Ellinger

Full text search

Ellinger, 1. János József, nyomdász, 1788-ban kezdte meg működését Kassán, s azt közel 20 éven át szakadatlanul folytatván, műhelye azidőben a felvidék legkeresettebb nyomdái sorában érdemel említést.
2. E. József, énekes, szül. Budapesten 1820., megh. 1891. Atyja szegénysorsu zenész lévén, magának kellett már kora ifju éveiben önfentartásáról gondoskodnia. Több évig Ó-Budán iparossegéd volt, mig ritka szép tenorhangját rokonai és ismerősei felfedezvén, a szinpadi pályára ösztönözték. Első szerződést mint kardalos Pozsonyban nyert 1845. Pekarek karnagy alatt, hol kisebb magánszerepekben is fellépett, s hangjával feltünést keltett. 1846. Pesten kardalnokoskodott. Első nagyobb sikereit 1849. aratta Regensburg, Augsburg s végre Münchenben, hol I. Lajos bajor király is kitüntette. 1854-ig Németország legnagyobb városaiban énekelt fokozódó sikerrel. Akkor gr. Ráday Gedeon szerződtette először a nemzeti szinházhoz, melynek hét évig volt kedvelt tenoristája. Ekkor megvált az intézettől s Rotterdamban fogadott el szerződést, közben Rogernál tökéletesítvén magát az ének-művészetben. 1866. szive ismét visszavonta hazájába s az akkori intendáns, Radnótfáy Sámuel ujból szerződtette s többé nem is lépett ki annak kötelékéből egész haláláig. E. egyike volt a legszebb s legintenzivebb hangu tenoristáknak. Gazdag repertoárral rendelkezett s kitartása, megbizhatósága széltében ismeretes volt. Erkel P. majd mindenik magyar operája fő tenorszerepeit először ő mutatta be. Budapesten való tartózkodása alatt tevékeny részt vett a fővárosi zenemozgalmakban s számtalan hangverseny-, zeneelőadásban vett részt. 1856. Liszt F. «esztergomi miséje» első előadásakor, annak nehéz tenorszólamát is ő mutatta be legelőször.
3. E. Gusztáv, az előbbinek testvérbátyja, szül. Budapesten 1811. Általánosan ismert és keresett hegedütanár, ki még manapság is agg korában, tetterősen működik szakmájában. A hegedü-pedagogia terén kimagasló érdemeket szerzett s egy egész sereg hegedüművész az ő vezetése alatt nyerte első alapos oktatását. Joachim, Singer, Auer, Grün, stb. mindnyájának ő volt első tanára. A 40-es és 50-es években sok hangversenyben működött közre. Kiváló művelője volt a klasszikus kamara-zenének, melynek a fővárosban való megszilárdítása körül is maradandó érdemeket szerzett. Későbben egészen visszavonult a nyilvánosságtól, kizárólagosan tanárkodási hivatásának szentelve életét. Nyilvános tanári állást sohasem vállalt, elégséges tért találván erre meg-megujuló számos magántanítványai körében.
4. E. Jozefa (Maleczkyné), Ellinger József leánya, a m. kir. opera tagja, szül. Budapesten 1850-ben. Nyilvánosan legelőször 1872. tünt fel a nagyváradi orsz. dal- s zeneünnepély alkalmával. Kevéssel utána a nemzeti szinház operájához szerződtették, s azóta nem is hagyta el hazáját, hanem hiven és odaadólag szolgálta a hazai művészetet. E. a m. kir. opera legbuzgóbb tagjainak egyike. Legutóbbi időben a m. kir. zeneakadémiánál is működik mint énektanárnő. Többször vendégszerepelt a külföldön.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi