Asszíria

Full text search

Asszíria A h. nyelvű ÓSZ Asszíriát Assúrnak nevezi, de ugyanez a neve az asszír népnek, az ország első fővárosának, s végül vallásuk főistenének is. A sémita eredetű asszírok a 3. évezred közepe táján vándoroltak be É-Mezopotámia területére, s az ott lakó régebbi néppel összevegyülve a Tigris folyó két partján alkották meg eredeti államukat. Nyelvük a babilonival rokon, az AKKÁD NYELV egyik dialektusa. Ékiratos szövegeiket is ugyanolyan szisztéma szerint készítették; különösen fontosak a 2. évezred utolsó szd.-ainak asszír történelmére és társadalmára vonatkozó feljegyzéseik. Első fővárosuk Assúr, a Nagy-Záb folyó torkolatától kissé északabbra, a Tigris jobb partján épült. Politikailag különösen fontos terület volt a Tigris és a Kis-Záb folyó által közrefogott ún. Asszír-háromszög, itt épültek a későbbi korok fővárosai.
1. Története
Asszíria korai története - írásbeli feljegyzések híján - homályba vész. Úgy látszik, hogy eleinte békésebb életmódot és politikát folytattak. A 2. évezred elején intenzív kereskedelmi kapcsolatban álltak a Kisázsia keleti részén lakó (proto-)hettita népességgel; az asszíroknak kereskedelmi kolóniájuk is volt ezen a területen. Kanis város levéltárában maradt fenn kereskedelmi levelezésük. A háborúkra alapozott politikai hatalmi korszak I. Samsi-Adad (1814-1782) uralkodásával vette kezdetét. Utána azonban Asszíria egy tőle É-ra alakult Mitanni nevű ország, s annak árja jellegű vezető rétegének, a hurritáknak a hatalma alá került; az asszír városkirályságok fejedelmei csak névleges uralkodók voltak.
Az asszír középbirodalom első uralkodója, I. Assúr-uballit (1356-1320) vívta ki végre az ország függetlenségét. Már ő felvette »a mindenség uralkodója« büszke címet, melyet aztán a későbbi asszír királyok is viseltek. Utódai É és D felé egyaránt terjeszkedtek, meghódították Babilont is. A 12. szd. hanyatlást hozott. Csak a szd. végén kezdett újra hódító háborúkhoz I. Tiglat-Pileszer (1116-1078), NY-on elérte a Földközi-tengert is. Utána megint nehéz időszak következett. Ekkoriban zajlott az arám népvándorlás, amellyel szemben Asszíriának védekezésbe kellett vonulnia. A terjeszkedésben akadályozott Asszíriának ezzel a korszakával egy időben alakulhatott ki Dávid és Salamon nagy-birodalma.
Az asszír újbirodalom mintegy háromszáz éves korszaka jelentette Asszíria politikai virágkorát. E korszak uralkodói véreskezű királyok voltak, népe pedig kegyetlen katonanép. II. Asszurnazirpal (883-859) meghódította Mezopotámia nagy részét. Dicsekvő feliratai tele vannak kegyetlen tettek felsorolásával: városok lerombolása, felperzselése, embertelen kínzások, tömeges kivégzések, foglyok tízezreinek a deportálása. Ugyanez folytatódott utódai alatt is. III. Salmaneszer (859-824) felirata beszámol a 853-ban vívott karkari csatáról, s az ellene szövetkezett - és legyőzött - szír-arám országok uralkodóinak nevei mellett olvassuk Aháb izráeli király nevét is. Egyre távolabb terjesztik a birodalom határait III. Adad-nirári (810-782), III. Tiglat-Pileszer (746-727), V. Salmaneszer (727-722), II. Szargon (722-705) és Szanhérib (705-681). K, É és D felé egyaránt tágítják a birodalom határait, NY-on bekebelezik a szír-arám királyságokat, majd Izráelt is. Júda szinte csodamódon menekült meg Szanhérib 701-es hadjárata idején. Ez utóbbi hadjáratoknak a végső célja Egyiptom elérése volt. Asszarhaddón (681-669) és Asszurbanipal (669-626) idejében sikerült is ez: 671-ben Memfisz, 663-ban Théba városáig jutottak el az asszír seregek.
Az asszír hódító politika egy, a világtörténelemben nemegyszer alkalmazott taktikával élt. Főleg kisebb szomszédos országoknak felajánlotta a »védelmet« ellenséges támadás esetére, aminek fejében »ajándékot«, azaz hódoló adót kellett fizetni. Ha azután a vazallus országok függetlenségre vágytak és az adófizetés kényszerétől szabadulni akartak, akkor megjelent az asszír hadsereg, gyilkolt, zsákmányolt, és a legyőzött kis országot végleg birodalmi tartománnyá tette. Ez volt az »asszír béke« megteremtése, ill. helyreállítása. Kegyetlen eljárás volt a deportálás, tulajdonképpen lakosságcsere, a birodalom egyes tartományaiból a lakosság áttelepítése más területekre. Célja a gyökértelenítés volt, a népi és vallási öntudat elszíntelenítése (vö. 2Kir 17,6.24). - Az asszír királyi városokban rengeteg rabolt értéket, pénzt, műkincset halmoztak fel. A középső birodalom uralkodói a birodalom székhelyét az »Asszír-háromszög« területén levő városokba tették át. Ilyen volt Kalah (mai nevén Nimrud), Dúr-Sarrukin (= Szargon vára, mai neve Khorszabad) és végül Ninive (ma: Kujundzsik). A régészeti feltárások során találtak romjaik közt izráeli-júdai eredetű vagy vonatkozású emlékeket is.
Asszurbanipal uralkodása után Asszíria hatalma gyorsan lehanyatlott. Nabupolasszar babiloni király Küaxarész méd uralkodóval együtt évről évre támadta a birodalmat, s 612-ben elfoglalták Ninivét. A Háránba visszaszorult utolsó asszír király, Asszur-uballit már csak néhány évig tarthatta magát. Nabupolasszar fia és hadvezére, Nebukadneccar 605-ben az Eufrátesz melletti Karkemisnél megsemmisítő győzelmet aratott, s ezzel Asszíria hatalmának vége lett.
2. Asszíria és a Biblia
Asszíriáról először az 1Móz 2,14-ben olvasunk: az Édenből kiáradó négy folyó egyike a Hiddekel (= Tigris), amely »Assúr keleti részén folyik«. A népek családfájában (1Móz 10) kétszer is említve van, egyszer Sém leszármazottai közt (22), egyszer pedig Nimróddal, a »hatalmas vadásszal« kapcsolatban, aki Assúrba ment, és ott építette Ninivét és más városokat (11). Izráel és Júda népe az asszír középbirodalom idején került vészes érintkezésbe a hódító birodalommal, s ennek a nyomai megvannak mind az ÓSZ-ben, mind az asszír feliratokban. III. Salmaneszer győzelmi felirata szerint a 853-ban vívott karkari csatában ott volt Aháb izráeli király is. Az ÓSZ nem szól erről, de arról sem, hogy Jéhú király 842-ben hódoló adót vitt Salmaneszernek; ez utóbbiról készült egy domborművű ábrázolás, a Kalah város romjai közt talált ún. »fekete obeliszken«. - III. Tiglat-Pileszer idejében Izráelben politikai anarchia dúlt, királygyilkosságok követték egymást (2Kir 15,8-16). Menahém király úgy tudta biztosítani tízéves uralmát, hogy adót fizetett az asszír királynak (2Kir 15,19). Kr. e. 734-ben az ún. szír-efraimita háború befejezéseként támadt nagy haderővel Izráelre Tiglat-Pileszer, és megszállta az ország É-i és K-i részeit (2Kir 15,29). Tíz év múlva egy újabb hadjárat során Samáriát is ostrom alá vették. 722-ben el is foglalta II. Szargon, és egész Izráelt asszír tartománnyá tette (2Kir 17,4-6).
Ettől kezdve Júda is ki volt téve a veszedelmes szomszédság következményeinek. Amikor 701-ben Ezékiás király csatlakozott egy asszír-ellenes szövetkezéshez, Szanhérib asszír uralkodó nagy erővel szállta meg az országot. Elfoglalta Júda valamennyi városát, egyedül Jeruzsálem menekült meg (2Kir 18,13-19,37). Az asszír krónika azzal dicsekszik, hogy kétszázezer embert hurcoltak el az országból (2Kir 19,35).
A politikai hódolást nemegyszer követte a vallási is. Ez történt már Áház idejében is (2Kir 16,10kk), a több mint ötven évig uralkodott Manassé pedig teljesen behódolt az asszír vallási hatásoknak (2Kir 21,1-6), úgyhogy később még Jeremiás és Ezékiel is haraggal emlegette fel a súlyos vallási eltévelyedések példáit (Jer 7,17k; Ez 8,5-16).
Mindenesetre az asszír háborúk, kegyetlenségek, súlyos adóztatások olyan nyomasztó súllyal nehezedtek Izráel és Júda népére, hogy amikor a nagy birodalom hirtelen összeomlott, Ninive elestekor Náhum próféta szinte ujjongva hirdette, hogy Isten igazságos ítélete érte utol a népek pusztító zsarnokát.
TK

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi