Honfoglalás

Full text search

Honfoglalás Az Egyiptomból megszabadult, sivatagon átvándorolt izráeliták megérkezése az atyáknak megígért földre és ennek a földnek a birtokba vétele.
Izráel JÓZSUÉ vezetésével csodálatos módon átkel a JORDÁNon (Józs 3) és beveszi JERIKÓt (Józs 6). A Jordán völgyébe nyíló völgyön nyomulnak tovább, elfoglalják AJt (8,1-29).
Gibeón, Kefirá, Beérót és Kirjat-Jeárim szövetséget köt az izráelitákkal, így azokon nem tudják végrehajtani Isten parancsát, hogy ti. irtsanak ki minden kánaánitát (9,3-18). Ezután csatában megverik öt király: Jeruzsálem, Hebrón, Jarmút, Lákis és Eglón királyának szövetséges csapatait (10,7-27), anélkül hogy maguk a városok kezükbe jutnának (10,20). Nincs szó az Aj közelében fekvő BÉTEL elfoglalásáról.
A D-i hadjárat: Makkédá, Libná, Lákis, Eglón, Hebrón, Debír elfoglalásáról értesülünk (10,28-43), közben megverik Gézer királyát, anélkül hogy magának a városnak az elfoglalásáról szó lenne (10,33). Jeruzsálemet csak évszd.-okkal később foglalja el Dávid (2Sám 5,6kk). Ajból kiindulva félkört ír le a hadjárat: leereszkedik a tengerparti síkságra (Sefélá), majd újra felmegy a júdai hegyek közé Hebrónig.
Az É-i országrész elfoglalásával kapcsolatban csak egy csatáról hallunk: a Hácór vezette szövetség hadának leverése a Méróm vizénél, ezt követőleg Hácór bevétele. Utána Józsué kezébe esett a többi királyság (11,1-15). A következő summázásban ez áll: »Hosszú ideig viselt háborút Józsué ezekkel a királyokkal« (11,18).
A Jordántól K-re eső területet régebbi győzelmek alapján osztják fel (11,8kk). Ezt még a tulajdonképpeni honfoglalás megindulása előtt, Mózes vezetése alatt vívták ki. Mózes akkor megengedte Rúben és Gád fiainak, hogy azonnal birtokba vegyék azt a területet, azzal a feltétellel, hogy harcosaik segítik a nép többi részét a harcban, egészen addig, amíg az egész országot el nem foglalják (4Móz 31-32; a feltétel: 32,16-24).
A Józs-ból is megállapítható két dolog: a) Józsué alatt nem foglalták el az egész országot. b) Volt a honfoglalásnak egy korábbi, Józsué előtti szakasza.
A Bír 1,1 szerint Józsué alatt az ország eszmei felosztása történt meg, halála után még az egyes törzseknek meg kellett hódítaniuk saját területüket. Az 1,27kk elárulja, hogy több esetben a törzsek nem tudták birtokba venni a területüket, csak később, ahogy erősödtek, akkor tudták alávetni az ott lakó kánaániakat. A Dán fiainak csak a hegyeken jutott hely (1,34-36), a völgyben - tehát az értékes területen - az emóriak maradtak. Csak József házának megerősödésével lettek az emóriak robotmunkások. Hasonló helyzetről Józs is tud (13,27; 17,14-18).
A folyamat lezáródásáról a B további részleteket nem közöl. Tény: a Kr. e. 13. szd.-tól kezdve az izráeliták ott élnek az ígéret földjén ( MERNEFTA oszlopa), a földrajzi széttagoltság, az őket elválasztó zárt kánaánita tömbök ellenére él bennük a közös hit, az összetartozás tudata. Ezt nem semmisítette meg bennük az sem, hogy Salamon után két külön államban éltek.
CP

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi