szilárd

Full text search

szilárd melléknév -an (-ul), -abb
1. (fizika) Olyan halmazállapotú <anyag, test>, amelyben az anyagi részecskék között nagy az összetartozó erő, és amelynek bizonyos keménysége és állandó alakja van. Szilárd halmazállapot; szilárd anyagok, testek. A gránit szilárd kőzet. A víz szilárd alakja a jég. Némely anyag nem fordul elő szilárd alakban a természetben. A vas szilárdabb, mint a réz.
2. Jól, erősen összeilleszkedő (alkat)részekből álló, tömör, a ráható erőnek, az igénybevételnek jól ellenálló; erős, tartós. Szilárd építmény, fal, szerkezet. Szilárdan egybeilleszti az alkatrészeket.
3. Helyéből ki nem mozduló, el nem mozdítható; nem mozgó, nem mozgékony, nem ingatag; biztos, állandó. Szilárd gerenda, oszlop; szilárd pont. Végre szilárd talajt érzett lába alatt. Szilárdan áll a lábán.  Felhő az élet… Elfoszlik az, alighogy látszaték… De áll az ég, mivel szilárd és örök, A csapodár, ledér árnyak között. (Komjáthy Jenő) Megszédült vele a szilárd föld. (Móricz Zsigmond) || a. (átvitt értelemben, pénzügy) Olyan, ami viszonylag állandósultnak, tartósnak tekinthető, nincs kitéve bizonytalan változásoknak, ami iránt épp ezért jogos bizalom van. Szilárd árak, forint, pénz; (1945 előtt) szilárd piac: felvevőképes, változatlan, jó árakat biztosító p., szilárd valuta (1945 előtt) szilárd tőzsde: változatlan, nem ingadozó árfolyamot mutató, tartó t.  A sok összebonyolódott állapotot mind felírta egy nagy könyvbe, aminőt minden kereskedő tart magának… Az ilyen kereskedői könyv nagy szentség, olyat csak szilárd hitelű… embernek adnak, keresztülhúzva minden lap hatóság zsinórjával, s megerősítve pecsétjével. (Jókai Mór)
4. (átvitt értelemben) Kemény, tartós, biztos alapokon nyugvó, létében erős, megingathatatlan. Szilárd egység, hatalom, irányzat, kapcsolat, összefogás, pártfegyelem, többség; szilárd gazdasági alapok; a demokrácia szilárd alapjai; a béke szilárd bástyája, épülete; a munkásosztály és a parasztság szilárd szövetsége.
5. (átvitt értelemben) Kitartó, szívós, nem gyengülő. Szilárd ellenállás. Szilárdan védekezik.  Mutasd meg a világnak, Hogy még erőd szilárd. (Bajza József)
6. (átvitt értelemben, választékos) Határozott (akaratú), elhatározásához, elveihez ragaszkodó, erős jellemű <személy>; állhatatos, kitartó, rendíthetetlen. Szilárd egyéniség, férfi, jellem.  Ha férfi vagy, légy férfi, Erős bátor, szilárd. (Petőfi Sándor) Sohasem változtatott azon, amit egyszer elhatározott. Nem azért, mintha különösen szilárd karakter lett volna… (Krúdy Gyula) || a. (átvitt értelemben, választékos) Ilyen személyre valló, ilyen személyektől eredő <tulajdonság, magatartás, tevékenység>. Szilárd akarat, elhatározás, elvek, meggyőződés; szilárdan elhatároz, eltökél vmit; szilárdan kitart vmi mellett, ragaszkodik vmihez. Az ifjúság szilárd-an hisz a holnapban. A védelem szilárdan áll a lábán. Szilárdan hangoztatja meggyőződését.  Haragszom rád szilárd erényidér’. (Vörösmarty Mihály) Félek, hogy ha elalszom, nem kelek föl többet. De akaratom szilárd. (Babits Mihály)

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi