Bűnhődik

Full text search

Bűnhődik A BŰN következményét magára veszi, az érte járó büntetést elszenvedi. A B tanításának egybehangzó mondanivalója az, hogy az ember által elkövetett bűn semmiképpen nem maradhat következmények, megtorlás, ill. büntetés nélkül. Erre nézve nemcsak a társadalmi jogrend keretei nyújtanak biztosítékot, hanem mindenekelőtt az, hogy a bűn minden formájában végső soron Isten elleni lázadás lévén, annak számonkérését is ő maga hajtja végre.
A bűnhődéssel kapcsolatos B-i helyek a fenti szemléletnek oly módon adnak különös nyomatékot, hogy elsőrenden olyan esetekben fordulnak elő, amikor is az Isten elleni lázadás ténye különösképpen is hangsúlyos. Így a próféciákban arról olvasunk, hogy az Istentől elpártolt és bálványimádásra vetemedett Izráelnek bűnhődnie kell (Ézs 24,5k; Ez 14,10; Hós 5,14). Hasonló okból bűnhődik Samária is (Hós 14,1). Az Istenről elfelejtkezett ember bűnhődik (4Móz 15,31; Ez 23,35). Különösen nagy hangsúlyt kap a bűnhődés, mint az engedetlenségnek a következménye az Isten által Izráelnek adott törvények meg nem tartása esetén. Ezek közül a legfontosabb esetek azok, amelyek valamilyen kultuszi, áldozati előírás elmulasztását, vagy megszegését fenyegetik erőteljes hangsúllyal. llyenformán nyomatékot kap a szándékosság mozzanata. Ha az elhullott állat fogyasztásával kapcsolatos tisztulási rítust elmulasztja valaki, bűnhődnie kell (3Móz 15,17). Hasonlóképp bűnhődik az, aki a békeáldozatból harmadnapra megmaradt húst a tilalom ellenére elfogyasztja (3Móz 19,5kk). Bűnhődnie kell annak, aki lehetőségei ellenére elmulasztja a páska elkészítését (4Móz 9,13). A bűnhődés leggyakrabban a halálbüntetéssel azonos, de más módon is megvalósulhat. Izráelnek negyven esztendeig kellett a pusztában vándorolnia, bűnhődésül azért, mert nem hitt a Kánaánt kikémlelő előőrsöknek, végső soron magának Istennek (4Móz 14,33). Előfordul a bűnhődni kifejezés a nemi erkölccsel kapcsolatos bűnök esetében is (3Móz 20,10kk; 4Móz 5,31). Megjegyzendő, hogy a bűnhődés fogalmának kifejezése más formákban, ill. körülírás formájában is előfordulhat (meglakol, halállal lakol stb).
A bűnhődés fogalmát leggyakrabban kifejező h. násza' szó alapjelentése: felemelni, magára venni. Ez a szempont a bűnhődés kapcsán úgy nyer jelentőséget, hogy szerepet kap a mások bűnének valaki által történő magára vétele, ill. a mások helyetti bűnhődés gondolata. Kultuszi vonatkozásban e téren a lévitáknak jut fontos szerep. A homlokdísz annak a kifejeződése, hogy a szent dolgokban elkövetett bűnök terhét ÁRON hordozza (2Móz 28,38). A népnek nem szabad a szent sátorhoz közelednie, hanem az ott elkövetett bűnökért Áron és fiai bűnhődnek (4Móz 18,1kk; 18,22kk). Ez a felelősség a prófétai tisztre is kiterjed. A hamis prófécia következtében a prófétának magának is bűnhődnie kell (Ez 14,10).
A helyettes bűnhődés gondolatának hátterében az a gondolat húzódik meg, hogy Isten végső soron nem kívánja a bűnös bűnhődését, hanem, aki hozzá megtér, az mentesül ez alól (Zsolt 34,12; Ez 18,19). Az Úr Izráel menedéke, hajléka, és ezért nem gondolhatják ellenségei, hogy bűnhődés nélkül támadhatnak ellene (Jer 50,7). Ez a gondolat az EBED JAHVE magatartásában éri el csúcspontját, aki az egész nép bűneiért bűnhődik, hogy annak békessége legyen (Ézs 53,5).
Az ÚSZ a szenvedő szolga alakját Jézus Krisztusban látja megtestesülni, aki nem csak Izráel, hanem az egész teremtettség bűneinek terhét magára vette, és érte a kiengesztelést elvégezte (ld. még BÜNTETÉS, KIENGESZTELÉS).
SzCs

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi