Töltény,

Full text search

Töltény, a kézi fegyverek és a lövegek lőszere. A T.-t, azaz a fegyvernek valamely toktól körülzárt kész lőszerét valószinüleg Spanyolországban használták először 1569 körül; Franciaországban a tölténytáskával együtt 1644. A tölténytáska Gusztáv Adolf találmánya. A régi löszerek nagy lőporedényekkel, gyujtószer-tartókkal, több rőf kanóccal és golyózsákkal voltak felszerelve (1. ábra).
1. ábra. Egy mousquétaire töltény-bandelierje golyózacskóval és gyujtószertartóval.

 
Némelyek fahüvelyekkel (lőpormértékkel) ellátott vállszíjat (bandelier, bandouliere) és kanóctokot (Couvre-meche) viseltek; ez utóbbi a hollandiaktól származott és vörösrézből készült; ilyeneket hordtak a XVIII. sz. gránátosai is. A XVI. sz.-ban, mikor a könnyü lovasoknál már a T.-t használják, ezek a derékövhöz csatolt, rendesen 10-15 T.-t tartalmazó, u. n. T.-dobozokat viselnek (2. ábra). A papiros-T. rendszeresítésével a XVII. sz. vége felé a gyalogság leteszi a vállszíjat és e helyet T.-táskát kap.
2. ábra. Egy császári arquebusier tölténydoboz 13 töltény számára vasból (1570 körül).

 
A mai kézi lőfegyvereknél kizárólagosan egységes T.-eket alkalmaznak, még pedig egyenkint vagy csomagonként (esetleg dobozonként) való töltéssel. Az egyenkinti töltésnél az egyes T.-eket vagy a T.-ürbe (egytöltetü) vagy a puskán levő szekrénybe vezetik be. A csomagonkénti töltésnél a T.-eket bizonyos (rendesen 4 vagy 5) számban könnyü bádogkeretbe foglalva evvel együtt a puska ismétlő művezetébe (tárba, szekrénybe) vezetik be és a bádogkerettel vagy a T.-ekkel együtt az ismétlő művezetben hagyják vagy pedig a bevezetés után a T.-ek nélkül kirántják. Az első művelet a csomagtöltésnek, a második a tulajdonképeni csomagonkénti töltésnek felel meg. A csomagtöltés az osztrák-magyar 1888. évi mintáju ismétlőpuskánál, az 1888. é. m. német puskánál stb., a csomagonkénti töltés az olasz Vetterli-Vitali-puskánál fordul elő. A bádogkeretek vagy csak egy bizonyos helyzetben tolathatók az ismétlő művezetbe, mint az osztrák-magyar 1888. é. m. ismétlő puskánál, vagy pedig a bádogkeret és az ennek megtartására szolgáló s szemölcs részarányos alaku (3. ábra), mely esetben a többnyire tárnak nevezett bádogkeret, akár az a, akár a b oldalával lefelé fordítva, az ismétlő művezetbe vezethető be.

3. ábra.
Ez az utóbbi alak a közönséges használatra nem nyujt oly kiváló előnyöket, de célszerünek bizonyult különösen a sötétben való töltésre, valamint a megtöltött T.-táraknak a T.-táskában és T.-rakaszokban való csomagolására. A T.-eknek a tárban való elhelyezését megkönnyíti perem nélküli gyártásuk. A perem nélküli T. (4. ábra) a peremmel ellátottaktól az által különbözik, hogy a hüvely hátsó és kúp- vagy hengeralaku fg törzsének hátsó részébe kk körded horony van besajtolva, miáltal egy a hüvelyből ki nem álló pp perem képződik.

4. ábra.
A perem nélküli elnevezés tulajdonképen nem helyes, és a szóban forgó T. «kiálló perem nélküli»-nek lenne elnevezendő. A körded kk horonyba kapaszkodik. A hüvelyeknek perem nélkül való gyártása azon előnynyel jár, hogy a T.-ek a tár szimmetrikus alakját megengedik és hogy a T.-ek és tárak csomagolásánál, valamint málházásánál a rendelkezésre álló térfogat jobban és teljesen kihasználható. A perem nélküli T.-ek az ütőszeg előre rugtatásánál nem támaszkodhatnak a T.-ür peremágyához, miután az ehhez szükséges kiálló perem hiányzik; ennek szerepét a T.-hüvely in átmeneti kúpja veszi át, mely a T.-ür hasonló alaku lépcsőjéhez fekszik. A lövegeknél többnyire megosztott T.-ek használtatnak, t. i. olyanok, melyeknél a lövedék és a lőkészítmény egymástól elkülönítve van és külön-külön vezettetik a T.-ürbe. Kisebb ürméretü és a tüzelés fokozott gyorsaságával biró lövegeknél, vagyis az u. n. gyorstüzelő lövegeknél egységes löveg-T.-eket is alkalmaznak, melyeknél a kézi lőfegyverekhez hasonlólag a löveglövedéket a töltettel és gyujtványnyal (csappantyuval) fémhüvely által egyesítik. A megosztott T.-eknél a töltet többnyire selyem- vagy vászonzacskóba van csomagolva. A lőszerfelszerelés egyszerüsítése végett a tábori lövegeknél kétrészü T.-eket mint lövő T.-eket alkalmaznak. Ezeknél az egy-egy lövéshez szükséges, a lövő T.-nek megfelelő töltet két egyenlő részre osztva, két zacskóba van csomagolva; ezen kétrészü T. fele, azaz egy zacskó, a hajító T.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi