Madarász-

Full text search

Madarász-család, régi nemesi családaink közé tartozik, melynek tagjai Gömör, Baranya, Somogy és Fejér vármegyében voltak birtokosok. E néven Erdélyben is szerepel egy család, melynek Péter nevü tagja Felső-Oroszi előnévvel Báthory Gábortól nyeri címeres levelét. A magyarországi M.-családból az az ág emelkedett ki és játszott nagyobb szerepet, mely Eperjesi előnevet használt. Első ismert tagja a XVII. sz.-ban M. György, akinek ajánlotta Laskai János 15642. Bártfán nyomatott Polgári társaságnak tudományáról irt hat könyv címü fordítását; szintén e család tagja az a M. Márton, akinek neve az 1679-1682. év okleveleiben gyakran előfordul. A Gömör és Baranya vmegyében letelepedett M.-család régibb történetére nézve nincsenek adataink. E század közepén ebből az ágból szerepel M. András, kinek különösen a magyar gyári ipar fejlesztése körül vannak érdemei s aki a csetneki rézhámornak, masznikói papirgyárnak, a pécsi vasgyárnak volt vezetője. Fia M. Viktor (l. o.), festő. Somogy és Fejér vmegyében birtokos az a család, melynek első ismert tagja M. László (l. o.) 1848-49. honvédelmi bizottmányi tag és M. József (l. o.) országgyülési képviselő.
1. M. József, politikus, szül. Nemes-Kisfaludon (Somogy) 1814 aug. 27. Már igen fiatal korában részt vett a közügyekben, s különösen a fejérvármegyei tisztújításoknál vezérszerepet játszott; az 1832-36-iki országgyülésen pedig, mint a távollevők követe jelent meg a sárkereszturi kerület képviseletében. Tagja volt az 1848-iki országgyülésnek is, és politikai szereplésétől kezdve mindvégig tulzó köztársasági volt; ezért még az 1848-iki független felelős minisztérium sem elégítette ki s az ez ellen alakult ellenzék egyik főszereplője lett. A kormányt Debrecenbe is elkisérte s az ápr. 14-iki függetlenséginyilatkozatot örömmel üdvözölte. A szabadságharc lezajlása után az osztrákok elfogták s Olmützben fogva tartották 1856. Kiszabadulván, 1861. ismét a sárkereszturi kerület választotta meg képviselővé, s azóta folytonosan ezt a kerületet képviseli. Az 1865-67. országgyülésen tartott beszédei (Pest 1868) jelentek meg. Emlékiratai 1831-1882. pedig Budapesten 1883.
2. M. László, a szabadságharc idején országgyülési képviselő és rendőrminiszter, szül. Gulácson (Zala) 1811. Mint Somogy követe vett részt az 1847-48-iki pozsonyi országgyülésben, majd az első népképviseleti országgyülésre több kerület megválasztotta képviselőjének s M. a csákvári kerület mandátumát fogadta el; 1848 okt. beválasztották a honvédelmi bizottmányba s a rendőrügyi osztály vezetésével, melyhez a posta s egyéb belügyek is tartoztak, bizták meg. Ezen minőségben követte a kormányt Debrecenbe is, s tevékeny részt vett az 1849 ápr. 14-iki debreceni határozatban, melynek egyik indítványozója volt. De két napra rá már képviselői mandátumáról is lemondott, mert a kivégzett Zichy Eugén drágaságainak elsikkasztásával vádolták. A csákvári kerület újra képviselőjévé választotta, s 1849 jul 2. igazolták új megbizatását. A komáromi kapituláció után Bécsen keresztül Svájcba menekült; aztán rövid ideig tartózkodott Francia- és Angolországban, 1850 őszén pedig Amerikába vándorolt ki; itt az Egyesült-Államok Iowa területén megtelepedve, a Grand River mellett virágzó ültetvénytalapított s jelenleg is ott él mint farmer.
3. M. Viktor, történeti festő, szül. Csetneken (Gömör) 1830 dec. 14. Iskoláit végezte Iglón, Pécsett, hol szülei laktak és Pozsonyban. Részt vett a szabadságharcban s előbb a 41-ik, később a 131-ik honvédzászlóaljnál szolgált Világosig. 1851-től 1856-ig a bécsi festészeti akadémia és Waldmüller, azután pedig a párisi École des beaux arts és Léon Cogniet tanítványa volt. M. az első magyar képiró, ki a párisi Salon annuel kiállításán arany érmet nyert (1861) magyar történelmi tárgyu képekkel. A hetvenes évek elején Párisból Budapestre tette át lakását s nem egy mesterművel gazdagította a magyar festészetet. Ő az első képirónk, ki a magyar történelmi festészetet európai magaslatra emelte. Már a Bujdosó álmán (1856) észre lehetett venni, hogy eszmei tartalomra törekszik, Zách Klárája s Báthory Erzsébetje pedig annyi közvetlenséggel és erővel ábrázolták a kiszemelt mozzanatot, hogy bennük a história egy élő darabját látjuk magunk előtt s az ábrázolt alakokkal együtt ama kor szelleme is föltámadott. Különösen mély hatása van a Báthory Erzsébet címü képnek. Az érzelmek erőteljes kifejezése köti le érdeklődésünket Zrinyi és Frangepán címü képén (1863). A magyar történet két martirját mutatja a kompozició, amint Bécs-Újhelyben 1671 március 31-én kivégzésük előtt egymástól búcsut vesznek. Hunyady Lászlója (egy holttest letakarva fehér lepellel, a lábánál két térdeplő nőalak) igazi példányképe az egyszerüen nemes ábrázolásnak. M. művei előhirnökei voltak nálunk a francia festészet újabb irányának; a művész azonban, szerencsétlenségére, nem talált előkészített talajt Magyarországon, mert sem a közönség nem értette meg, sem a német festészeti iskola száraz alkotásaihoz szoktatott magyar kritika nem tudta eléggé méltányolni kiváló tulajdonságait. A közöny annyira elkedvetlenítette, hogy midőn később Izabella királynő címü nagyszabásu történeti képe a nyakán maradt, végkép búcsut vett a művészettől s potom árakon tuladott vázlatain. M. minden bizonynyal legerősebb, legönállóbb tehetsége volt a fejlődésnek indult magyar művészetnek. A történeti felfogás erejét tekintve, vele képiróink közül egy sem mérkőzhetett; ami pedig technikáját és koloritjának gazdagságát illeti: méltó versenytársa csakis később, Munkácsy Mihályban támadt.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi