Leteszi szemeiről a pápaszemet. (Mikszáth Kálmán)
3. (átvitt értelemben is) <Öltözetet, jelvényt, jelképet, nevet> nem visel tovább. Leteszi a gyászt. Leteszi volt férje nevét.  Édes néném, … huszonkét esztendő múltán, ma tettem le a francia köntöst. (Mikes Kelemen) Arra fogja kényszeríteni, hogy letegye azt a nevet, melyet meggyalázott … (Jókai Mór) || a. (átvitt értelemben, bizalmas) <Tevékenységet, hivatalt, tisztséget> nem visel tovább, felhagy vele, abbahagyja; <munkát> abbahagy, kül. ellenszegülés v. sztrájk formájában. Leteszi hivatalát; (régies) leteszi rangját: lemond a rangjáról.  Annyira elkeseredett, hogy rögtön letette a főbíró tisztét. (Mikszáth Kálmán) Együtt tettük le, föl is együtt | vesszük a munkát! (József Attila)
4. (átvitt értelemben, bizalmas) <Lelki terhet, gondot, nyomasztó érzést> eltávolít, elvet magától; megszabadul tőle. Leteszi vminek a gondját. Kifizette az adósságot, letette a gondját.  Ami azon félelmemet illeti, hogy talán elpártolok, … azt bízvást leteheted. (Vörösmarty Mihály)
5. (átvitt értelemben, bizalmas) <Személyt, kül. járműről> leszállni kényszerít. Nem volt jegye, letették a villamosról.
6. (átvitt értelemben, kissé bizalmas) Vhol letesz vkit: <közlekedési eszköz> vhol megáll, és lehetőséget ad, hogy vki leszállhasson róla. Az autó majd letesz a hídnál.  A kocsi ott fog letenni a házuk előtt. (Mikszáth Kálmán)
7. (átvitt értelemben, bizalmas) <Személyt> hivatalából, tisztségéből, hatalmi állásából elmozdít, v. alacsonyabb (hivatali) beosztásba, tisztségbe helyez. Letették a bírót, az elnököt, a vezért; leteszik az elnökségről, az igazgatóságról.  Mind a négy nemzetségnek egy bírájok vagyon, … e csak három esztendeig lehet bíró, némelykor addig is [= időközben is] leteszik. (Mikes Kelemen)
III. tárgyas Elvégez.
1. <Vmilyen felkészültséget, alkalmasságot bizonyító feladatot vizsga v. verseny keretében> teljesít, véghezvisz. Leteszi a próbát, a vizsgát; leteszi a kollokviumot, a szigorlatot, a remeket.  A[z] … egyetemre iratkozott be jogásznak, de vizsgáit nem tette le. (Kosztolányi Dezső) Hozzám … adnák feleségül …, ha megemberelném magam, és letenném az ügyvédi vizsgát. (Hunyady Sándor)
2. <Esküt, fogadalmat> állításának igazolására v. későbbi magatartásának biztosítékául megfelelő formában elmond, elvégez. Leteszi a hitet; leteszi az esküt v. esküt tesz le vmire. Letette a fogadalmat. A tanúk letették az esküt. Leteszi az esküt arra, hogy nem volt ott. Holnap teszi le a hivatali esküt.  Hallgatásra tettem | le esküvésemet. (Katona József) Valamennyi letette az esküt a köztársaságnak. (Móricz Zsigmond)
IV. tárgyatlan Letesz vmiről: lemond vmely célról, reményről, szándékról, tervről; felhagy vele. Letesz a tervéről; letesz minden reményről. Erről tégy le! Letett a szándékáról.  Ha már letettél a külföldre menéstől, bizonyosan rövid időn Szatmárba rohansz. (Arany János) Úgy látszik, már letettek róla, hogy korán fognak felkelni. (Ambrus Zoltán) Megkért, beszéljek a [hadnaggyal] …, hátha letenne legalább egy időre a kártyázásról. (Herczeg Ferenc) Tíz éve már annak, hogy letett minden reménységről. (Kosztolányi Dezső)
Szólás(ok): ld. garas, kanál.
letehető; letett.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi