Munkás-szakegyesületek

Full text search

Munkás-szakegyesületek v. munkás-páholyok, az ipari munkások társulási intézményeinek egy különleges faja, sajátságos szervezettel és feladatokkal. Főleg Angliában játszanak nagyobb szerepet. Az angol szakegyesületek (trade-unions) az ország egyes iparágaiban alkalmazott bérmunkások tartós egyesületei. Általános céljuk tagjaik helyzetén javítani, érdekeiket megóvni és előmozdítani.
A szakegyesületek tagjai alkotják a munkásosztály arisztokráciáját. Céljaik gazdaságiak, tagjaik munkafeltételeire vonatkozók és általánosak, társadalmi életviszonyaikra vonatkozók. A tagok csak akkor részesíttetnek anyagi támogatásban, ha a munkabeszüntetés a központi bizottság által helyeseltetett. A szakegyesületek a munkaközvetítéssel is foglalkoznak s a foglalkozásnélküli tagoknak segélypénzt nyujtanak; az iparág tultömöttsége esetén előmozdítják a kivándorlást; betegség, munkaképtelenség és halálozás esetében a tagokat, illetve azok családtagjait segélyezik; a tagok szellemi és erkölcsi szinvonalának emelésére törekesznek, fogyasztási szövetkezetek és házépítési egyesületek keletkezését előmozdítják. A kiadásokat a beiratási és tagsági díjakból és rendkivüli járulékokból fedezik. A kiadások tulnyomó része a foglalkozás nélküli tagok segélyezésére fordíttatik. Az angol trade-unionok pontos statisztikája nem létezik. Becslések szerint a tagok száma meghaladja a másfél milliót. Az angol trade-unionok a forradalmi szocializmus határozott ellenségei. Sokáig minden határozott politikai tevékenységtől tartózkodtak, sőt helyiségeikben a politizálás tiltva volt. Az utóbbi időben azonban élénk részt vesznek a politikai mozgalmakban s főleg a választásoknál érvényesítik befolyásukat a munkásosztály érdekében, támogatván a munkásjelölteket, s a többi jelöltektől is megkivánván, hogy a munkásvédelem fejlesztésére irányuló törekvéseket támogassák. 1889 óta a szakegyesületekben érvényesülni kezdenek a kollektivisztikus irányzatok, sőt az 1894. Norwichban tartott kongresszuson a tulnyomó többség oly határozati javaslatot fogadott el, mely a termelési és forgalmi eszközök államosítását követelte. A Cardiffban tartott 1895-iki kongresszuson a szocialisták ismét kisebbségben maradtak. Németországban a szakegyesületi mozgalom sokkal gyengébb mint Angliában. Nagyobb jelentőségök a Hirsch Miksa és Duncker Ferenc agitációja folytán angol mintára 1869 óta keletkezett egyesületeknek van, melyekben körülbelül 60 000 tag sorakozik. Az összes németországi szakegyesületeknek körülbelül fél millió tagja van. Franciaországban a szakegyesületi mozgalom csak 1884-ig vezethető visza, midőn a koalició-tilalmak eltöröltettek. 1891. 1127 francia szakegyesület létezett 200 000 taggal. Belgiumban a szakegyesületekben szervezett munkások száma 70 000-re becsülhető. Ausztriában, Svájcban, Olaszországban a szakegyesületek csak újabban kezdenek terjedni. Amerikában a szakegyesületekhez hasonló törekvésekkel birnak a munka lovagjainak egyesületei (Knightsof labour).
Hazánkban a szakegyesületi mozgalom csak újabb keletü s a létező kevés szakegyesületnek csak kevés tagja van. Legjobban vannak szervezve a betüszedők és nyomdászok. A szakegyesületek közül felemlítendők: a bádogos-munkások, légszesz- és vizvezeték-felszerelők szakegyesülete, a budapesti könyvkötő-, vonalzó-, böröndös és rokon szakmák szakegyesülete, a budapesti ércöntők és segédmunkásaik szakegyesülete, a budapesti esztergályos munkások szakegyesülete, a kolozsvári vas- és fém-munkások szakegyesülete, a budapesti mázolók, fényezők és aranyozók szakegyesülete stb.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi