Józsué könyve

Full text search

Józsué könyve Az ÓSZ-i kánonnak a Mózes öt könyve (tóra) utáni első könyve. Tárgya annak folytatása: a honfoglalás. Címét főhőséről kapta. A könyvben nincs olyan utalás, mintha Józsué lenne a szerző, viszont van több olyan, ami arra mutat, hogy jóval az események után fogalmazták: »Ott van a mai napig«, »Így van ez ma is« (4,9; 7,26; 8,28) és az eseménytől az elbeszélésig lefolyt hosszabb időt feltételez.
Tartalma: 1: Mózes halála után Józsué lesz a nép vezetője. Az Úr parancsot ad a felkészülésre: három nap múlva átkelnek a Jordánon. Velük mennek a honfoglalásra azok, akik a Jordánon túl már letelepedtek: Rúben, Gád, Manassé fél törzse. 2: Jerikó kikémlelése. A parázna Ráháb megmenti a kémeket, mert tudja, hogy az Úr van az izraelitákkal. 3-4: Száraz lábbal kelnek át a Jordánon. Amíg a szövetségláda a mederben van, megáll a vízfolyás. Ennek emlékére 12 emlékkövet állítanak fel Gilgálban. 5: Józsué végrehajtja a népen a pusztában elmaradt körülmetélkedést. Megülik a páskát, esznek a föld terméséből, megszűnik a manna. 6: Jerikót csodálatosan elfoglalják, végrehajtják rajta a HÉREMet. Ráhábot letelepítik a táboron kívül. 7: Ákán Jerikónál megszegte a héremet, ezért Izráel vereséget szenved Ajnál. A szent sorsvetéssel kinyomozzák, Ákánt kivégzik. 8: Hadicsellel elfoglalják Ajt. Oltárt építenek az Ébál-hegyen. 9: Az Úr parancsa ellenére, tudatlanságból, elhamarkodottan szövetséget kötnek a gibeóniakkal. Amikor kiderül a gibeóniak csele, büntetésből az Úr oltárának a favágóivá és vízhordóivá teszik őket. 10-11: Több csatában és hadjáratban elfoglalják Kánaánt. 12: A legyőzött királyok felsorolása. 13,1-7: Az el nem foglalt területek. 13,8-21,45: Az ország felosztása. Ezen belül: a menedékvárosok kijelölése (20), a léviták városainak kijelölése (21). 22: A honfoglalás végeztével hazatérnek a Jordánon túli törzsek. Ezek oltárt építenek a Jordán mellett, ami miatt hadat akarnak indítani ellenük. Azzal védekeznek, hogy nem áldozatbemutatásra, hanem az együvé tartozás jeleként építettek oltárt. Védekezésüket elfogadják. 23: Józsué inti a népet az Úrhoz és a törvényhez való hűségre. 24,1-28: Józsué vezetésével szövetséget köt a nép arra, hogy az Urat fogja szolgálni. 24,29-33: Józsué meghal és eltemetik. Józsefnek az Egyiptomból elhozott holttestét eltemetik. Meghal Eleázár, Áron fia és eltemetik.
A h. kánon beosztása szerint Józs az ún. korai próféták első könyve. Több mint történetírás. Történelmi bizonyságtétel arról, hogyan vezette Isten Izráelt a honfoglalásban. Ábrahám leszármazottai elfoglalják Kánaánt, amit Isten nekik ígért (1Móz 13,14-17; 15,7.18; 17,8). Az előzőek kiteljesedéséről számol be a részletekben is: József holttestének eltemetése (2Móz 13,19), Celofhád lányainak örökösödése (4Móz 27,1-11 - Józs 17,3), Józsué vezérsége (4Móz 27,12-23), áldás és átok mondása a Garizim- és Ébál-hegyen (5Móz 11,29-32; 27,11kk - Józs 8,30-35).
Szerzője ismeretlen. A könyv előállására vonatkozóan feltételezésekre vagyunk utalva (ld. HIPOTÉZIS). A Mózes könyveihez való szoros csatlakozása miatt a kutatás néha velük együvé sorolta és velük együtt Hatkönyvnek, g. szóval Hexateuchosnak nevezte, a Mózes öt könyvét jelentő Pentateuchos mintájára. Ugyanazokat a forrásokat fedezték föl benne, mint amelyből azok előálltak (ld. MÓZES ÖT KÖNYVE és FORRÁSELMÉLET). A különböző kutatók véleménye azonban erősen eltér abban, melyik forrás hogyan részesedik a könyv végső formájában, milyen redakción, átdolgozáson ment át.
Az adatokban előforduló néhány apró következetlenségből következtetnek a forrásokra: Az emlékköveket a Jordán közepén és Gilgálban állítják föl (4,8k). A kettő végül is nem zárja ki egymást, de két forrás összedolgozására következtetnek belőle. Kürtjelzésre vagy Józsué szavára kell-e kiáltani (6,5.10)? A helyzet ugyanaz, ha Józsué ad jelt a kürtösöknek. Kétszer állít lesbe Józsué egy seregrészt Ajtól Ny-ra, egyszer harmincezer, egyszer ötezer embert (8,3kk.10kk). Ennyi adat kevés a források szétválasztásához. Mindazáltal föltételeznek D által erősen átdolgozott J és E forrást a történeti részben (1-12), majd kizárólagos P-t (13-21) és ismét D a búcsúbeszéd (23), a zárófejezet D által feldolgozott E (24).
A Józs azonban legalább annyira kapcsolódik a következőköz, mint az előzőekhez. A nép végül is ott van Izráel földjén. Milyen isteni segítséggel került oda? Már a bírák korától jelentkezik az a bűn, hogy a köztük lakó kánaánitáktól eltanulják a bálványimádást. Már a honfoglaláskor elkövették azt a hibát, hogy hagyták magukat becsapni, szövetséget kötöttek az egyik csoportjukkal, nem kérdezték meg az Urat (9,14). Szövetségben kötelezik magukat a honfoglalás végén, hogy csak az Urat szolgálják (24). Ezt a továbbiakban folyton megszegik, magukra hozzák általa a büntetések sorozatát, mely végül a fogságba torkollik. A Józs szerves folytatása a Bír, Sám, Kir.
Keletkezésének legvalószínűbb folyamata: A szájhagyományban élt egy csomó etiológiai (valamely jelenséget, pl. kőhalom, rom, egy múltbeli eseménnyel magyarázó; ld. ETIOLÓGIA) vagy szenthellyel, népcsoporttal kapcsolatos történet. Ebből a DEUTERONOMISTA TÖRTÉNETÍRÁS feldolgozta azokat, amelyek révén be tudta mutatni, hogyan segítette Isten őseiket a HONFOGLALÁSban, milyen tanulsága van ezeknek a későbbi nemzedékekre. A föld felosztására vonatkozó adatok, listák bizonyára a királyi udvar nélkülözhetetlen adminisztrációs dokumentumai voltak, onnan írták ki a szükségeseket: így van, mert így osztotta fel a földet Józsué. Hogy a summásan leírt, nem részletezett hadjáratokra nézve volt-e valami írott forrása a könyvnek, csak találgathatjuk.
Kánaán ebben az időben kisebb-nagyobb városkirályságokra tagolódott. Ezek egymással rivalizáltak, hadakoztak, alkalmi szövetségekbe tömörültek. Különféle népcsoportok lakták. Az egész terület Egyiptom érdekszférája volt, de amikor a fáraó hatalma legyengült - ilyen korszakra esett a honfoglalás -, megnőtt a belső mozgási lehetősége. Egyiptom nem tudott rendcsináló alakulatokat küldeni, megindultak a belső hódítások. Az izraeliták a kis egységek közé nyomultak be, csapásaikat a kisebb ellenállás felé mérték. A meg nem hódított területek listája mutatja, hogy a terület birtokbavétele hosszú folyamat volt. Nem történt meg a későbbi főváros, Jeruzsálem elfoglalása sem. A Bír-ból tudjuk, hogy az egyes törzsek önállóan is harcoltak, fokozatosan jutottak területeik birtokába. A Józs úgy csoportosítja anyagát, hogy Izráel fiainak egységét hangsúlyozza. Ezt szolgálja a Jordánon túli törzsek oltárával kapcsolatos fölvétele a könyvbe.
CP

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi