Simon

Full text search

Simon Héber eredetű személynév. Jelentése: meghallgattatás, Isten meghallgatott. Az ÓSZ h. neve - a LXX közvetítésével - a magyarban Simeon formát kapott, az apokrifus irodalom és az ÚSZ viszont - ezek nyomán természetesen a magyar nyelv is - inkább a Simon formát használja. Az ÚSZ azonban ismer Simeon nevű személyeket is (Lk 2,25; ApCsel 13,1). Részletesebben lásd SIMEON címszó alatt.
A Szentírás a következő Simon nevű férfiakat ismeri:
1. Simonnak hívták Jézus egyik testvérét. Rajta kívül még három férfitestvért ismerünk név szerint: Jakab, József és Júdás (Mt 13,55-56; Mk 6,3).
2. Simon a Jóna fia. PÉTER eredeti neve (Jn 1,42).
3. Simon, Jézus tanítványainak egyike. Lukács a zélóta melléknévvel jelöli (Lk 6,15; ApCsel 1,13), bizonyára annak emlékezve és emlékeztetve, hogy elhívása előtt a zélóták pártjához tartozott. Márk és Máté Kananeusnak mondja Simont (Mt 10,4; Mk 3,18). Némelyek szerint ez utalás a származási helyre: Kánából való. Valószínűbb azonban, hogy a sémi Kananeus megfelelője a görög Zélóta fogalomnak (= kedveskedő, buzgó).
4. Leprás Simon. Betániában élő férfi, akit bizonyára Jézus gyógyított meg rettenetes betegségéből. Nem sokkal az elfogatás előtt Jézust tanítványaival együtt vendégül látta (Mt 26,6kk; Mk 14,3kk). Házában egy asszony drága kenetet önt Jézus fejére.
5. Farizeus Simon. A házában vendégeskedő Jézus lábát kenettel megkente és hajával törölgette egy bűnös asszony (Lk 7,36-50). Az eset miatt magában méltatlankodó Simont Jézus a bűnbocsánat és a szeretet összefüggésére tanítja, egyszersmind elmarasztalja a vendéglátási előírások elmulasztása miatt.
»Farizeus Simon« és »Leprás Simon« személyét némelyek azonosnak tekintik. Ezt azonban az események hasonlósága és a névazonosság sem indokolja eléggé.
6. Simon volt a neve az áruló Iskáriótes Júdás apjának (Jn 6,71).
7. Cirénei Simon véletlenül lett szereplője a szenvedéstörténetnek: a mezőről hazafelé tartó férfit a római katonák kényszerítették, hogy vigye Jézus keresztjét (Mt 27,32; Mk 15,21; Lk 23,26). Márk feljegyzi két fia nevét is: Alexander és Rufusz. (Hogy ez utóbbi és a Róm 16,13-ban említett Rufusz ugyanazon személy, az nem mondható ki teljes bizonyossággal. Az viszont valószínű, hogy az evangélium keletkezése idején Alexander és Rufusz a keresztyének körében ismert személyiségek lehettek.)
8. Simon tímár Péter szállásadója volt Joppéban (ApCsel 9,43). A tenger partján lévő háza tetején látta Péter azt a látomást (ApCsel 10,9-16), amely megtanított arra, hogy »nem személyválogató az Isten, hanem minden nép között kedves előtte az, aki féli őt és igazságot cselekszik« (ApCsel 10,35).
9. Simon, a samáriai varázsló, aki Péternek pénzt ajánlott azért, hogy neki adja a Szentlélek osztogatásának képességét (ApCsel 8,9kk).
KI

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi