Ajak,

Full text search

Ajak, a szájnyilás két megvastagodott széle, melyek egy különös izom által egymáshoz szoríthatók s ezzel a szájnyilást elzárják; ez az izom a gerinces állatoknál köridomú, s a szájnyilást különféle alakúvá változtathatja. Az ajkak (felső és alsó) külső felszinükön a külső bőr, belső felszinükön s szélükön a szájüreg nyálkahártyájával vannak borítva és nyálkamirigyekkel ellátva. A felső ajkat a férfiaknál durvább szőr fedi, melyet bajusznak neveznek. Az ébrényi fejlődés idejéből származó hiányos képződést nyúlajaknak (lásd ezt) nevezik.
Néha a felső ajak nyálkahártya-rétege az ajak szabad piros széle alatt hurkaszerüen elődudorodó nagyobb-kisebb redőt képez, mely egy barázda által a tulajdonképeni ajak szélétől el van választva; ezt az állapotot kettős ajaknak nevezik. Az ajkak leggyakoribb betegsége a rák (ajakrák), mely főleg éltesebb férfiaknál tulnyomó gyakorisággal az alsó ajakon jön elő. Kölesnagyságú kemény göböcskével kezdődik az ajak piros szélén: ez lassan nő, átterjed a külső bőrre s kifordult szélü, göbös felszinü, kevés sárgásveres, hig nedvet adó apró fekélyként mutatkozik; növésében a rákos nedv felszivódása folytán az állalatti nyirokmirigyek megdagadnak, diónyi, néha ökölnyi nagyok lesznek s maguk is rákosan megbefegednek. Ha az ajakrákot, mely magától sohasem gyógyul, operációval elég korán tökéletesen eltávolitották, akkor igen sokszer állandó gyógyulás várható. Ha azonban az operációt későn, már a mírigyek megbetegedése idejében végezték, akkor gyakran ujra nő a rákos daganat, a mirigyek is elpusztulnak, s a beteg a rákos tekély eves nedvét ételeivel beszíva, kimerülésben elhal. A. állattani értelemben, l. még Szájrészek.
A. növenytani értelemben (labium). Midőn valamely egytagú, csöves növényszerv, leginkább a kehely és a szirom, úgy van két részre behasítva, hogy az egymás fölött vagy egymással átellenben levő (többnyire különalakú) két rész, vagy is az ajak, a hasítatlan részszel együtt valamely állat száját ábrázolja, akkor az ilyen szervet ajakosnak, a szerv felső részét felső A.-nak (labium superius), alsó részét pedig alsó A.-nak (l. inferius) mondjuk. Ismeretes példa az eroszlánszáj vagyis tátogató kerti virág, (1. ábra).

1. ábra.
A gyujtoványfü szirmának a hosszmetszete.
A. tátogatás nem egyéb, mint a két ajaknak egymástól való eltávolodása v. összecsukódása. Több ajakos virágu növényt valamely állat fejéről neveznek. Ilyenek: ebfejü fű a. m: oroszlán- v. medveszájának a Dracocephalum (sárkányfej) v. pofóka, csákóka. Ajakos szokott lenni a virágnak a kelyhe, például a kakukfűé, vagy a szirma, például. a Lamiumé és a Loniceráé, vagy ajakos ugyanannak a virágnak a kelyhe is, a szirma is, nevezetesen sok ajakosvirágú növényé, például a zsályáé. Az ajkakon gyakrabban még kisebb metszetek is vannak, p. az ajakos növények kelyhének a felső ajaka gyakrabban háromfogú vagy károm metszetű, alsó ajaka pedig kétmetszetü (3/2); a szirom felső ajaka ellenben gyakran két-, az alsó hárommetszetű (2/3). A vitorlás virágú növények között is van génusz (Cytisus, Sarothamnus) 2/3 metszetü ajakos kehelylyel. Némelykor a csöves szirom felfeié féloldaluan, nyelv alakura fejlődik, mint p. a fészkesek sugárvirága.
2. ábra.

Az Ajuga virága.
Ezt is szokás ajakos-nak nevezni (egy-ajaku szirom), de ez helyesebben félszer-vagy nyelvalakú virág. Az igazi ajakos növények között (melyeknek kétajakú szirma van) az Ajuga meg a Teucrium látszólag egyajakú, mert az Ajuga szirmának felső ajaka csak picike (2. ábra),a Teucriumé pedig végig van hasítva, azért úgy látszik, mintha az alsó ajakhoz tartoznék (5).
3. ábra

A boltcsalán nyitott ajku szirma.
A kétajaku szirom vagy nyitottajkú (ásító v. szájatátott Diószegi sz.: corolla ringens. 3. ábra), midőn a két ajak egymástól észrevehetően eltávolodik. Ezek az igazi ajakosak v. ajakos növények (Labiatae). Ezeknek a felső ajaka gyakran boltozatos vagy sisakalaku (labium fornicatum seu l. galeatum). Ha a felső ajak az alsón vagy az alsó A. inyén (galeatum) nyugszik, a torka el van zárva, a szirmot csukottajkúnak (álarcos, gunyoló, lárvás, alakos, corolla personata (1. ábra) nevezzük. Ezeknek a virága a tátogató. L. Ajakosak, Ajakos viráguak.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi