Közös osztó.

Full text search

Közös osztó. Hogyha a, b, c, ... t egész számok, akkor minden egész számot, mely az összeseknek osztója, e számok K.-jának nevezzük. E K.-k felkeresésénél a feladat általánosságának megszorítása nélkül feltételezhetjük, hogy a számok, melyeknek K.-i meghatározandók, mind pozitivok, valamint a K.-k közül is csak a pozitivoknak meghatározására szorítkozhatunk.
Hogyha a kétszám a és b közül a és b-nek többszöröse, akkor K.-ik nem mások mint b-nek osztói, melyek közt a legnagyobb b. Midőn azonban a két szám közül, melynek K.-i meghatározandók, az egyik nem többszöröse a másiknak, a K.-k nem adódnak ki oly közvetlenül. Ily esetekben a gyakorlati számításokban legkönnyebben keresztülvihető és az elméleti tárgyalás szempontjából is legfontosabb módszer az, mely a legnagyobb K. felkeresésére szolgáló algoritmus neve alatt ismeretes. E módszer mindjárt a két adott szám legnagyobb K.-jára vezet, melynek leglényegesebb tulajdonsága az, hogy minden osztója a két szám K.-ja és viszont a két szám minden K.-ja által osztható. A legnagyobb K. felkeresése után tehát a két szám össze K.-inak felkeresését a legnagyobb K. osztóinak felkeresésére vezettük vissza. Maga az említett módszer megköveteli, hogy az adott két szám közül, mely ismét a és b legyen, a nagyobbat - tételezzük fel, hogy az a - eloszszuk a kisebbik által. Megjegyzendő, hogy itt osztás alatt nem a szorzás megfordításából származó műveletet értjük, mely mostani feltételünk mellett, hogy a nem többszöröse b-nek, törtszámu hányadosra vezetne, hanem azt az eljárást, melynek segítségével megállapíthatjuk, hogy melyik az a legnagyobb egész szám q, mely b-vel megszorozva az a-nál nem nagyobb szorzatot ad eredményül és melyik az a pozitiv r szám, melyet esetleg még bq-hoz hozzá kell adnunk, hogy a-t kapjuk eredményül. Az elemi számtan kifejezésmódjával élve keressük, hogy hányszor van benne a b az a-ban és hogy mennyi az osztási maradék. A részletes vizsgálat mutatja, hogy a és b minden K.-ja egyszersmind b és r K.-ja és viszont b és r minden K.-ja a-nak és b-nek is K.-ja. Az eredeti feladatot tehát, mely a és b K.-inak meghatározását kivánja, emez első lépés után visszavezettük arra, mely b és r K.-inak felkeresését megköveteli. Ez annyiban egyszerübb feladat az eredetinél, mert r mint osztási maradék minden esetre kisebb az osztónál, b-nál és igy az eredeti számpár a, b helyébe két kisebb számból álló számpár b, r lép. Hogyha már mostan r osztója a b-nek, az lesz a b és r és igy egyszersmind a és b legnagyobb K.-ja. Ellenkező esetben ugyanazzal az eljárással, melylyel az a, b számpárról tértünk át a b, r számpárra, erről áttérhetünk egy r, r1 számpárra. Ezt az eljárást mindaddig kel folytatnunk, mig olyan rn-1, rn számpárhoz nem jutunk, melyben a kisebbik szám rn osztója a másiknak. Ez az rn szám lesz az összes megelőző számpárokhoz tartozó számoknak, valamint az adott a és b számoknak is legnagyobb K.-ja.
Hogyha három egész szám, a, b, c legnagyobb K.-ját kell keresnünk, először keressük az első két szám legnagyobb K.-ját, azután pedig meghatározuk ennek és a harmadik számnak legnagyobb K.-ját. Ez lesz majd a három szám legnagyobb K.-ja, melynek osztói ugy mint két adott szám esetében szolgáltatják az adott számoknak összes K.-it. Egész hasonló módon nyerhetjük akárhány egész szám legnagyobb K.-ját.
A racionális egész függvények elméletében, mely az oszthatóság kérdésének szempontjából egészen analog a közönséges egész számok oszthatóságára vonatkozó elmélettel, két v. több racionális egész függvény legnagyobb K.-ját ugyanannak az algoritmusnak segítségével állíthatjuk elő, mint két vagy több egész szám legnagyobb K.-ját.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi