vár [1]

Full text search

vár [1] ige -t, -jon
1. tárgyatlan (időhatározóval v. -t ragos mértékhatározóval is) Vár (vkire, vmire): <élőlény> addig, amíg vki oda nem érkezik, ill. vmi be nem következik v. az ő birtokába nem jut, feszült lelkiállapotban van, és nem teszi meg azt, amire készül, ill. nem távozik el onnan, ahol van. Epekedve, izgatottan vár; félelem és remegés közt vár; egy órája, évekig, dél óta vár; vár egy cseppet, egy keveset; az alkalomra vár; vár sorára . Hadd várjon! Meddig várjak? Tovább nem várok. Kire vársz? Mire vár még? Esőre vár, addig nem kezdhet a szántáshoz. Az anyák az iskola előtt vártak gyermekeikre.  Oh szabadság, hadd nézzünk szemedbe! | Oly sokáig vártunk rád epedve. (Petőfi Sándor) A kocsis letette a poggyászt, s pénzére várt. (Babits Mihály) Öt napig vártam, öt teljes napig. (Szabó Lőrinc) || a. tárgyas Vár vkit, vmit: állandóan lesi, reméli vkinek, vminek a megérkezését, számít vminek a megtörténtére, bekövetkezésére. Babát vár; gyermeket vár; kisbabát vár; várja egy barátját; várják a halálát: el vannak készülve halálának bizonyos és gyors bekövetkezésére; alig vár vmit; nem győzi várni; várva vár vkit, vmit: nagyon, óhajtva lesi vkinek, vminek a megérkezését, vminek a megtörténtét. Vártalak egy óráig. A jövő hétre várjuk. Ezt nem vártam volna. Ezt várni lehetett. Alig várom, hogy leüljek. Szóláshasonlat(ok): várja, mint (a zsidók) a messiást; várja, mint éh tyúk a taknyot.  Várja szegényt – beh mihaszna várja! – Odahaza a szép két kis árva. (Arany János) Uj szelek nyögetik az ős magyar fákat, Várjuk már, várjuk az új magyar csodákat. (Ady Endre) Testvérkém, … Hát mit vársz? esküvőt? vagy ami még szebb S merészebb: tán kalandot? (Tóth Árpád) Egy színésznőt várt télen minden este. (Kosztolányi Dezső) || b. tárgyatlan és tárgyas Vár vkire v. vkit vmivel: vmit nem kezd el addig, amíg vki meg nem érkezik. Megérkeztéig vár rá a vacsorával.  A nővérének telefonozott, hogy ne várja őt az ebéddel. (Krúdy Gyula) || c. Vhogyan v. vmivel vár vkit: vmilyen állapotban v. vmit előkészítve készen van vkinek a fogadására. Készre vár vkit. Terített asztallal várják a vendégeket. Az asszony kicsinosítva várta a férjét.
2. tárgyatlan <Állat, tárgy v. olyasmi, ami haladni szokott>, tétlenül, mozgás nélkül egy helyben marad. Hol vár az autó? Az idő nem vár. || a. tárgyatlan Vár vmivel: <személy> vmit bizonyos ideig elhalaszt, rendsz. addig, amíg a kívánt v. a remélt esemény be nem következik. Ne várj vele! Atyja betegsége miatt vár az utazással.  Napot tűztek ki a jegyváltásra, a lakodalommal sem vártak sokáig. (Jókai Mór)
3. tárgyatlan (a felszólító mód néhány alakjában) Várj(on, -unk stb.): légy (v. legyen, legyünk stb.) türelemmel, mindjárt mondok v. teszek vmit. Várj csak, milyen nap is van ma? Várjon egy kicsit, mindjárt hozom!  Várj – megnevettetlek. (Vas Gereben) || a. tárgyatlan Várj!: <fenyegetésként:> majd megkapod a magadét, majd adok én neked! No várj! Várj csak, jómadár! Várjatok csak, kerüljetek a kezembe!  Ki parancsolta ezt neked, te pelengérre való? … no várj! (Petőfi Sándor) Máglyára boszorkány! …, Várj! kapjalak egyszer kezemre! (Arany János)
4. tárgyas Vmit óhajtva remél v. követelve kíván. Vár vmit vkitől, vmitől; kéztől vár vmit; nem vár kétszeri biztatást, felszólítást, kínálást stb.: nem szerénykedik. Ezt nem vártam tőled. Semmi jót sem vár tőle. Nem volt kitől védelmet várnia. Mit lehet várni egy ilyen embertől? Pénzt vár az atyjától. A közönség azt várja, hogy csapata győzni fog.  Vitézkedést | ugyan ne várjanak tőlem. (Katona József) Mit várjak ezután, nem látom Előre, Könnyes szemmel nézek a multra s jövőre. (Berzsenyi Dániel) Sokan azt várták, hogy Zola ezentúl … igyekezni fog brutalitását fékezni. (Ambrus Zoltán)
5. tárgyatlan Vkire vár vmi: vki vmilyen sorsnak v. állapotnak részese lesz; vmi majd érni fogja. Kellemetlenség, szerencse, szomorúság vár vkire; sok megpróbáltatás, nagy öröm vár rá. Nagy vagyon, szép jövő várt rájuk.  Harcoljon ugy minden ember, mintha Egyedűl rá támaszkodnék honja! | Oh de akkor, akkor nem veszünk el, Akkor élet és dicsőség vár ránk. (Petőfi Sándor) A lippai csata napján megszökött, s halál vár reá. (Mikszáth Kálmán)
6. tárgyatlan Vmire vár: tárgy, ritk. személy olyan állapotban van, hogy vminek történnie kell vele. Az áru szállításra vár. A földek vetésre várnak. A ruha javításra, mosásra vár.  Bennünk nagyságos erők várnak, Hogy életre ébredjenek. (Ady Endre) || a. tárgyatlan Vár vmi (vkire): vmivel a közeljövőben foglalkoznia kell valakinek, gyak. a beszélő v. a megszólított személynek. Mennem kell, vár a munka. Ez a sok kézirat mind rátok vár. Sok munka vár a vezetőkre.  A könyvek várnak, ó de mennyi könyv még. (Juhász Gyula) || b. tárgyatlan (ritk. pongyola nyelvhasználatban) <Cselekvés> elhalasztódik. Az iskola felépítése nem várhat tovább.
Szólás(ok): ld. galamb.
Igekötős igék: átvár; bevár; elvár; hazavár; idevár; kivár; megvár; odavár; végigvár; visszavár.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi