tulajdon [2]

Full text search

tulajdon [2] névmás, határozószó és melléknév
I. Névmás, visszaható birtokos (melléknévi) (főleg birtokos személyragos főnév jelzőjeként; bármely személyű birtokos személyragos főnévvel)
1. Általában (hangsúlyozottan és nyomatékosan) a birtokos személyraggal megjelölt személyhez, tárgyhoz, dologhoz magához tartozó, vele magával birtokviszonyban levő; saját. Tulajdon kezével írta alá. Tulajdon szemével látta. Úgy ismeri, mint a tulajdon tenyerét.  Adassék A levél Hunyadi Mátyásnak Tulajdon kezébe. (Arany János) Mérték után csináltattam a… szabónál, tulajdon testemre szabták. (Mikszáth Kálmán) || a. <Főleg olyankor, mikor a birtokviszonyt erősen akarjuk hangsúlyozni, mert a közlés egyéb tartalma ellentmondásban van vele: személyek származás szerinti viszonyáról szólva:> hangsúlyozottan saját (, nem más). Elárulta a tulajdon apját. A tulajdon anyja sem ismert rá.  Mint tulajdon anyám, úgy viselte gondom. (Petőfi Sándor) Senki sem törődött vele, a tulajdon fia sem. (Móricz Zsigmond) || b. <Az előbbi megszorítással> olyan, ami (hangsúlyozottan) a személyraggal megjelölt személy jogos és kizárólagos birtokában van, ami az ő sajátja. Nincs nyugta a tulajdon házában. Tulajdon fegyverével ölték meg. || c. <Az előbbi megszorítással:> a személyraggal meghatározott személytől személyesen készített, alkotott; tőle eredő. Meghazudtolta a tulajdon vallomását, tulajdon írását nem tudja elolvasni. Csapnivalónak nevezte a tulajdon versét. || d. A személyraggal meghatározott személytől, közösségtől, esetleg állattól használt.  Meg is fogok felelni ennek, és Habár tulajdon síromon fog is A békességetek virágzani. (Katona József) Milyen édes álom esett tulajdon ágyában. (Mikszáth Kálmán) || e. (ritka) (Csak) a személyraggal meghatározott személyre jellemző. Tulajdon ízlése, tetszése szerint öltözködik.
2. Önmagából való, önmagából származó <tárgy, anyag> Tulajdon anyagából; tulajdon zsírjában fullad meg.
3. (ritka, régies) Tulajdonabb: olyan <birtok, tulajdon>, amelynek birtoklása nagyobb mérvű v. éppen jobban biztosítva van.  Az üdőnél tulajdonabb javunk sintsen. Az pedig úgy múlik, hogy az elmúlt napot senki vissza nem hozhattya. (Pázmány Péter) A nemzeti tőke… annál nagyobb vagy kisebb, mennél tulajdonabb vagy bitangabb az ország földmívelési alapja. (Széchenyi István)
II. névmás, nyomósító (népies)
1. személynévmás, ill. a maga nyomatékos személynévmás, előtt, nyomósítóként:> Tulajdon maga: saját maga; tulajdon én, te, ő stb.: én saját magam, te saját magad, ő saját maga stb.  Tulajdon engem vert meg, de nagyon. (Arany JánosArisztophanész-fordítás) Tulajdon magukat az onnan elhozott férfiakat küldé… ítélete végrehajtására. (Jókai Mór) Tulajdon magával az urasággal beszélt. (Tömörkény István)
2. (ritka) <Azonosság jelölésére v. nyomósítására, melléknévi mutató névmás után v. a nélkül.> Az a v. ez a tulajdon: ugyanaz v. ugyanez; éppen az v. éppen ez.  Az a tulajdon ló, Ugyanaz a fegyver. (Arany János) Ez a tulajdon kaponya Yorick kaponyája volt. (Arany JánosShakespeare-fordítás) [A kapitány] abból a tulajdon városból átkocsikáztatta őket [= a nőket] a másik városba. (Móricz Zsigmond)
III. határozószó (névmásszerű) <Azonosság kiemelésére, nyomósítására.>
1. (népies, régies) <Mutató névmás. előtt, a teljes azonosság kiemelésére:> Tulajdon az: tökéletesen ugyanaz; tulajdon ez: tökéletesen ugyanez.  Ez tulajdon az a boszorkány volt, aki engemet… meg akart nyergelni. (Jókai Mór) Egy lyukas tallért múltkor felösmert a kartali boltosnál Bede Erzsi; tulajdon az a pénz, melyet ő küldött Máriának. (Mikszáth Kálmán)
2. (ritka) <Az egy számnév előtt, nyomósító szóként:> Tulajdonegy: ugyanegy.  A két érdemes férfiúnak egyszerre gyűlt meg a baja tulajdon egy patvar révén. (Tóth B.)
3. (népies) <Hasonlításban, az azonos mozzanatok, részletek kiemelésére; az állítmányi részben:> egészen valósággal; szakasztott. Ez a gyerek tulajdon az apja.  Végre jön egy ötödik, tulajdon Károly császárnak öltözve. (Jókai Mór)
4. (ritka) <Az azonosítás utólagos nyomósításaként, mondatszó-szerűen.> Ez az, tulajdon! (Arany JánosArisztophanész-fordítás)
IV. határozószó (régies) Egyedül (1), egymagában.  Minden kincseim, melyeket tulajdon bírtam, a tieid lesznek. (Csokonai Vitéz MihálySchikaneder-fordítás)
V. melléknév -abb (régies)
1. Vkire, vmire különösen jellemző, természetéből eredő; sajátos, sajátságos; egyéni.  S minden fajnak más látszatja, S mind tulajdon illatú. (Kisfaludy Sándor) –11 Neki tulajdon: rá nézve jellemző.  A poéták… a néked tulajdon ígézést fogják lehelni igyekezni. (Kazinczy FerencHerder-fordítás)
2. (régies) Tulajdon értelemben: a szó, a kifejezés, a mondat valóságos értelmében (nem átvitt, nem képes, nem tágabb, nem alkalmi értelmében).  [Földit] nemzetéhez való szerelme emésztette meg, méltán és tulajdon értelmében elmondhatni. (Csokonai Vitéz Mihály)

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi