Barnabás

Full text search

Barnabás Az ApCsel és a páli levelekből ismert József nevű ciprusi lévita (ApCsel 4,36), akinek az apostolok adták a Barnabás nevet. A név jelentése: »vigasztalás fia«.
Korán a jeruzsálemi keresztyén gyülekezet tagja lett, egy eladott földdarab árával segítette a gyülekezetet (ApCsel 4,37). Áldozatkészségével nagy tekintélyre tett szert, és sikerült a jeruzsálemi gyülekezet Pál apostollal szembeni bizalmatlanságát legyőznie (ApCsel 9,27). Ezután Antiókhiába küldik, az ottani gyülekezet megszerzésére (ApCsel 11,22k). Ekkor magához veszi munkatársul a Tárzuszban időző Pált (11,25) és később megkezdi vele a pogánymissziót Cipruson és Kisázsiában (ApCsel 13-14). Amikor Lisztrában meggyógyítanak egy sántát, a bennszülött lakosság isteneknek véli őket; Barnabásban Zeuszt, Pálban Hermészt vélik felfedezni, mivel ő volt a szóvivő (14,12). Az ún. APOSTOLI ZSINATon szintén ketten képviselik a körülmetélkedési kényszertől és az ÓSZ-i törvények megtartásától mentes pogány misszió ügyét, sikerrel (ApCsel 15; Gal 2,1-10). Pál második missziói útjára is magával akarja vinni Barnabást, de unokatestvére, János - Márk nélkül, mert az korábban nem tartott ki mellettük a missziói munkában, hanem visszafordult (ApCsel 15,38). Barnabás azonban ragaszkodott Márkhoz, így útja elvált a Pálétól (39). Mivel Márk később Pál leghűségesebb munkatársa lett, feltételezhető, hogy szakításuk nem volt végleges (vö. 1Kor 9,6; Kol 4,10; 2Tim 4,11). Amikor Pál Péternek a pogány- és zsidókeresztyének asztalközösségét megtörő képmutató magatartását feddi, akkor ebből a feddésből Barnabásnak is jut (Gal 2,11k).
Későbbi korból származó legendáris írások (az ún. álkelemeni levelek) beszámolnak alexandriai, római és milánói tevékenységéről, valamint ciprusi mártírhaláláról. Ezeknek az adatoknak a történeti hitelessége erősen vitatott.
Ugyancsak vitatott az a Tertullianustól származó feltételezés, miszerint Barnabás írta volna a Zsid-et. Igaz, hogy Barnabást Lukács a próféták és tanítók között az első helyen említi (ApCsel 13,1), nem valószínű azonban, hogy egy korábbi ciprusi lévita olyan retorikai és teológiai felkészültséggel rendelkezett volna, amilyet a Zsid mutat.
VG

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi