Madarassy,

Full text search

Madarassy, 1. János (gojzesti), jogtudós, szül. Egerben 1802., megh. Pesten 1861. Jogi és bölcsészeti tanulmányainak elvégzése után mint hites ügyész az egri érseki liceumban a magyar polgáriés büntető törvénytudomány nyilvános rendes tanítója lett. Itt irta: A magyar polgári törvénytudomány vázlata (Eger 1845) c. munkáját. Már ezt megelőzőleg címzetes főjegyzője és táblabirája volt Heves és Külső-Szolnok vármegyéknek s ugyancsaktáblabirójukká választották Békés és Gömör vármegyék. Elméleti és gyakorlati ismereteire való tekintetből a budapesti kir. táblához birónak neveztetett ki.
2. M. László, hirlapiró, szül. Kecskeméten 1839., megh. Kis-Pesten 1893 okt. 2. Szülővárosában tanult, hol jogot hallgatott s az ottani jogakadémia tanára, később ugyanott kir. ügyész lett. Ekkor kezdte meg irói működését, s több regényén és szindarabján kivül megirta Értekezés a házasságból eredő jogviszonyok mikénti rendezéséről címü művét, melyet 1869. az akadémia 100 aranynyal jutalmazott. De nyugtalan természete nem hagyta nyugodni, s miután állásáról lemondott, utazni ment Amerikába, hol több évet töltött s a honnan érdekes tárcákban irta meg élményeit. Visszatérve, sokat irt Amerikáról s különösen az ÉnUjságomba irt kalandos regényei a gyermekek kedvencévé avatták; sokat irt a napi sajtó számára is. 1889. Kispest jegyzőjének választották meg s a község emelkedése nagy részben neki köszönhető. Egyéb jogi művei: Örökösödési, gyámi s gondnoksági ügyekbeni eljárás (Kecskemét 1869); és Battlay Imrével: Az örökösödési köteles részről (u. o. 1874); Tavaszi pillangók (költemények, Pest 1859); Egy honvédtiszt bujdosása (u. o. 1870) stb.
3. M. Mór (gojzesti), jogtudós, szül. Egerben, 1829. s u. o. végezte középiskolai és jogi tanulmányait, ügyvédi vizsgálatot tett s Heves és Külső-Szolnok vármegyék főszolgabirájává választatott. A szabadságharcot mint honvéd küzdötte végig s az abszolut korszak alatt gazdálkodással és jogi tanulmányokkal foglalkozott. Az alkotmány helyreálltával törvényszéki biróvá neveztetett ki, a mely minőségében a hirhedtté vált régi arányosítási perek gyors elintézése által vonta magára a figyelmet. A régi magyar törvényekben való nagy jártasságát felismerve, nevezte ki a király kincstári jogügyi főtanácsossá. E hivatalában az urbéri rendezés kérdéseiben az ország első tekintélyei közé tartozik s a maradványföldek tulajdonjogára vonatkozó viták megoldása, melyből a kincstárnak milliókra menő haszna volt, egyenesen neki köszönhető.
4. M. Pál (gojzesti), közgazdasági iró, szül. Egerben 1828. s jogi tanulmányait u. o. befejezvén, ügyvédi vizsgálatot tett s előbb hevesvármegyei alügyész, majd udvari kamarai fogalmazógyakornok lett. Az első magyar felelős minisztériumban a földmivelés-, ipar- s kereskedelmi tárcánál segédfogalmazóvá neveztetett ki, később pedig egész a világosi fegyverletételig ugyane rangban a pénzügyminisztérium elnöki osztályában szolgált. 1867-ig a magyarországi pénzügyigazgatóságoknál volt alkalmazva, amikor aztán pénzügyminiszteri osztálytanácsossá neveztetvén ki, a magyar pénzügyi szolgálat szervezése körül szerzett érdemeket. 1868. miniszteri tanácsossá neveztetett ki s az indirekt adózási főosztályt vezette 1871-ig, a mikor az államtitkári teendők végzésével bizatott meg s 1873. helyettes pénzügyi államtitkár lett. 1879. a Szt. István-rend kis keresztjét kapta, 1884. pedig az akkor felállított pénzügyi közigazgatási biróság elnökévé neveztetett ki. 1892. történt nyugalomba vunulása után az osztrák-magyar bank alkormányzója lőn s főrendiházi taggá neveztetett ki. A bélyeg- és illetékügyekről több munkát irt magyar és német nyelven, melyek közül legfontosabb: A bélyeg- és illetékek iránti törvények és szabályok Lexikona (Budapest 1883), Tarnay Pál álnév alatt több eredeti vigjátékot irt s néhány operettet és szinművet fordított, amelyek a budai népszinházban adattak elő; franciából fordította a Pesti Napló tárcája számára Zola Emil öt regényét; Petőfi számos költeményét ültette át volapük nyelvre, a miért a párisi volapük akadémia rendes tagjává választotta. V. ö. Vasárnapi Ujság (1860. évf.).

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi