szerencse

Full text search

szerencse [ë-ë-e] főnév …csét, …cséje [e]
1. Tág. ért. Az akaratunktól független, véletlen v. véletlennek látszó körülményeknek, eseményeknek a sora, amely sorsunk alakulására vmilyen hatással van. Forgandó szerencse; hadiszerencse; a háború kedvező v. kedvezőtlen alakulása; a szerencse kereke ; a szerencse szekere ; (szójárás) próba szerencse; a szerencse kedvez neki. Várjuk meg, mit hoz a szerencse! Váltakozó szerencsével folyt a harc. Milyen szerencsével jártál?  Ó, forgó szerencse, átkozott, kegyetlen! | Miért ragadád el ez vitézt hertelen? (Zrínyi Miklós) Amit a szerencse hoz, azt békeségesen viselem. (Csokonai Vitéz Mihály)
2. (irodalmi nyelvben) Olyan – gyak. személynek – képzelt hatalom, amely az ember sorsát kiszámíthatatlanul irányítja. Csalfa szerencse; a szerencse kegye .  Szerencse isten, téged áldalak. (Vörösmarty Mihály) A csalfa szerencsét egészen derékon… kapta. (Tolnai Lajos)
3. Szűk. ért. az a véletlen körülmény, amely sorsunkat jóra fordítja v. kedvezően hat rá, ill. az ilyen körülmények sorozata. Véletlen szerencse; szerencse a szerencsétlenségben; (a) szerencse fia ; szerencse fel!: <eredetileg a bányászok körében haszn. köszöntés, mint jó szerencsét, sikert kívánó kifejezés:> jó szerencsét! járj szerencsével!, reméljük, szerencsénk lesz, sikerül a dolog; szerencse áll a házhoz, a szerencse átpártol vkihez v. vkihez pártol a szerencse; elhagyja a szerencse; feléje fordul a szerencse; tenyerén hordozza a szerencse; rámosolyog a szerencse vkire; jól szolgál neki a szerencse; utoléri a szerencse; üldözi a szerencse; amilyen szerencséje neki van; (bizalmas) bolond szerencséje van: vmi sokkal jobban sikerül neki, mint remélik v. megérdemli; (bizalmas, tréfás) disznó szerencséje van: érdemtelenül minden sikerül neki; nagy szerencse vár rá, markában volt a szerencse; szerencséjének tart vmit; feltűnik vki szerencséjének a csillaga; jó szerencsét!: <bányászok köszöntése> sok szerencsét: <köszöntésként, jókívánságként vmely munka megkezdéséhez:> kívánom, hogy jól sikerüljön; szerencsét csinál vki: boldogul, sikerül neki vmi; szerencsét hoz vmi; megalapozza, eljátssza, elszalasztja a szerencséjét; elveszi a szerencséjét vkinek; szerencsét kíván vkinek vmihez, vmilyen alkalomra; megkísérti a szerencsét; szerencsét próbál (vmivel); üstökön ragadja a szerencsét; szerencsével jár. Szerencse, hogy… v. (bizalmas) ezer szerencse, hogy…: még jó, hogy… (bizalmas) Tiszta szerencse, hogy…: egészen véletlenül adódott úgy, hogy… (Legnagyobb) szerencséje volt, hogy… szerencséd, hogy…: jó, hogy (megtettél vmit, mert különben bajod lett volna) Az a szerencse érte, hogy… szerencséd, hogy öreganyádnak szólítottál: <mesében öreg anyóka biztató szavai a mesehőshöz>. Kezében volt a szerencse, de elszalasztotta.  Az az egyetlen szerencsém, Hogy mezítláb útazom. (Petőfi Sándor) Szörnyűképen szolgál neki a szerencse. (Arany János) Megírtam haza is: micsoda szerencse ért. (Gárdonyi Géza) Ha a hivatalnok üstökön markolta a szerencsét, akkor ezzel kihívta a kollégák irigységét. (Móricz Zsigmond)
4. Olyan állapot, időszak, amelyben vkinek minden vállalkozása sikerül. Szerencséje van a szerelemben; megalapítja a szerencséjét.  Ön megalapította a szerencséjét, a megyében neve van. (Vas Gereben) Roppant szerencséje volt a szerelemben… és kevés szerencséje a kártyában. (Mikszáth Kálmán) || a. (játék) A kártyának vkire nézve kedvező járása. Szerencsében van: jól jár a kártyája, folyton nyer.  Zebulon… nagy szerencsében van. (Jókai Mór) Még a hetes is jó kártya a jó szerencse mellett. (Mikszáth Kálmán)
5. (elavulóban) Jó, előnyös alkalom a férjhezmenésre v. ritk. a nősülésre. Szerencséje akad; szerencsét csinált v. (régies) tett: jó, előnyös házasságot kötött.  Ha más szerencsém nem akad hamarjában,… ezt a leányt is elveszem. (Csokonai Vitéz Mihály) Beszélt a lánynak, hogy milyen szerencse, a világért se szalassza el. (Kosztolányi Dezső)
6. <Állandósult szókapcsolatokban udvariasság kifejezésére:> Részemről a szerencse; van szerencsém: <hivatalos, egy kissé divatjamúlt köszöntésekben:> örülök, hogy láthatom, jó napot; volt szerencsém: <búcsúzáskor:> a) örülök hogy, találkozhattunk; b) (gúnyos) nincs több mondanivalóm, távozzék; kihez van szerencsém?: <ahhoz intézett kérdés, akit először látunk, és még nem ismerjük:> szabad tudnom a nevét?; legyen szerencsém: tessék fölkeresni, szívesen látom (otthonomban v. munkahelyemen); legyen szerencsém máskor is: örülnék, ha máskor is láthatnám; nincs szerencsém őt ismerni: sajnálom, de még nem ismerem őt; van szerencsém megkérdezni: tisztelettel kérdem; örvendek a szerencsének, szerencsémnek tartom; minek köszönhetem a szerencsét?  Micsoda ügynek köszönhetem azt a szerencsét, hogy meglátogatott? (Gárdonyi Géza) A legangyalibb szívű ember volt, akit valaha ismerni szerencsém volt. (Krúdy Gyula) Hétszázezerszer mondta: „van szerencsém”, | mikor nem is volt szerencséje. (Kosztolányi Dezső) || a. (kereskedelem, elavult) Van szerencsém közölni: tisztelettel közlöm.
7. (népies, régies) <Állandósult szókapcsolatokban:> Szerencsét mond: a) jósol, jövendöl; b) kedvező sorsot jövendöl; kirakja vkinek a szerencséjét.  Hányja föl a kártyát, mond neki szerencsét. (Vajda János)
Szólás(ok): (tréfás) több a szerencséje, mint az esze: ostoba, de szerencsés. Közmondás(ok): Kiki (a) maga szerencséjének kovácsa: saját ügyességével mindenki hozzájárulhat sorsa alakulásához.
Szóösszetétel(ek): 1. szerencsefű; szerencsegyerek; szerencsehajszál; szerencsehozó; szerencsejegy; szerencsejel; szerencsekártya; szerencsekergető; szerencsekísértés; szerencsekívánás; szerencsepénz; szerencseszám; szerencsetallér; szerencseváró; 2. balszerencse; vakszerencse.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi