no

Full text search

no mondatszó, (erősebb nyomatékkal, ritka) (hanglejtésével, hangsúlyával gyakran beleolvad az utána következő mondatba, ilyenkor írásban nem tesznek vesszőt utána; szerkezetileg azonban ilyenkor sem illeszkedik bele a mondatba) (bizalmas)
I. <Akarati mozzanat kifejezésére v. akaratnyilvánítás színezésére.>
1. (felszólítással kapcs) <Biztatás, sürgetés kifejezésére, ill. bevezetésére.> No, mondjad már végre! No igyál! No csak szaporán!  No ne légy gyerek, felelj hát! (Mikszáth Kálmán) No ki vele…! Mongya kend, amit köll! (Móricz Zsigmond) || a. (erős hangsúllyal) <Erélyes unszolásként.> Gyere no! Igyál no! No, menjünk már!  Beszélj már nó! – kiált az egyik pajtás. Vas Gyere le nó. (Tolnai Lajos) || b. <Alvó személy költögetésében, nógatásában>. Kelj fel már, no!
2. (felszólítással kapcs.) <Cselekvésre biztató szóként, sürgetés nélkül>. No gyerünk! No induljunk!  A torkod fáj? Lássuk no: mutasd a nyelvedet. (Gárdonyi Géza) Ha tetszik, rántottát is csinálhatok. – … Csináljon no: kettőnknek, és aprítson alá egy kis szalonnát. (Gárdonyi Géza) Igyunk, no. Az ital bátorságot ád … (Krúdy Gyula)
3. <Gyöngéd kérésre, kérlelésre.> Gyere ide no! No igazán, mutasd meg!  No, ugyan kóstolja meg, mit szól hozzá? (Mikszáth Kálmán) No szerelmem, gyere menjünk a mezőre, illatoznak künn a mandragórák. (Babits Mihály) Miska [Erzsihez]: Nó, gyere hát, nó! [Kézen fogja]. … Így, ahogy vagy! Gyere nó! (Móricz Zsigmond)
4. (tájszó) <Állat, főleg ló indítására, nógatására.> No Csillag, no Ráró!
II. <Kérdéssel kapcs., rendsz. sürgetésként.>
1. <Kérdés bevezetésére, néha megszólítással együtt>. No, mi lesz már? No, még mindig nem vagy készen?
2. <Kérdés után, a kérdés nyomósítására és a felelet sürgetésére.> Mire vársz, no?
III. <Érzelmi mondatok kifejező, színező szavaként>.
1. <Bosszúság, bosszankodás, méltatlankodás, türelmetlenség, ingerültség kifejezésére.> No csak az hiányzik! Ne kiabálj no! No már megint itt vagy? No mi lesz?  A nagy zaj, lárma és ugatásra előjött végre a konyhából egy élte virágában levő asszonyszemély … s megállva a tornácon, éles rikácsoló hangon kiálta le onnan. – Micsoda istentelen nagy lárma az már no? (Jókai Mór) || a. Ej no: <bosszankodás, rosszallás, megütközés kifejezésére:> ej, ejha. Ej no, mit csináltatok már megint? || b. <Harag, fenyegetés kifejezésére.> No hogy az a mennydörgős mennykő … No megállj! No (hiszen) várj, majd lesz neked!’  No várj, nem tréfálsz meg, bitang! (Reviczky Gyula)
2. <Korholás, szemrehányás bevezetésére.> No, te alaposan rászedtél!  No, ugyan messze elmentetek – feddette őket Tóth Mihály, – az egész hegyet tűvé tettük értetek. (Mikszáth Kálmán) Ábel ránézett a barátjára: – No, nekem befűtöttél! (Gárdonyi Géza) || a. <Elítélés bevezetésére>.  A zivatar miatt Cselkeyné keveset aludt s reggel az ura költögette. No fene émelygős volt hallgatnom: – Alszik még az én édes napfényem! Ébredjen az én kis lusta tündérem … (Gárdonyi Géza)
3. <Gúny, tréfa, évődés kifejezésére.> No (hát) emeld fel, ha olyan erős vagy! No ne mondd! No mit hoztam?  No és még mivel bízta meg a kedves Pista bácsi? – kérdé [Mari] élénken nevetve. (Mikszáth Kálmán) No, melyiteknek van még kedve a mérkőzésre? – kurjantott a lovát ugratva Törők Bálint. (Gárdonyi Géza)
4. <Ellenkezés ellentmondás, elutasítás kifejezésére.> Hagyj már, no! No még mit nem?! No persze: <ellentétes állítás bevezetéseként:> éppenséggel nem. No ugyan! (gúnyos) no bizony: csak nem gondolod? jut is eszembe! || a. <Vmely állítás után, enyhítő, jóindulatú közbevetésként, ill. enyhébb állítás bevezetésére.> Örökké elkésik; no de azért kitűnően dolgozik.  Csak egyet sajnálok: az öreg kocsmáros Összekoccan néha jó feleségével; No de amint összekoccan, meg is békül. (Petőfi Sándor) || b. <Kételkedés, elgondolkodás kifejezésére.> No ne mondja! No, csakugyan? No, ha ez igaz … no majd meglátjuk.  No ha ez megtörténnék – szólalt fel a volt képviselő … keményen dörzsölve tüskés bajuszát … (Tolnai Lajos) || c. No nem?: ugye hogy igen?; nemde? Azt hiszem, igazam volt, nem?
5. <Csodálkozás, meglepetés, meghökkenés, elképedés, megütközés kifejezésére, egyszavas kérdő mondatban.> No?! No fene! No de ilyet! No csak nem? No nézd csak! No lám! No hallod?  S te csúfolódol is? – No lá, még ő haragszik! (Vörösmarty Mihály) No mit bámulsz úgy rám, mintha meg akarnál enni? (Mikszáth Kálmán) Talán ennek a tubarózsának a rettenetes szaga kábított el…. – No nézd, és ez nekem nem jutott eszembe! (Ambrus Zoltán)
6. <Rendsz. ellentétes kötőszóval, megtorpanás, határozatlanság kifejezésére, vmely állítás visszavonására, magyarázkodásra.> Így volt, no de ne beszéljünk róla! No nem mondtam semmit. No nem azt mondom.  No de elég ennyi ezúttal; nagyon elfáradtam. (Tompa Mihály) No nem szóltam – Isten áldja meg. (Tolnai Lajos)
7. No (persze): <megszorítás bevezetésére.> Minden este kimaradt; no persze amikor volt pénze.
8. <Belenyugvás kifejezésében>. Hiába no, nem lehet másképp. No mindegy! No (de) sebaj! No, Isten neki (fakereszt) …: nem bánom, beleegyezem, …  No hát megfogott! Megadom magamat. (Mikszáth Kálmán) Kis kordék döcögése Atkát utánunk szórja, no, szórja. (Ady Endre) || a. <Lemondás kifejezésére, gyakran keserűséget, bosszúságot is éreztetve.> Nem válaszolt, no (de) mindegy.
9. <Ráhagyás kifejezésében.> Kétlem, no de inkább elhiszem. No (hát) jó! Jól van no! No, nem bánom menjetek csak!
10. <Mentegetődzés kifejezésében>.  Csak nem hagy tán itten? – Bizony itthagyom én, tekintetes uram. Nagy a hó, hiába no. Öreg is vagyok. (Gárdonyi Géza)
11. <Megelégedés, elégedettség kifejezésére.> No ez derék! No (hát) ennek örülök. No látod! No, csakhogy ezt is megértük.  És így szóla Bence: „no te öreg tenyér! | Ilyet [aranypénzt] sohsem kaptál, bezzeg viszkethetnél. (Arany János) || a. <Megkönnyebbülésnek, főleg várakozással járó feszültség feloldásának kifejezésében>. No végre! No, csakhogy megvan már!  No, csakhogy itt vagy! Úgy vártunk, mint egy püspököt. (Mikszáth Kálmán)
12. <Vigasztalás, sajnálkozás, gyöngéd nyugtatás kifejezésére>. No veled jól elbántak! Nyugodj meg, no! No ne sírj!  Magamnak semmi sem maradt! Sebaj no, majd ád az Isten! (Vas Gereben)
13. <Kárörömnek, elégtétel okozta örömnek, megnyugvásnak kifejezésében.> No, ez megjárta!  No, hisz volt mit hallgatnia Lacinak! (Vas Gereben)
14. <A mondat végén, hangsúlyosan, az állítás, kijelentés erősítésére v. lezárásának kiemelésére>. Így volt, no. Elment, no. Hát mondtam, no.  Öreg vagyok már no, magam megvallom. (Jókai Mór) Nem mögyök, no! (Gárdonyi Géza)
15. No mármost: <fejtegetésben, rendsz. új gondolatsor) bevezető formulájaként v. összefoglalás bevezetésére.> No mármost vegyük figyelembe, hogy …
16. <Tájékozódó, érdeklődő kérdésként, ilyen kérdés bevezetésére, érdeklődést keltő szóként:> nos?, na? No, mi az? No mit szólsz hozzá?  No mókus, te is kidugod az orrodat a dunna alól? (Móricz Zsigmond)
17. <Főleg párbeszédben:> No és?: <kihívó, gúnyos kérdés bevezetésére>: mi közöd hozzá? [Láttam, mikor megcsókoltad a nőt]. – No és? A menyasszonyom. || a. <Az ellentét elemének előtérbe kerülésével:> de, hanem. No hogy képzeled? No beszélhetsz neki. No az ügyről beszéljen. No ezt már nem tűröm. No hagyjuk ezt.
18. No de: a) <nyugtatás, belenyugvás, beletörődés kifejezésére, rendsz. vmi kellemetlen, fájó dolog közlése után:> (igaz, hogy…,) de nem baj; nem lényeges dolog (, mert)  Az ostor, az igaz, Hogy pattog némelykor, És pattogása fáj, No de: ebcsont beforr. (Petőfi Sándor) Tegnap ettem utójára Az igaz, hogy keveset, No de semmi! van elég, ki Én elyettem is evett. (Petőfi Sándor) A görög-keleti vallásban | nyugalmat nem lelt, csak papot – | országos volta pusztulásban, | no de hát ne búsuljatok. (József Attila); b) <elismerést, helyeslést tartalmazó v. helyeselt tény, megállapítás után, annak kifejezésére, hogy ami történt, természetesnek tartjuk:> de (v. azonban) nem (is) csoda (, mert) … Amint végzett, rögtön állást kapott. No de érti is a dolgát.  Legalább százötven kilós férfinak látszott, – no de volt is megfelelő termete ehhez a rengeteg teherhez. (Krúdy Gyula)
IV. <Folyamatos elbeszélés semlegese(bb) áthidaló részleteinek hangulatkeltő szavaként. Az elbeszélés, előadás élénkítésére kitérés, megszakítás után, átmenetként>. No elég az hozzá …; no erre mondott aztán valamit; no azt mondja egyszer…  A leány haragos sírással néz szét, s megörvend, hogy egy ködmenes pipás ember ötlik ki a Kaponyáék kapuján. No megörvend, mint valami mennyei jelenésnek. (Gárdonyi Géza) Engem soha se bántott a szerelem. Azaz, hogy … No mindjárt elmondom. (Krúdy Gyula) Igen közönséges história az egész. Pálházi, no az egy gazember. (Krúdy Gyula) A gyerek nagyon büszke volt az apja hátán. Hogyne, azt megértem, ki volt csavarva a lába! Mit nem adtam volna egy ilyen országos bajért én is. No, ahogy mennek-mendegélnek a … nagy utcán, megszólal az apja hátán a gyerek … (Móricz Zsigmond)
V. (bizalmas) <Búcsúzáskor, a beszélgetés befejezése után, a búcsúzó formula bevezetésére.> No, szervusz. No, Isten áldja meg.
VI. No meg v. no és: <felsorolás v. részletezés után, az elmaradt részlet hozzátoldásának bevezetésére, gyak. azzal az értelemmel, hogy ez kevésbé fontos:> (az említetteken kívül) természetesen is. Vettem húst, káposztát, tejfölt, no meg kaprot.  Jolán csak a neve napján írt neki, meg a születése napján, no meg hát egy évre rá az anyai örömeiről. (Gárdonyi Géza)
VII. (bizalmas) <Megszólításra adott feleletként:> a) hallom; b) mondd, mit akarsz!  Ágnes … a mellette alvó leánykára nézett. Gyöngéden megrázogatta: – Babuskám! – No, – felelte álmosan a kicsi. (Gárdonyi Géza) Bíró: Anyjuk. Hé. Hallod. – Bíróné!: No. (Móricz Zsigmond) Te. – No. – Orczy engem meghíjt [= meghívott]. (Móricz Zsigmond)
VIII. (rendsz. erős hangsúllyal) <Fokozást jelentő következményes v. hasonlító mellékmondat részletezése helyett használt érzelemkifejező szóként, olyankor, amikor a beszélő (szinte) nem is tudná logikusan kifejteni a következményt v. a hasonlatot:> hogy no! hogy na!, hogy még! Úgy jóllaktam, hogy no! Olyan szép volt, hogy no!  Annyit törtem rajta a fejemet, hogy no! (Petőfi Sándor) A háziasszony letelepíti a vendégét, s olyan friss csevegésbe kezd vele, hogy no! (Móricz Zsigmond)

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi