(Az) Apostolok cselekedeteiről írott könyv

Full text search

(Az) Apostolok cselekedeteiről írott könyv Az ÚSZ-i kánonban a 4 ev után következő, történeti jellegű mű. A könyv bevezetése (1,1-2) világosan összekapcsolja a könyvet Lk-val (Lk 1,1-4). Hivatkozik nemcsak az előzőleg megírt műre, de annak befejezésére, az apostoloknak szóló megbízásra, és említi Teofilust mint címzettet is. A bevezetés után rátér a mennybemenetel részletes leírására, majd folytatja a történetet az apostolok korának leírásával. Így tehát a két könyv összetartozása vitán felüli.
Ez az összetartozás kérdéseket is vet fel. Az ApCsel nem szól a könyv szándékáról, ugyanakkor hangsúlyozza a feltámadás utáni 40 napos időszakot, a mennybemenetel helyét az ev-i Betániával szemben az Olajfák hegyéhez köti. Ezért volt egy olyan nézet, miszerint a két könyv eredetileg folyamatosan íródott, s csak később választották szét őket (így esetleg a pontatlanságok a szétválasztó kéz hibái). Ezt a nézetet azonban semmiféle adat nem valószínűsíti; minden kézirat a mai formában közli a két könyvet. Ma mindkettőt Lukács munkájának tekintjük.
A könyvnek eredetileg nincsen címe. Irenaeus és Alexandriai Kelemen nevezte először így: apostolok cselekedetei. A Muratori-kánon szerint: acta omnium apostolorum, ez azonban nem felel meg a könyv tartalmának, hiszen a 12 apostol jó részéről nem mond el történeteket.
A könyv befejezése ismét talányos, váratlanul félbeszakad, még Pál perének befejezését sem mondja el.
A könyv tartalma :
1,8 mintha tartalomjegyzék kívánna lenni: »tanúim lesztek Jeruzsálemben, egész Júdeában és Samáriában, sőt egészen a föld végső határáig«.
1-7. rész: tanúskodás Jeruzsálemben. Mennybemenetel, pünkösd, az ősgyülekezet élete, hellénisták üldözése, István megkövezése.
8-12. Tanúskodás Júdeában és Samáriában. Fülöp munkássága, Pál megtérése, Péter Kornéliusznál és fogságban.
13-28. Pál apostol munkássága. Ebben:
13-14. az első missziói út.
15. az apostoli zsinat.
15,36-18,22 a második missziói út.
18,23-21,16 a harmadik missziói út.
21,17-23,22 Jeruzsálemben.
23,23-26,31 cézáreai fogság.
27-28 a római út.
A könyv szándéka és sajátosságai: Lk-val szemben ez a könyv nem kíván pontos, mindenre kiterjedő leírás lenni. Építő jellegű mű, mely részleteket közöl az ősegyház életéből, szemelvényeket az apostolok korából. Az apostolok közül csak Péterről szól részletesen, s vele mintegy párhuzamba állítva szól Pál munkásságáról. A sokszor feltűnő párhuzam miatt feltételezték, hogy különböző forrásokat használt a szerző: jeruzsálemi forrást, antiókhiai forrást, útijegyzetet, azonkívül próbálták elkülöníteni a »mi forrást«. A sok forrás használata ellen szól az, hogy a könyvnek egységes nyelvezete van, egy szerző művének tűnik az egész könyv.
A kiragadott történetek miatt a leírt események nem túl plasztikusak, egysíkú a kép az ősegyházról és a misszióról. Több missziói igehirdetést is találunk a könyvben, melyek összefoglaló és értékelő jellegűek.
Az ev-mal megegyezően megmaradt alapként az üdvtörténet lukácsi szemlélete, az eszkhatológia itt is kissé háttérben maradt. A leírásokban kifejeződő krisztológia nem a páli sajátosságokat mutatja, hanem szinte Pál előttinek tűnik. Ugyanakkor az egyháznak a Törvénnyel és a zsidósággal szembeni állásfoglalása meg Pál utáninak: megszűnt a júdaistákkal folytatott éles harc. Mint az ev esetében, itt is azt látjuk, hogy a könyv szerzője nem ismeri a páli teológiát, nem ismeri Pál leveleinek szövegét sem - aligha lehetett Pál munkatársa. A Pálról adott képe történetileg megbízhatatlan.
Jellemzi a könyv szemléletét, hogy az egyház mintegy kényszerből fordult a pogányok felé, miután a zsidóság egyetemesen elutasította Jézus tanait.
A könyv szövegének kéziratos hagyományozásában egy feltűnő tény van: két változat él a kéziratokban; egy egyiptomi szövegváltozat, g. nyelven, és egy kibővített, NY-i változat, elsősorban a Vetus Latinában és a D kéziratban. Ennek oka az lehet, hogy ezt a könyvet az ev-nál később kezdték el kanonikusnak kijáró tisztelettel kezelni.
A könyv keletkezésének ideje és helye: 80-95 között keletkezhetett. Keletkezési helyéről közelebbit nem tudunk, valószínűleg nem Palesztina területén foglalta írásba Lukács.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi