udvar

Full text search

udvar főnév -t, -ok, -a
1. Vmely ház, épület telkének közvetlenül a házhoz tartozó v. az épület szárnyaitól körülvett, be nem épített, művelés alá nem vett, a szomszédos telektől v. az utcától, úttól rendsz. kerítéssel elválasztott része. Gazdasági udvar: vidéki udvarnak v. kertnek az udvar többi részétől elkerített s a gazdasági eszközök, az udvaron élő állatok részére biztosított, berendezett része; füves, gyepes, hosszú, keskeny, kopár, piszkos, sivár, széles, szűk, tágas, virágos udvar; a gyár, az iskola, a tanya(ház) udvara; kocsival beáll, behajt az udvarra; nem engedi ki a gyereket az udvarból; behoz, bevisz vmit az udvarról. A gyerek játszik az udvaron. Bent már nem férünk, kiszorultunk az udvarra. A bérház udvarán porolta a szőnyeget.  Csikorog a kútgém ott kinn az udvaron. (Petőfi Sándor) Udvaron fehérlik szőre egy tehénnek. (Arany János) Az udvarból egy nagy, lompos, renyhe komondor cammogott elébe. (Jókai Mór) A nyitott ajtón át látszott az udvar, melyre ráfeküdt már a ház árnyéka. (Babits Mihály) || a. (népies) Vkinek otthona, háza, telke, portája. Udvara minden vendégnek tárva áll. Ne merészelj az udvaromba lépni! Soha életemben nem voltam az udvarán.  Begyepesedhetik a maga udvara, míg én oda belépek. (Mikszáth Kálmán)
2. (történettudomány) Az a hely (terület, épületek, kül. palota, vár), ahol az uralkodó székhelye van. Cári, császári, fejedelmi, királyi udvar; fölmegy a királyi udvarba; az udvarba hív, rendel vkit; az udvarból száműz vkit.  Nem is hallottam még hogy testvéred volna; Udvaromba miért soha nem vezetted? (Arany János) Mátyás hires udvarába… Béköszönt egy idegen. (Gyulai Pál) || a. (átvitt értelemben, történettudomány) Az uralkodó mint legfőbb állami hatóság v. méltóság, ill. az ő jogkörének gyakorlásával kapcsolatos közvetlen szervezet, ennek személyzete. Az udvarhoz hivatalos; az udvarnál visel hivatalt, szolgál, teljesít szolgálatot; gyakran megfordul, megjelenik az udvarnál. Az udvar elutazott Bécsből. Az udvar pörbe fogatta az országgyűlési ifjak vezetőit. Parancsolat, rendelet jött az udvartól.  [A] Bécsi udvar Engem ide eresztett! (Arany János) És Jónás akkor egy iszonyu átkot | kiáltva a királyra s udvarára |…| s az egész Ninivére mindenestül,… | rohant ki Ninivéből a szabadba. (Babits Mihály) || b. (átvitt értelemben, történettudomány) Az uralkodó közvetlen környezetében tartózkodó magas rangú személyek, akik megjelenésükkel az udvartartás fényét, pompáját emelik.  Melinda jó nevét te hagytad az | udvarnak a nyelvére tenni. (Katona József) Daliás nagy garral | Az egész udvarral, megy Endre vadászni. (Arany János) || c. (átvitt értelemben, régies, irodalmi nyelvben) Fogadás, fogadónap, ünnepség a fejedelmi palotában.  Űl vala királyné, Lajos édes anyja | Nappali termében, mivel udvar van ma. (Arany János)
3. (átvitt értelemben, történettudomány) Főrangú egyházi v. világi méltóság, előkelő család kastélya, személyzete. Grófi udvar; (fő)hercegi, püspöki udvar; vmilyen udvart visz; nagy udvart tart, visz.  Jöjjön az udvar! apraja, nagyja! (Arany János) A grófné nagy udvart vitt, tömérdek cselédet tartott. (Mikszáth Kálmán)
4. (átvitt értelemben) Vkinek híveiből, követőiből, hódolóiból v. haszonlesőkből álló nagy kísérete, társasága. Nagy udvara van; egész udvar veszi körül.  Elhozta egész udvarát. (Tolnai Lajos) Csak udvara volt és nem barátai. (Justh Zsigmond) A haragos kritikusokhoz utólag Csengery Antal is csatlakozott, szóval Kemény Zsigmond egész udvara. (Mikszáth Kálmán)
5. (átvitt értelemben) Fényudvar, holdudvar. Udvara van a holdnak, eső lesz.  Udvara kél napnak, szivárványa holdnak. (Arany János) A holdvilág esőt jósló udvara közepéből ezüst ködfényt áraszt a mocsárvidékre. (Jókai Mór) A beáramló ködben udvart csinált a gyertyák didergő sárga lángja. (Babits Mihály)
6. (átvitt értelemben) Ruhán ejtett és eltávolított folt körül maradó, más színeződésű, többé-kevésbé kör alakú nyom. A foltot sikerült kivenni, de az udvara ottmaradt. || a. (ritka) Nyomás hatására keletkező, kör alakú, hamar elmúló elszíneződés a bőrön.  Fehér udvara volt a halványpiros bőrön valahány ujjamnak. (Babits Mihály)
7. (átvitt értelemben, halászat) A vejszének a víz ellenében fölállított része v. a vejsze kürtőjének kapuján belül eső része.
Közmondás(ok): Amilyen az udvar, olyan a gazda: udvaráról megismerheted, hogy milyen rendes v. mennyire jómódú a gazda.
Szóösszetétel(ek): 1. udvarajtó; udvarkapu; udvarkerítés; udvarköltség; udvarrendszer; udvarrész; udvartájék; udvartelek; udvartér; 2. baromfiudvar; fényudvar; holdudvar; iskolaudvar; pályaudvar; templomudvar; vakudvar; várudvar.
udvarka; udvarocska; udvartalan; udvarú.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi