tanya

Full text search

tanya főnév tanyát, tanyája
1. <Főként alföldi városok és falvak határában> különálló, magános település, egy tagban levő gazdaság, kisebb földbirtok a rajta épült lakóházzal és gazdasági épületekkel együtt; major. A debreceni, a kecskeméti, a szegedi tanyák; a tanyák élete, világa; kisparasztok tanyái; valahol tanyán; valahonnan tanyáról; valahova tanyára; kimegy a tanyára. Elszórt tanyák tarkították a síkság egyhangúságát. Sok gazda csak nyáron lakott kint a tanyán, télre bement a faluba vagy a városba. Mezőgazdaságunk szocialista átalakulásával kapcsolatban megszűnt a tanyák létjogosultsága.  A tanyáknál szellők lágy ölében Ringatózik a kalászos búza. (Petőfi Sándor) Magyar síkon nagy iramban át Ha nyargal a gőzös velem Havas, nagy téli éjjelen, Alusznak a tanyák. (Ady Endre) A tanya ott van a leglaposabb hátán ennek a földtekének, a Nagykunság kellős közepén. (Móricz Zsigmond) || a. Kül. az ezen épült lakóház és a hozzátartozó gazdasági épületek. Cserepes, nádas, zsúpfödeles tanya. A tanyát akácfák vették körül. Fehér falú kis tanyák látszanak mindenfelé a vonatból.  Egyszer csak azt kezdték rebesgetni a tanyák közt, hogy Etel ura összeállt valami tatár kocsmárosnéval. (Móra Ferenc) Elmaradoztak a tanyák és karámok. (Karinthy Frigyes) || b. (rendsz. többes számban) Tanyavilág. Kinn tanít a tanyákon. Mindig kinn élt a tanyákon. || c. (ritka) Vmely tanyán lakó emberek összessége. Már kora hajnalban talpon volt az egész tanya. Amikor megérkezett, már aludt az egész tanya. || d. (tájszó) Présház.  Azon az estén, eső kerekedvén, beszorultak a tanya kis földes szobájába. (Babits Mihály)
2. Az a hely, ahol ide-oda vándorló v. (munka)helyüket gyakran változtató emberek (pásztorok, halászok, vadászok stb.) rövid(ebb) időre megtelepszenek; ideiglenes tartózkodási hely, átmeneti szállás. Éjjeli tanya; halászok, pásztorok, szénégetők, vándorcigányok tanyája; felüti a tanyáját; tanyát üt; tanyát ver.  Gergely… futva sietett a monostorba; a lovas legények tanyájára. (Gárdonyi Géza) a. (rosszalló) Rejtett, titkos tartózkodási hely; búvóhely, rejtekhely. Csempészek, összeesküvők, tolvajok, zsiványok tanyája; boszorkányok, manók, ördögök tanyája.  Erre a tanyára a külváros söpredéke jár. (Nagy Lajos) b. Rövidebb tartózkodásra választott pihenőhely, rendsz. a szabadban.  Csatlakozott Jancsi, mert az nem volt csárda, | Hanem volt tizenkét zsiványnak tanyája. (Petőfi Sándor) Elhagyott parkokban ütjük fel tanyánk, Csörgő vizeknél. (Tóth Árpád) || c. Állatok pihenőhelye, búvóhelye, odúja. Farkasok, madarak, vadak tanyája. Az elhagyott ház pókok és denevérek tanyája lett.  Mi boldog erdején a kis madár… Reá a lombok árnyiban Rengő tanyája vár. (Vörösmarty Mihály) A varjak tanyát keresnek éjszakára. (Krúdy Gyula) || d. Általában az a hely, ahol vmi megtelepszik v. megtelepedett, elszaporodott. Vmi tanyát üt, ver vhol.  Phí! Rút világ! gyomos kert, mely tenyész, Hogy magva hulljon; dudva és üszög Kövér tanyája. (Arany JánosShakespeare-fordítás) Valamikor malomkő volt… A közepéből magasra nőtt a fű, s rajta moha és kövirózsa vert tanyát. (Gárdonyi Géza) || e. (átvitt értelemben) Olyan hely, ahol vmely állapot, helyzet tartósan megmarad, fennáll.  Pirul az ember arca, Sorsodat ha látja: Szerelemnek boldogságnak Csendes kis tanyája! (Tompa Mihály) Úgy tekints az emberekre, Hogy a föld se jó, se ferde; Se gyönyör, se bú tanyája. (Reviczky Gyula)
3. (főleg összetételben) (néha kissé rosszalló) Vmely kisebb közösségnek, csoportnak, társaságnak kedvelt, gyakori találkozó- v. tartózkodási helye. Mulató tanya.  [A Korona kávéház] a jurátus-világ kedvenc tanyája volt. (Jókai Mór) Háza állandó tanyája volt famíliaszerte boldognak, boldogtalannak. (Kaffka Margit) „Júlia”-majorjában nagyszerű tanyát rendezett korteseinek. (Móricz Zsigmond) || a. (tájszó) Szomszédokból, ismerősökből beszélgetésre összeverődött, összegyűlt társaság, összejövetel. De nagy tanya van itt! Téli estéken egy-egy falusi házban nagy tanyák szoktak lenni.
4. (tájszó, halászat) A halas víznek akkora része, amely húzóhálóval egy vetésre befogható. || a. (tájszó) Folyóvíznek széles, mély, csendes folyású része, ill. állóvíz, pocsolya, tócsa.
Szóösszetétel(ek): 1. tanyabirtokos; tanyaépület; tanyafelszerelés; tanyaföld; tanyahajó; tanyahely; tanyakérdés; tanyakert; tanyalakó; tanyaőrző; tanyaszoba; tanyaudvar; tanyavidék; 2. bűntanya; gyönyörtanya; halásztanya; laktanya; nyomortanya; örömtanya; rablótanya; tolvajtanya; zsiványtanya.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi