~NI, (2)

Full text search

~NI, (2), a határtalan mód ragja, pl. ír-ni, olvas-ni, me-ni, jár-ni, kel-ni; néha több mássalhangzó után a v. e segédhangzókat veszen közbe, pl. szánt-a-ni, irt-a-ni, fest-e-ni, fényl-e-ni; valamint akkor is, ha a törzsben végső t-t hosszú önhangzó előzi meg, pl. bocsát-a-ni, épít-e-ni. Némely tájbeszédben: nyi.
A határtalan mód ezen ragjának eredetét nyomozván, mindenek előtt annak használatát kell szemügyre venni. T. i. a magyar határtalan mód főképen két esetben használtatik, 1-ször mintegy főnévként, 2-or irányzóul. Főnévként használtatik pl. ezen és hasonló mondatokban: írni akarok, tetszik írni, illik hallgatni, szép a hazáért meghalni, melyek Révay M. szerént is az értelem megerőtetése nélkül főnévvel is fölcserélhetők: irást akarok, tetszik az irás, illik a hallgatás, szép a hazáért meghalás. Irányzó (supinum) jelentése van az ilyen mondatokban: írni megyek (= irás végett v. czéljából megyek), látogatni jöttem (= látogatás czéljából jöttem). Midőn főnévnek tekinthető a határtalan mód, akkor a ni rag talán am. mi, csagataj nyelven: ni; mikor pedig irányzónak, talán am. ni mutató szócska, vagy az ebből származott ~ni helyrag (l. ezt). Az első esetben gyakran fölveszi a személyragokat is; pl. írnom, írnod, írnia, írnunk, írnotok, írniok kell; szabad mennem, menned, mennie, mennünk, mennetek, menniök; illik hallgatnom, hallgatnod, hallgatnia stb.; az első és második személyben az i mind az egyes, mind a többes számban elenyészett, pl. írnom e helyett áll: írniom; de a régieknél találunk reá példákat, hogy az i a többi személyben is megmaradt, pl. „Jó vana (volna) az mónáth elveniünk es az tóth meghalaséthaniunk.“ (Levél 1557-ből. Szalay Á. 400 m. l.).
Ezen ni rag a többé-kevésbé rokonnyelvekben vagy teljesen egyenlő, vagy legalább hasonló alakban feltaláltatik, pl. Révay szerént a votjákoknál vaszt-a-ni am. foszt-a-ni, min-i-ni am. menni; az eszteknél neel-ma am. nyel-ni, tund-ma am. tud-ni; a török-tatárban it-mek am. te-n-ni, gel-mek am. kel-ni (menni), bil-mek am. tud-ni, kïl-mak am. cseleked-ni, ol-mak am. lenni, azonban kivált főnévként használva a mak-mek-ből a k el is marad, pl. kïl-ma = cselek-mény v. cselek-vény, bil-me am. tud-o-más; a persában pusíd-en am. födöz-ni, firist-ád-en am. ereszte-ni, sőt a görög ~ειν s a német ~en határtalan módbeli ragok is ide sorozhatók stb.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi