Rágcsálók

Full text search

Rágcsálók vagy őrlők (állat, Rodentia, Glires, l. a melléklet 2 képét), az emlős állatok egyik rendje a felső és alsó állkapocsban 2-2 hatalmas, sarlóforma, gyökértelen, csak külső oldalán zománcos metszőfoggal, szemfogak nélkül; haránt zománcredős zápfogakkal s ezek és a metszőfogak között nagy hézaggal, minden lábon 5 ujjal, 1-7 csecsbimbóval, deciduával és korongforma méhlepénynyel. Metszőfogaik a használat alkalmával csúcsukon gyorsan kopnak, oly formán, hogy elül mindig élesebbek mint hátul. Ezzel kapcsolatosan egész életen át nőnek. Jellemző az, hogy a kulcscsont csak egy-két fajnál hiányzik, másoknál a sípcsont és szárkapocs összenőtt (nyúl, egér). A végtagok alkotása, a használattal kapcsolatosan, igen változatos. Járáskor majdnem valamennyien a talpukra nehezednek. Karmaik vissza nem húzhatók. Táplálékuk növényi anyagokból kerül ki. Legnagyobb részük gyors futó, más részük ügyesen kúszik, ugrik vagy úszik. Sokan önásta föld alatti üregekben laknak, mások a fákon- vagy a földön fészket építenek. Vannak köztük téli álmot alvók, de egyik-másik téli eleséget gyüjt. Közöttük találjuk a legkisebb emlősöket. Számuk igen jelentékeny, az emlősök majdnem 1/3-a ide tartozik s az egész földön el vannak terjedve. Kövült állapotban a harmadkori eocen-rétegekben jelentkeznek. Az eddig ismert fajokat 13 családra osztják:

Hörcsög (Cricetus frumentarius).2/5.

Közönséges pele.(Myoxus Glis) és kerti pele (Eliomys Nitela).1/2.
Ugró egér (Dipus aegyptius )1/2.

Ürge (Spermophilus Citillus)1/3.

Hód (Castor Fiber).1/10.

Mókus (Sciurus vulgaris ).1/3.

Lemming (Myodes Lemmus).1/2.

Mezei pocok (Arvicola arvalis).2/3.

Mezei egér (Mus agrarius).5/6.

Csincsilla (Eriomys Chinchilla).1/3.

Koipu (Myopotamus Coypu).1/5.

Tarajos sül (Hystrix cristata).1/6.

Havasi marmota (Arctomys Marmota).1/6.
1. Mókusfélék (l. o.). Ide tartozik a mókus (Sciurus vulgaris L., l. a melléket I. képét), az ürge (l. o. és a melléklet I. képét), a prairie-kutya (Cynomys ludovicanus Baird., l. o.), a havasi marmota (l. Morga és a melléklet II. képét).
2. Pelefélék (l. Pelék). Ide tartozik: a kerti pele (Eliomys nitela Schreb., l. a melléklet I. képét), a közönségespele (l. Pele és a melléklet I. képét).
3. Hódfélék (Castoridae), zömök, erős testtel, vastag, széles fejjel, tompa arcorral, kis szemekkel, rövid fülekkel, széles, lapított, legnagyobb részt pikkelyes farkkal, rövid lábakkal, mindenik 5 ujjas, a hátulsók úszóhártyával az ujjak között, ivarnyilásuk mellett bűzmirigygyel. Egyetlen neme a hód (l. o. és a melléklet I. képét).
6. Táskáspatkány-félék (Geomyidae), pofazacskóval, i. 1/1, m. 4/4, szőrös, nem hasított felső ajakkal, mindenik lábon 5 ujjal. Fajai amerikaiak.
5. Ugró egerek (Dipodidae), vastag fejjel és nyakkal; i. 1/1, m.3/3; hosszu-bajuszos arcorral, nagy szemekkel, közepes fülekkel, meglehetős karcsu törzszsel, rendkivül meghosszabbodott hátulsó lábakkal, rövid, 5 ujjas lábakkal, hosszu, sokszor bojtos farkkal. Legtöbb faja Afrikában és Ázsiában él, de vannak D.-európai és amerikai fajok is, majdnem valamennyi éjjeli állat. Ide tartozik az egyiptomi ugró egér (Dipus aegyptius Hempr. et Ehrb., l. o. és a melléklet I. képét).
6. Egérfélék (l. o. és a melléklet I. és II. képét). Ide tartozik a hörcsög (l. o. és a melléklet I. képét), az egerek (Mus L.), mezei egér (Mus agrarius Pall.).
7. Pocokfélék (l. o. és a melléklet II. képét). Ide tartozik a mezei pocok (l. Pocok és a melléklet II. képét), a lemming (l. o. és a melléklet II. képét).
8. Földikutyafélék (Georhychidae). L. Földi kutya.
9. Hystrichidae (l. Hystrix és a melléklet II. képét).
10. Álcsülkösök (Subungulata). Ide tartozik a tengeri malac (Cavia cobaya), a paka (l. o.), az aguti (l. o.).
11. Ocodontidae. Ide tartozik a koipu (l. o. és a melléklet II. képét).
13. Nyúlegérfélék (l. Nyúlegér). Ide tartozik a csincsella (l. o. és a melléklet II. képét).
13. Nyúlfélék (l. o.). V. ö. Levinis, Synopsis des Thierreichs.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi