Hadijelvény

Full text search

Hadijelvény A hadsereg számára az egybegyülekezés helyének (Ézs 5,26), valamint a felvonulás és a támadás irányának (Jer 51,12) megadására, kitűzésére szolgál. A hadsereg vezérei a hadijelvény közelében helyezkednek el (Ézs 31,9).
Izráel a pusztai vándorlás során magával vitte a hadijelvényeket (4Móz 1,52; 2,2-34).
Külön hadijelvénnyel rendelkezett Izráel minden egyes törzse (4Móz 2,2). A törzsek pedig hármasával alkottak egy-egy osztagot - Izráel 12 törzse tehát 4 osztagot képezett -, melyek ugyancsak saját hadijelvénnyel rendelkeztek (4Móz 2,3.10.18.25; 10,4).
Különösen is háborús veszély esetén magas, a környezetből jól kiemelkedő helyre tűzték ki a hadijelvényt, többnyire domb-, ill. hegycsúcsra (Ézs 13,2; 18,3; 30,17), magas falra, erődítmény oromzatára (Jer 51,12).
Izráel Amálék felett aratott győzelme után Mózes oltárt épített Istennek és így nevezte el azt: »Az Úr az én hadijelvényem« (2Móz 17,15). Az istenségnek is - mint pl. Egyiptomban és Asszíriában - megvan a maga hadijelvénye (2Móz 17,9-12.15k). Az izráeli hadijelvények formájáról, külső megjelenéséről nem beszél a B. Föltehetően az asszír és egyiptomi hadijelvényekhez hasonlóan itt is póznára tűzött állatfigurákra kell gondolni. Az ókeresztyén művészet szívesen ábrázolta a feltámadott Jézust hadijelvénnyel (latinul labarum).

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi