pokol

Full text search

pokol főnév poklot, pokla
1. (vallásügy) <Némely vallás tanítása szerint> az a túlvilági hely, ahova haláluk után az örök szenvedésre kárhozottak jutnak. A pokol tornáca ; a pokol kapui ; a pokol minden kínja: az elképzelhető legnagyobb szenvedés; a pokolba v. pokolra jut v. a pokolba kerül: elkárhozik; a pokol minden kínját kiállja; a pokolba v. a pokol (mélységes) fenekére kíván vkit: azt kívánja, menjen akárhová, csak ott ne legyen, mert nagyon terhére van neki; a pokolba v. pokolra süllyed; szálla alá ( alászáll) poklokra; pokolra küld vkit; pokolra száll. Szóláshasonlat(ok): olyan meleg van, mint a pokolban: kínzóan meleg van.  Csak én szerelmemnek Mint pokol tüzének Nincs vége, mert égten ég. (Balassi Bálint) A poklok | félelmes torkából, | Plutónak zordon országából | Mennybéli lantjával kiére. (Csokonai Vitéz Mihály) Magyarországot a pokol kapui sem fogják megdönteni! (Kossuth Lajos) Ékes magyarnak soha szebbet Száz menny és pokol sem adhatott: Ember az embertelenségben, Magyar az űzött magyarságban. (Ady Endre) || a. (néha bizalmas, tréfás) Pokolra való: semmirekellő, akasztófára való; csibész. || b. Pokol fajzatja: haszontalan, elviselhetetlen személy.  Eredj most a szemem elől, ne lássalak, … pokol fajzatja. (Mikszáth Kálmán) || c. (átvitt értelemben, rosszalló) Vmely ismeretlen, távoli hely. Kint lakik valahol a pokolban.  Végre kinn a pokolban, a Kerepesi úton a Fehér ló nyitá meg előttem … kapuját. (Petőfi Sándor)
2. <Indulatos beszédben, főleg szitkozódásban, elhomályosult jelentéssel.> –21 <Bosszankodás, bosszúság kifejezésében.> (irodalmi nyelvben) Ördög és pokol!; ég v. menny és pokol!; pokol v. poklok fenéje!  Ég és pokol! | A békés egy bolond; s az is bolond, ki | békételen. (Katona József) Ördög és pokol, ordítá Ocskay kárhozatos dühvel. (Jókai Mór) –22 <Bosszús felszólításban.> Eredj a pokolba! Menj a pokol fenekére! –23 <Lenézést, lekicsinylést jelentő kifejezésekben>. Hagyd a pokolba az egészet! Dobd a pokolba! Vidd a pokolba! A pokolba vele!: nincs rá szükség, pusztuljon, vesszen el.  Ha a kard kiesett kezemből, pokolba a lanttal. (Jókai Mór) –24 <Ragozatlan kérdő névmással v. kérdő határozószóval, a kérdés indulatos voltának jelölésére v. nyomósítására.> Hogy a pokolba ne?: a) de még mennyire!; b) hát még mit nem? Hol a pokol országában ? Hol a pokolban voltál? Hova a pokolba tetted? Honnan a pokolból vegyek most pénzt? Mi a pokolnak kell ez a sok minden?  No, hova a pokolba varrtad … azt a levelet? (Gárdonyi Géza)
3. (birtokos v. tulajdonságjelzővel) (átvitt értelemben) Olyan hely, amely veszéllyel, borzalmakkal van tele, ahol sok kínt, szenvedést, gyötrelmet kell az embernek kiállania. A háború, a pergőtűz poklában.  Harcunk a magyar Pokollal van. (Ady Endre)
4. (átvitt értelemben) Sok borzalommal, kínnal, szenvedéssel járó helyzet, körülmények, kínos küzdelem. Elszabadult a pokol: a gonosz, kártékony erők szabadon garázdálkodtak, a az emberek nagy tömegei szenvedtek miattuk; pokol az élete; minden poklon v. poklokon keresztül: minden borzalommal, nehézséggel megküzdve; pokollá teszi vkinek az életét, a házat.  Oh lásd, szerelmünk mennyi kéjt adott, Hogy üdvem igy pokollá válhatott. (Arany JánosShakespeare-fordítás) Millió poklon át | szállunk tovább, tovább, szegény agyunk oly részeg. (Kosztolányi Dezső) Ő nem tud ebben a pokolban élni, neki kell egy kis napfény, … amit a feleségénél nem talál meg. (Móricz Zsigmond) || a. (átvitt értelemben, túlzó) Kellemetlen, kínos, vesződséggel járó helyzet.  Lucsokká keverődőlt össze a hó a sárral, s olyan dagasztó tésztája lett belőle az ördögöknek, hogy pokol abban járni. (Mikszáth Kálmán)
5. (átvitt értelemben) Ég a pokol: <nagy mennyiségű v. nagyon erős szeszes italtól> gyomorégése van.  Ugy ég a poklom, hogy nem győzök eleget inni a savanyú vinkóbul. (Jókai Mór) [A kutya elé] rakattam egy tányér vizet… Vedelte. Jólesett neki. Égett a pokol. (Kosztolányi Dezső) || a. (átvitt értelemben, népies) Pokol a béle: rengeteget tud enni, mindent bevesz a gyomra.
Szóösszetétel(ek): 1. pokolajtó; pokolbűz; pokolfaj; pokolfejedelem; pokolfekete; pokolfenék; pokolféreg; pokolfüst; pokolgáz; pokolgőz; pokolhad; pokolkapu; pokolország; pokoltornác; pokoltűz; pokolvilág; pokolvirág; 2. bélpokol.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi