Nevelő

Full text search

Nevelő Általános értelemben nevelő mindenki, aki mások életét formálja, sajátos értelemben pedig az, aki a nevelést élethivatásszerűen végzi.
ÓSZ-i tudósítások is tanúskodnak arról, hogy tehetősebb szülők gyermekeik nevelését nevelőkre bízták. Dávid Salamon nevelésével Nátán prófétát bízta meg (2Sám 12,25). Dávid többi fiainak a nevelője pedig Jehiél, Hakmóni fia volt (1Krón 27,32).
A nevelő feladata egyfelől az volt, hogy a rábízott gyermeket, ifjút a szükséges ismeretekre megtanítsa, másfelől pedig az, hogy személyes példaadásával növendékét rávezesse, hogyan kell a megtanultakat a gyakorlati életben megvalósítani.
Mivel a nevelés személytől személyre irányuló természetű, ezért rendkívül fontos a nevelő személye. A B-i értelemben vett nevelés elsősorban nem különféle ismeretek közlése, noha ez is hozzátartozott, hanem hitre, engedelmességre, istenfélelemre való nevelés. Ezért csak az végezheti igazán, akinek Istennel személyes kapcsolata, hittapasztalata van, s akinek az életében együtt van a hit és az engedelmesség, az isteni dolgok ismerete és azok megélése. A B azt az igényt támasztja a nevelővel szemben, hogy személyén ragyogjon át Isten személye, lénye. A nevelőre rábízottnak meg kell éreznie, hogy a nevelőn keresztül maga Isten neveli őt: szeretete, szigora, fegyelmezése mögött Isten szeretete, szigora, fegyelmezése van. Aki a gyermeket, fiatalt megbotránkoztatja, nem Istenhez vezeti, hanem tőle elszakítja, az B-i értelemben nem nevelő, hanem félrevezető, akire súlyos ítélet vár.
Szükséges, hogy a nevelőnek legyen célja, eszményképe, amit el akar érni, meg akar valósítani növendéke életében. ÓSZ-i megfogalmazásban ez az eszmény a törvényt, az Isten akaratát ismerő és cselekvő ember, aki hitből él. ÚSZ-i megfogalmazásban a nevelő eszménye Jézus Krisztus, aki az Isten képmása, nevelői célja, hogy munkája nyomán a rábízottakban kiábrázolódjék Jézus Krisztus arca. Ehhez mind a nevelőnek, mind a neveltnek nélkülözhetetlen szüksége van a Szentlélekre, aki által mindez végbemegy (Gal 4,19; 2Kor 3,18).
Átvitt értelemben Pál apostol a törvényt Krisztusra vezérlő mesternek, nevelőnek nevezi. Az apostol leveleiből azonban az is kitűnik, hogy a törvénynek ez nem az egyetlen feladata. S az, akihez elvezet, nem azért jött, hogy a törvényt eltörölje, hanem azért, hogy betöltse (Mt 5, l7kk).
NA

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi