Katángkóró

Full text search

Katángkóró (növ.), katáng, kattan, katlankóró, kotáng, cikória, napranéző fű, nap után néző (járó) fű, Cichorium Tourn., a nyelves fészkesek kórója, 5 faja az ó-világ É-i részén (nálunk 3) terem, de nagyon elfajzik.

a Kék katáng, c a nyelves virág, d a termő, a bibeszárral és bibével, e a gyümölcs.
Ága szétterpeszkedik, levele szárnyashasábu v. nagyjából fogas, virága kék, ritkán fehér, kaszatja majdnem ötélü, kopasz bóbitáját 1-3 soros pikkelyek alkotják. Fészekpikkelye kétsoros, a külső sort 5, a belsőt 8-10 levélke alkotja. Fajai az endivia (C. Endivia L.) tövi levele laza fejjé borul össze; különösen a bodros fajtáét (C. crispum Mull.) salátának termesztik. A C. Intybus L. (cikória) egész 1,25 m.-nyi kóró, alsó levele csipdelkés, a felső lándsás. Japántól Khinán és Elő-Ázsián át egész Európában Norvégia É-i részéig, sőt É.-Amerikában is terem. Füve jó takarmány, az ürünek is termesztik, fiatal levele jó saláta. Salátául a K.-nak bizonyos fajtáit termesztik, még pedig Belgiumban a brüsszeli witloofot, a franciák pedig a kapucinus-szakáll nevüt. Ezek gyökerét sötétes pincében lótrágyába ültetik s itt szüntelen, még télen is, szintelen, nagyon gyengéd levelet hajt. Nagy mértékben cikória néven 1763 óta kávépótléknak (német kávé) termesztik. Ennek a gyökere vastagabb, húsos s aránylag vastagabb a kérge, mint a vadontermőének. Akár termesztett, akár vad a gyökér, a csersavnak meg az éteres olajnak csak a nyoma van benne, kevés a fehérje, zsir, gyánta és szerves sav. A termesztett gyökér alkotó része 3-4/% cukor, 16-23% nitrogéntelen, 2-4% nitrogénes szerves anyag, 2-5% farost és ásványanyag, 70-80% viz, tehát a kávénak ható anyagából semmi sincs benne, csak a pörkölés folytán benne kifejlődött kozmás olajat lehet némileg a kávé arómájahoz hasonlítani. A kávénak való K.-gyökeret megszárítják, ekkor 3,5-4 mázsából körülbelül egy mázsa lesz. Ezt felaprítják, nagy vaslemezen mint a kávét megpörkölik, azután finomra megőrlik s 60-120 g. pakétákba csomagolják. Újabban e gyökereket spirituszgyártásra is ajánlják, a cikóriagyárban pedig a munkásoknak ételül megfőzik. Sörfestésre is felhasználják. A K.-t már a régiek seris cichorium vagy cichorium, avagy ambuleja néven ismerték.
A K. szelid, csapadékos éghajlat alatt s könnyü, homokos, jó erdőben levő és mély rétegü talajon adja a legnagyobb termést. A trágyát meghálálja, csakhogy ez őszkor alászántandó. Rendszerint gabona után vetik, utána pedig gabonát következtetnek. A talaj előkészítésénél a fősúly az őszi mély szántásra fektetendő. Vetése tavaszkor, április hóban történik; rendszerint sorba vetik, 30-40 cm. sortávolságra, mely esetben kataszt. holdjára 4-5 kg. mag szükséges. A vetés kikelése után egy-két kapálás, 20-30 cm.-nyi távolságra való egyezés és töltegetés következik. A K. kiszedése a cukorrépa kiszedésével esik össze. A szár előleges levágása után a gyökerek legcélszerübben ásóvillákkal szedetnek ki s megtisztítva, esetleg megmosva a gyárnak adatnak el. Kataszt. holdjáról 70-170 q gyökér és 25-30 q szár várható, mely utóbbi egyéb takarmányfélékkel keverve feltakarmányozható. Hazánkban különösen Kassa környékén termelnek K.-ot nagyobb kiterjedésben.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi