Ezékiás

Full text search

Ezékiás Nevének jelentése: h. hizkijjá, vagy hizkijjáhú, »az Úr erős«. Júda királya Kr. e. 716-687 között, apjának, Áház királynak (735-716) utóda.
Az uralkodásáról szóló B-i források: 2Kir 18-20; 2Krón 29-32; Ézs 36-39. 29 éves uralmának nem ismerjük minden részletét pontosan. Uralkodásának 14. évében támadta meg Szanhérib, Asszíria királya, amely eseményt az asszír források a Kr. e. 701. évre teszik. E támadás előtt röviddel súlyos betegségbe esett, amelyből felgyógyulva még további 15 évre kapott Istentől ígéretet (Ézs 38,1.5k).
Politikájának legfontosabb kérdése az asszír fenyegetéssel szembeni magatartás. Asszíria ugyanis már III. TIGLAT-PILESZER és II. SZARGON idejében megkezdte Palesztina meghódítását és Szanhérib idején folytatta azt. Így, apjához hasonlóan, ő is eleget tett vazallusi kötelezettségeinek és adót fizetett Asszíriának. Ézs 18-20. óv az Egyiptommal való szövetkezéstől és egy esetleges lázadástól.
Az Asszíria-ellenes lázadás ideje Szargon halálakor jött el (705). Ekkor Ezékiás megszüntette az adófizetést (2Kir 18,7). Szövetkezett Ekrón és Askelón városállamokkal és tárgyalt Egyiptommal is. Ézsaiás intelme ellenére (Ézs 30,1kk; 31,1k) valamint Meródak-Baladánnal, Baladán babilóniai királynak a fiával is (2Kir 20,12kk; Ézs 39). Valószínűleg ebben az időben történhetett a 2Kir 18,4-ben említett kultuszreform, amelyre egyébként a 2Krón 29,3 szerint uralkodásának első évében került sor. Ez az apja, Áház idejében nyilván kényszerrel bevezetett asszír államkultusz megszüntetését jelentette, s egyúttal a függetlenedés látható kifejezése volt. A reform során rendbehozatta a templomot, összegyűjtötte a papokat és lévitákat, áldozatot mutatott be az oltáron és meghirdette a páskaünnepet. Összetört minden bálványképet, és gondoskodott a papokról és lévitákról anyagilag is (2Krón 29-31; 2Kir 18,3-6).
II. Szargon utódja, Szanhérib, csak 701-ben tud az események menetébe hathatósan beavatkozni. Eltekénél megverte az egyiptomi sereget és a szövetségeseket, majd Jeruzsálemet vette ostrom alá. Ezékiásnak azonban sikerült meghódolással és igen magas adófizetés ellenében (többek között énekeseket és énekesnőket is kellett adnia) magát Jeruzsálemet az ostromtól és a pusztulástól megmentenie. Az asszír adatokkal egyeznek a B-i tudósítások (2Kir 18,17-19; 9a; 36; és 19,9-35; Ézs 36), melyek Isten csodálatos közbeavatkozásáról és szabadításáról beszélnek.
Mindenesetre Ezékiás és utódai a birodalom bukásáig Asszíria vazallusai maradtak, és az asszír kultuszt újra be kellett vezetniük Jeruzsálemben (2Kir 21,3k).
Az asszír ostrommal és a város vízellátásával áll összefüggésben a Silóah-csatorna megépítése (2Kir 20,20), amelyről az 1880-ban megtalált SILÓAH FELIRAT tudósít.
Ezékiás sikeres kultuszreformja révén Júdának azon kevés számú uralkodói közé tartozik, akiket a hagyomány kedvezően ítélt meg (2Kir 18,13).

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi