Hitetlen

Full text search

Hitetlen Olyan valaki, aki valamilyen tényben, kijelentésben, hitigazságban, vagy magának Istennek a létezésében nem hisz, ill. azokban nem bízik, erősen kételkedik.
a) Hitetlenség az ÓSZ-ben
A hitetlenség fogalmán az ÓSZ az 'áman: hinni ige tagadó alakjával fejezi ki: nem hinni. A viszonylag ritka előfordulási helyek egy részében ez a fordulat egyszerűen valaminek hétköznapi értelemben vett el nem hivését jelenti (1Móz 45,26; 1Kir 10,7; 11,20).
Azokban az esetekben, amelyekben a hitetlenség fogalma Istennel áll összefüggésben, az úgyszólván kizárólag Isten népére vonatkozik, a hitetlenség tehát nem istentagadást jelent, a hitetlen fogalma nem azonosítható a pogánnyal. A hitetlenség ebből következően elsősorban bizalmatlanságot fejez ki, amelynek következménye az engedetlenség (4Móz 14,21; 5Móz 1,32; Zsolt 78,22kk; 106,24). Ilyenformán a hitetlenség nem lelki értelmű fogalom, hanem inkább gyakorlati magatartás, amelynek következménye Isten büntetése. Mózes és Áron hitetlenségük miatt nem mehetnek be az ígéret földjére (4Móz 20,12); a fogság a nép hitetlenségének következménye (2Kir 17,14); a hitetlenség Isten megsemmisítő ítéletét vonhatja maga után (Ézs 7,9).
b) Hitetlenség az ÚSZ-ben
Az ÚSZ-ben a hitetlen/hitetlenség fogalmát a piszteüein: hinni, ill. a pisztosz főnévből képzett, de önálló szemantikai jelentőségű szavak fejezik ki (apisztein, apisztia, apisztosz). Az ÓSZ-gel ellentétben tehát a hitetlenség fogalma önálló terminusként jelenik meg.
Az ev-okban a hitetlenség Izráellel és Jézus tanítványaival, követőivel kapcsolatban szerepel. Jézus »hitetlen és elfajult nemzedéknek« nevezi kortársait, tanítványait is közéjük értve (Mt 17,17 par). Feltámadásában először követői is kételkednek (Mk 16,11.14 par) - ő viszont az ebben való hitet az üdvösség kritériumává teszi (Mk 16,16 par; vö. Jn 20,27). Ez a gondolat ismétlődik meg a Jel 21,8-ban is.
Az eddigiektől különböző értelemben jelenik meg a »hitetlen« fogalma Pál leveleiben, mindenekelőtt a korinthusi levelekben. Bár tartalmában itt is a Jézusban mint Krisztusban való hit a kritérium, de itt a pogányokról, a nem keresztyén kívülállókról van szó. A korinthusiak egyik alapproblémája volt a pogány környezettel való kapcsolat kérdése, mind közösségi, mind egyéni szempontból. Pál megrója őket azért, mert belső ügyeiket a kívülállók elé viszik (1Kor 6,6) - ugyanakkor nem zárja ki annak a lehetőségét, hogy valaki fenntartsa családi kötelékeit akkor is, ha házastársa hitetlen (1Kor 7,12kk). Az alapfeltétel a békesség (15). Ez azonban semmiképpen nem jelenthet hitbeli engedményt a hívő részéről (2Kor 6,14kk). Általában a hitetlenekkel való viszony kérdésében nem merev külsőleges szabályok az irányadóak, hanem a békesség, a missziói lelkület és a keresztyén szabadság. El lehet fogadni meghívásukat, s ha ez botránkozás nélkül lehetséges, lehet együtt enni velük (1Kor 10,25kk), ugyanakkor a nyelveken szólás ellen az egyik legfőbb érve az, hogy az a hitetleneket megbotránkoztatja, és, ellentétben a prófétálással, eltaszítja őket a gyülekezettől.
Róm 9-11 részeiben Pál apostol részletesen foglalkozik Izráel hitetlenségének kérdéskörével. E probléma végső megoldását abban az isteni szándékban ismeri fel, hogy a pogányok hitre jutása után végül maga Izráel is megtartatást nyerjen (Róm 11,17-27).
SzCs

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi