Szemtükör

Full text search

Szemtükör (ophtalmoscop), a szem belsejének átvizsgálására való készülék. Célja, hogy megvilágítsa a szem belsejét és egyszersmind lehetővé tegye a megvilágított részek megnézését. Helmholtz találta föl (1851) s ezáltal a mai szemészet egyik megalapítójává lett, mert csak a Sz. föltalálása tette lehetővé a belső szembajoknak, ugy mint az üvegtest, ideghártya, látóideg és érhártya különféle bajainak az élő ember szemében való kutatását és megismerését. A Sz. tette lehetővé, hogy pontosan elkülönítsük azokat a szembajokat, melyeket azelőtt a fekete hályog bizonytalan neve alatt foglaltak össze.

1. ábra. Szemtükör.
A Sz. sík (1.ábra) vagy homoru foncsorozott tükör (T), melynek közepén néhány milliméter széles kerek lyuk van, melyen a vizsgáló néz (A) keresztül, míg a tükör a vizsgált szembe (B) az oldalvást állított lámpa (V) fényét beveti. A tükörrel megvilágított szem pupillája vöröses-sárga fényben látszik s ha most a vizsgáló szem a Sz.-rel lehetőleg közel férkőzik a vizsgálandó szemhez (2. ábra), ennek megvilágított belsejét mintegy 20-szoros nagyításban veheti szemügyre. Ez az u. n. egyenes képben való vizsgálás. Hogy azonban a vizsgáló tisztán, élesen lásson, szükséges, hogy mind a vizsgált, mind a vizsgáló szem emmetrópiás fénytörésü legyen. ha akár az egyik, akár a másik szem, akár mind a két szem miópiás, akkor a miópia fokát a Sz. nyilása mögé tett konkáv javító üveggel kell kipótolni. Hasonlóképen a hipermetrópia javítására konvex üveg való, ámbár, ha a vizsgálónak jó az alkalmazkodó képessége, alkalmazkodása segítésgével konvex üveg nélkül is vizsgálhat.

2. ábra. Szemtükör.
Ha az egyik szem miópiás, a másik hipermetrópiás, még pedig a miópia foka éppen akkora, mind a hipermetrópiáé, javító üveg nélkül történhetik a vizsgálás. Ha a miópia foka nagyobb, a különbséget konkáv javító üveggel kell kiegyenlíteni. Ha a szem belsejét kisebb nagyítással, de nagyobb terjedelemben akarjuk vizsgálni és az elváltozások kapcsolatát együttesen méltatni, akkor fordított képben tükreszünk (l. 3. és 4. ábra). Ehhez a vizsgálathoz konkáv Sz. való (T), melylyel mintegy 30 cm.-nyiről vetik a vizsgálandó szembe (B) az oldalvást állított lámpa (V) fényét. A szemből tükröződő fénysugarakat pedig a szem elé tartott gyüjtőlencsével (L) egyesítik a tükör előtt libegő fordított képpé (K). Megkönnyíti a vizsgálást, hogy ha ezt a képet a tükör mögé illesztett kis konvex üveggel nézzük. A fordított kép mintegy 4-szeres nagyításu.

3. ábra. Szemtükör.
Ép állapotban Sz.-rel meglátni a látóidegnek a szembe térése helyét, a látóidegfőt, az ideghártya erezetét, a sárga foltot, szőke egyének szemében az érhártya erei is áttünnek. Kóros esetekben az ideghártya, látóideg és érhártya elváltozásai jól megláthatók. Továbbá az átvilágító fény föltünteti a szaruhártya, a szemlencse és az üvegtest homályait. Mivel a rendestől elütő fénytörésü szembe csak akkor láthatunk be tisztán az egyenek képben való tükrészéskor, ha a fénytörés hibáját javítóüveggel kipótoljuk, a Sz.-t arra is föl lehet használni, hogy a szem fénytörését pontosan meghatározzuk. Erre a célra u. n. refrakciós szemtükröket készítenek, melyekben a különböző javítóüvegeket a tükör nézőlyuka mögött elforgatható korongon lehet gyorsan egymásután beigazítani. A javítóüveg számát dioptriákban lehet leolvasni. A számos e nemü Sz. közül használtabbak a Wecker, Landolt, Hirschberg és Roth-félék. A szem belsejének vizsgálására leginkább az egyszerü liebreich-féle tükröt használják, melynek nézőlyuka mögött villája van néhány javítóüveg beillesztésére. Ez 3-4 cm. átmérőjü s mintegy 30 cm. görbületi sugaru konkáv tükör, melyet könnyed nyelével tartva szorít szeméhez a vizsgáló; a fordított képhez szükséges gyüjtőlencsét a vizsgálandó homlokára támaszkodó másik kezével tartja a vizsgált szem elé. Jóval nehézkesebb a Jaeger-féle tükör. Az eredeti Helmholtz-féle Sz.-t ma már nem használják.

4. ábra. Szemtükör.
Sz.-rel bánni, látni és a látottakból a kórképet megállapítani nem könnyü dolog, erre hosszas gyakorlás szükséges. Újabban a fénytörés meghatározására za u. n. szkiaszkópiát is alkalmazzák. Ez azon alapszik, hogy a konkáv Sz. elfogatásakor a megvilágított pupilla elsötétedése nem egyforma minden szemben, hanem ha a szem emmetrópiás avagy hipermetrópiás, a pupilla árnyékolódása a Sz. forgatásával ellenkező irányu, ellenben ha azonos irányu, miópiás a szem. Hogyha hipermetrópiás szem elé konvex, miópiás szem elé konkáv üvegeket rakunk és megfigyeljük, melyik üveg kezdi az elsötétedés haladásának irányát megváltoztatni, megtudjuk a hipermetrópia vagy miópia fokát.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi