mutató

Full text search

mutató melléknév és főnév
I. melléknév Olyan aki, ami mutat vkit, vmit, vkire, vmire. A képet mutató gyerek; a lépést mutató tánctanár; a jó fiút mutató diák; a torzul mutató tükör.  Erős megindulást … mutató dalokban … kapcsolja a kar a jelenhez a múltat. (Péterfy Jenő) || a. (nyelvtudomány) Mutató névmás: olyan n., amellyel a beszédhelyzetre v. a szövegösszefüggésre támaszkodva vmely dologra, személyre, tulajdonságra, mennyiségre v. egyéb jelentésmozzanatokra mutatunk rá (pl. ez, az, ilyen, olyan, ennyi, annyi); mutató határozószó: olyan h., amellyel a helyre, időre, állapotra és módra v. egyéb körülményre mutatunk rá (pl, itt, ott, akkor, így, úgy). A mutató névmások és határozószók magas hangú alakja közelebbre, a mély hangú távolabbra mutat.
II. főnév -t, -ja
1. <Vmely skálával ellátott műszeren> az a rendsz. vékony, pálcikaszerű alkatrész, amely a skála előtt mozogva a fokokat jelzi. Ingadozik a mérleg mutatója.  A manométert nézi, amint a mutatója reszketve, rezegve mutatja a gőz állását. (Gelléri Andor Endre) || a. Kül. az óra számlapján mozgó kis, pálcikaszerű alkatrész, amely az órát, a percet és a másodpercet mutatja. Előreigazítja a mutatót; hátraigazítja a mutatót.  A fehér óralapokon csillogtak az aranyozott mutatók. (Krúdy Gyula) Ólomlábakon jártak a mutatók, melyeket egyébként háromnegyed órával előreigazítottunk. (Kosztolányi Dezső)
2. (tudományos) Vmely szakkönyv végéhez v. tudományos igényű folyóirat egy v. több évfolyamához csatolt betűrendes szójegyzék, amely a műben, kötetben előforduló nevek, a tárgyalt fogalmak (lelő)helyére, a könyv v. a kötet megfelelő lapszámára, fejezetére utal. || a. (hivatalos) Hivatalokban haszn. nagy könyv, amelybe ábécé-rendben bejegyzik annak a személynek v. intézménynek a nevét akinek ill. amelynek az ügyében intézkedni kell, továbbá az akta számát és azt hogy mi az akta tárgya.
3. Vminek kis része; csak mintának, ízelítőnek tekinthető kis rész vmiből. Még mutatóba se maradt belőle: mind elfogyott. Mutatót ad vmiből.  Az út közelében látszik … az irtás. Egy-egy óriási szálfa még ott van hagyva mutatónak. (Jókai Mór)
4. (ritka) Mutatóba való v. mutatónak való: mintaképnek, példaképnek tekinthető.  Olyan apád volt ki mutatónak való volt egész életében. Az volt a bátor ember, öcsém! (Vas Gereben)
Szóösszetétel(ek): 1. mutatófa; mutatókészítő; mutatólap; mutatópálca; mutatószó; mutatótábla; 2. képmutató; kilométermutató; kismutató; másodpercmutató; nagymutató; óramutató; percmutató; szentségmutató; szómutató; tárgymutató; tartalommutató; útmutató.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi